През първото тримесечие на 2024 г. емисиите на парникови газове в икономиката на ЕС възлизат на 894 млн. тона CO2-еквивалент, което е с 4,0% по-малко в сравнение със същото тримесечие на 2023 г. (931 млн. тона CO2-еквивалент). Брутният вътрешен продукт (БВП) на ЕС остава стабилен, като регистрира съвсем слабо увеличение (0,3% през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение със същото тримесечие на 2023 г.).
Тази информация идва от данните за тримесечните оценки на емисиите на парникови газове по икономически дейности, публикувани днес от Евростат.
Икономическите сектори, които допринасят най-много за общите емисии на парникови газове, са домакинствата (25,1 %), производството (19,4 %) и доставката на електроенергия и газ (17,6 %). Групата „други“ е отговорна за около една четвърт от общите емисии и се състои от останалите сектори на икономиката: селско, горско и рибно стопанство; минно дело и кариери; строителство; водоснабдяване, канализация, управление на отпадъци и услуги (с изключение на транспорт и складиране).
Същевременно, през първото тримесечие на 2024 г. икономическите сектори, отговорни за най-големите намаления в сравнение с първото тримесечие на 2023 г., са доставките на електроенергия и газ (-12,6 %) и домакинствата (-4,4 %).
Намалени емисии на парникови газове в 20 държави от ЕС
През първото тримесечие на 2024 г. има спад на емисиите на парникови газове в 20 държави от ЕС в сравнение със същото тримесечие на 2023 г.
Най-голямо намаление на емисиите на парникови газове идва от България (-15,2 %), Германия (-6,7 %) и Белгия (-6,0 %).
От 20-те държави членки на ЕС, за които се оценява, че са намалили емисиите си, 8 са отчели и спад на своя БВП (Чехия, Германия, Естония, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Австрия и Финландия). За останалите 12 държави от ЕС (Белгия, България, Дания, Испания, Франция, Италия, Унгария, Полша, Португалия, Словакия, Швеция и Хърватия) са успели да намалят емисиите си, като същевременно са повишили своя БВП.
Източник: Евростат