Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (AСЕР) публикува за обществени консултации два проекта на рамкови насоки:
- Проект на Рамкови насоки за разпределение на електроенергиен капацитет и управление на претоварванията, съгласно член 6(2) от Регламент (EC) No 714/2009
Важна предпоставка за създаването на вътрешен електроенергиен пазар е предоставянето на недискриминационен достъп до мрежите и трансграничната търговия през междусистемните връзки между контролните райони. Междусистемният капацитет е често ограничен и не винаги е възможно да поеме физическите потоци в резултат на търговски сделки. В тази връзка функционирането на електроенергийните пазари е силно зависимо от това как капацитета на междусистемните връзки се разпределя и как се управляват натоварванията на мрежите.
Въпреки че Регламент (ЕО) № 1228/2003 (първи регламент) и Насоките за управление на претоварванията 770/2006/EC допринесе значително за подобряване на разпределението на капацитет и управление на претоварванията, интеграцията на националните пазари чрез ефективно и ефикасно използване на капацитета на междусистемните връзки не е напълно постигната.Третият енергиен пакет дефинира нова европейска регулаторна рамка с насоки за решаване на проблеми пред интеграцията на електроенергийните и газови пазари в ЕС. В този контекст АСЕР, в съответствие с член 6 (2) от Регламент (ЕО) № 714/2009, следва да представи на Комисията правила за разпределение на капацитета и за управление на претоварванията до 31 юли 2011.
В тази връзка АСЕР публикува консултативен документ (Рамкови насоки) за обществени консултации. Коментари по документа могат да бъдат подавани до 10 юни 2011 година.
- Проект на рамкови насоки за балансиране на газовите преносни системи, съгласно чл. 6(2) от Регламент (EC) No 715/2009
Пазарите на газ в Европа са фрагментирани, с няколко балансиращи зони в целия Европейски съюз (ЕС) и различна организация на балансиране. Това води до наличие на бариери пред новите участници на пазарите на газ в ЕС. Същевременно в много държави-членки, ползвателите на мрежата все още не са редовно информирани по време на периодите на балансиране, дали тяхното портфолио е в равновесие и дали имат достъп до ликвидни пазари на едро за търговия. Това пречи на способността на новите участници на пазара да балансират портфейлите си и увеличава зависимостта им от заплащане на такси при дисбаланс. На операторите на преносни системи се налага да предприемат по-голямата част от балансирането. В много от случаите таксите при дисбаланс не отразяват разходите на оператора на преносната система за балансиране на газопреносната мрежа. Това може да доведе до стимули за неефективно поведение и кръстосано субсидиране между ползватели на мрежата, които биха могли да се разглеждат като дискриминационни.
Проектът на Рамкови насоки има за цел да установи ясни и обективни принципи за разработване на мрежови кодекс за балансиране на природния газ. Чрез този кодекс ще се определи на пазарна основа – Европейски газов балансиращ механизъм, който да позволи на потребителите на мрежата да търгуват ефективно, включително и презгранично.
Коментари по документа могат да бъдат подавани до 11 юни 2011 година. |
Още по темата:
Рамкови насоки за разпределение на електроенергиен капацитет и управление на претоварванията
Проект на рамкови насоки за балансиране на газовите преносни системи