Вторият търг за финансиране на проекти за производство на възобновяем водород привлече 61 оферти за реализиране на проекти в 11 страни от Европейското икономическо пространство (ЕИП). Общата искана безвъзмездна помощ е повече от 4,8 милиарда евро, четири пъти повече от наличния бюджет от 1,2 милиарда евро, предоставен от Фонда за иновации. Всички оферти, взети заедно, отчитат общ капацитет на електролизера от около 6,3 гигавата (GWe). За десет години тези проекти ще произведат повече от 7,3 милиона тона възобновяем водород. На годишна база това ще покрие 7% от амбицията на REPowerEU на ЕС за вътрешно производство на водород от възобновяеми източници през 2030 г.
Производителите на възобновяем водород, както са определени в Директивата за възобновяема енергия и нейните делегирани актове, са подали оферти за подпомагане под формата на фиксирана премия за килограм възобновяем водород, произведен за период до 10 години. Премията, за която организаторите на проекти наддават в търга, покрива разликата между производствените разходи и цената, която купувачите в момента са готови да платят за възобновяем водород.
Държавите-членки на ЕС също могат да се възползват от механизъм „Търгове като услуга“, чрез който резултатите от търга могат да привлекат допълнително национално финансиране за допълнителни проекти, при пълно спазване на правилата на ЕС за държавна помощ. По втория търг на Европейската водородна банка, Испания, Литва и Австрия са участвали в тази схема, както беше обявено през ноември 2024 г., с принос от до 836 милиона евро национални средства. Комисията приканва други държави-членки да се възползват от тази услуга.
Следващи стъпки
Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) сега оценява подадените оферти по квалификационните критерии за преминаване/неуспех, посочени в текста на поканата. След това всички преминали оферти ще бъдат класирани според тяхната офертна цена. CINEA планира да информира за резултатите от оценката до края на май 2025 г. и успешните кандидати ще бъдат поканени да подготвят и подпишат съответните споразумения за безвъзмездни средства.
Очаква се споразуменията за безвъзмездна помощ да бъдат подписани най-късно до ноември 2025 г. Избраните проекти ще трябва да достигнат финансово приключване в рамките на 2,5 години и да започнат да произвеждат възобновяем водород в рамките на пет години след подписването на споразумението за безвъзмездна помощ. Те ще получат определената фиксирана премия за период до 10 години при сертифицирано и проверено производство на водород от възобновяеми източници.
Успоредно с финализирането на оценката, Комисията ще черпи от поуките, извлечени от този втори търг, за да подготви правилата и условията за трети търг за водород, който има за цел да започне преди края на 2025 г.
Още по темата
С прогнозни приходи от 40 милиарда евро от системата за търговия с емисии на ЕС (EU ETS) между 2020 г. и 2030 г. Фондът за иновации има за цел да създаде финансови стимули за компаниите и публичните органи да инвестират в авангардни технологии с нулева мрежа и да подкрепи прехода на Европа към климатична неутралност.
Европейската водородна банка е инициатива за улесняване на вътрешното производство и вноса на възобновяем водород в ЕС. Той има за цел да отключи частни инвестиции в ЕС и в трети страни чрез справяне с инвестиционните предизвикателства, запълване на недостига на финансиране и свързване на бъдещи доставки на водород от възобновяеми източници към потребителите, като помага за постигане на целта от 20 милиона тона водород в енергийния микс на ЕС до 2030 г. Освен това ще позволи на Комисията да събира надеждни данни за проектите за възобновяем водород в ЕС, нивото на конкуренция за този вид подкрепа, разходите за възобновяем водород производство и пазарната му цена.
В първия си търг през 2023г, Фондът за иновации отпусна 694 милиона евро безвъзмездни средства за подкрепа на шест проекта производство на водород, който се квалифицира като възобновяеми горива от небиологичен произход (RFNBO), което означава, че се генерира с помощта на възобновяема електроенергия и отговаря на критериите за устойчивост на ЕС.
В допълнение, Фондът за иновации също е отпуснал повече от 12 милиарда евро за повече от 200 иновативни проекта в различни сектори чрез своите предишни общи покани за предложения.
С бюджет от съответно 2,4 милиарда евро и 1 милиард евро, Покана за фонд за иновации 2024 г за Net-Zero Technologies (IF24Call) и Battery Call (IF24Battery) все още са отворени до 24 април 2025 г. IF24Call ще подкрепи проекти за декарбонизация от различни мащаби, както и проекти, фокусирани върху производствени компоненти за възобновяема енергия, съхранение на енергия, термопомпи, производство на водород и пилоти. Поканата IF24Battery ще осигури подкрепа за проекти, които могат да произвеждат иновативни батерийни клетки за електрически превозни средства или да внедряват иновативни производствени техники, процеси и технологии.
Повече информация
Стартиране на поканите и търга за 2024 г
IF24Auction Въпроси и отговори