Високите енергийни цени в Европа: ACER разглежда двигателите, перспективите и политическите съображения
Цените на енергийните суровини достигнаха безпрецедентно високи нива в цяла Европа. Цените на газа през октомври 2021 г. са с 400% по-високи в сравнение с април 2021 г. Цените на електроенергията са се увеличили с 200% (водени главно от увеличението на цените на газа). Правителствата се интересуват от идентифицирането на основните двигатели и от определянето дали това е временен шок или постоянна промяна. Отговорите на тези въпроси ще помогнат за информирания им политическия отговор.
Днес Агенцията на ЕС за сътрудничество на енергийните регулатори (ACER) публикува данни и информация за последните високи цени на енергията в Европа като:
- идентифицира двигателите и влиянието на ценовите нива в Европа;
- предоставя доминиращата пазарна перспектива колко дълго е вероятно да продължи тази ситуация;
- разглежда определени примери за пазарно поведение;
- засяга някои важни политически съображения (както в краткосрочен, така и в по-дългосрочен план).
Защо за толкова високи енергийните цени и колко дълго ще трае?
Докато различни фактори са допринесли за високите цени на енергията в Европа, основният двигател е скокът в цените на природния газ, причинен главно от свития световен пазар на втечнен природен газ. Форуърдните пазари очакват значителен спад в цените на едро за газ и електроенергия през пролетта на 2022 г. Ключовата променлива в най-близко бъдеще е предстоящата зима и нейните последици за търсенето на газ.
Политически съображения
Европейската комисия подготвя „набор от инструменти“ от мерки, които националните правителства биха могли да използват, за да отговорят на повишаването на цените, без да застрашават функционирането на пазарите на едро в ЕС. Тази бележка от ACER засяга няколко избрани политически съображения, свързани с този отговор, а именно:
- непропорционални последици от високите цени върху уязвимите потребители и възможността държавите-членки да смекчат това в краткосрочен план, без да изкривяват излишно фундаменталните пазарни сигнали;
- функционирането и обосновката на настоящия дизайн на пазара на електроенергия в ЕС спрямо текущите високи цени;
- някои въпроси, свързани с доставките на газ занапред, като евентуално съвместно закупуване на стратегически запаси от газ, както и възможни задължения за съхранение на газ;
- дългосрочни траектории на прехода и връзката с холистичната политика.
Днешното свиване на цените на енергията напомня за все още високата зависимост на Европа от вноса на изкопаеми горива и присъщата нестабилност на световните стокови пазари. Това също е напомняне, че добре проектираният път енергиен преход занапред ще разчита на цялостна политика, която е насочена както към търсенето, така и към предлагането, като се фокусира както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Като такъв, Европейският енергиен преход вероятно ще трябва да бъде по -„управляван преход“ през следващите години, като правителственият и регулаторният мониторинг ще играят значителна роля.
Вижте и презентацията на ACER.