Начало НовиниАнализиСъбитияГермания обсъжда нов Закон за сигурността на електроцентралите

Върни се назад

Назад

Германия обсъжда нов Закон за сигурността на електроцентралите

Германия обсъжда нов Закон за сигурността на електроцентралите

Германското правителство стартира обществена консултация по ключови моменти от Закона за сигурността на електроцентралите. През следващите шест седмици заинтересованите страни ще имат възможност да представят своите мнения и предложения по планирания Закон.

Германското правителство също одобри стратегията за електроцентралите като част от пакета за икономически растеж. Споразумението е съгласувано и с Европейската комисия. Законът за сигурността на електроцентралите е първата стъпка. В очакване на всеобхватен механизъм за капацитет ще бъдат обявени търгове за общо 12,5  ГВт капацитет на електроцентрали и 500  МВт за дългосрочно съхранение. Изпълнението ще се осъществи в два стълба в рамките на Закона за сигурността на електроцентралите.

В рамките на първия стълб трябва да бъдат обявени търгове за 5 ГВт нови газови електроцентрали, способни да работят с водород, и за 2 ГВт цялостни модернизации, способни също да работят с водород, които трябва да преминат към работа със зелен или син водород в съответствие с националната стратегия за водород от осмата година на пускането им в експлоатация или модернизацията им като принос към бързото декарбонизиране на електроенергийния парк. Освен това има 500 МВт електроцентрали на чист водород, които следва да работят с водород  от самото начало и 500 МВт съоръжения за дългосрочно съхранение. За електроцентралите се субсидират инвестиционните разходи (CAPEX), а за тези, които ще преминат към водород за 800 часа пълно използване годишно (OPEX).

В рамките на втория стълб ще бъдат обявени търгове за още 5 ГВт нови газови електроцентрали (капиталови разходи), които ще допринесат за сигурността на доставките, особено в периодите през тъмната част от денонощието. Те представляват своеобразен „мост“ към цялостен, технологично неутрален механизъм за капацитет, който трябва да започне да функционира от 2028 г.

Електроцентралите ще бъдат изградени предимно в т.нар. южна част на мрежата в Германия, за да се намалят разходите за пренасочване и да се допринесе за стабилността на мрежата.

В момента се провеждат консултации по ключовите моменти за проектирането на двата стълба.

Според думите на Федералният министър Robert Habeck Законът за безопасност на електроцентралите дава тласък на сектора на електроцентралите по три начина. На първо място, започва модернизацията към декарбонизиран парк от електроцентрали, тъй като за някои от електроцентралите сме договорили конкретен път за преход към водород. Второ, насърчава се разработването на нови технологии за водородни електроцентрали и се изпраща важен сигнал за увеличаване на производството на водород, и трето, поетапното спиране на използването на въглища се осигурява допълнително чрез добавянето на нови електроцентрали, а по този начин и сигурността на доставките. Освен това Законът за сигурността на електроцентралите представлява мост към цялостен, технологично неутрален механизъм за капацитет, който ще използва и гъвкавостта на търсенето и по-специално съхранението. По този начин ние правим електроенергийната система подходяща за висок дял на възобновяемите енергии и също така осигуряваме допълнителна сигурност за времето, когато има малко вятър и слънце. Със Закона за сигурността на електроцентралите и планирания цялостен механизъм за капацитет германското правителство също така прави Германия по-устойчива на кризи като център на инвестиции и промишленост.

Паралелно с тази законодателна инициатива ще бъде разработен и механизмът за капацитет. През август Федерално министерство na икономическите въпроси и климата (BMWK) представи документ с варианти за устройството на бъдещия пазар на електроенергия. В него се съдържат и варианти за проектиране  на механизма за капацитет и техните основни предимства и недостатъци. След оценката на консултациите и обсъжданията в рамките на Платформата за неутрална по отношение на климата електроенергийна система (PKNS) германското правителство възнамерява да вземе решение кой модел да се прилага и да вземе решение за първоначалните ключови моменти. След това механизмът за капацитет ще бъде финализиран и обсъден с Европейската комисия, за да може да започне да функционира до 2028 г.

Източник: BMWK

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: