Гражданите, институциите и бизнесът могат да помогнат за внедряването на възобновяема енергия и за намаляването на вноса на горива, като се превърнат в „просуматори“ (prosumers), които едновременно произвеждат и потребяват енергия. Публикуваният днес доклад на Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) показва, че енергийното просуматорство вече съществува в много форми и се очаква да се разрасне с благоприятни политики и по-добри и по-евтини технологии.
представя преглед на ролята на просуматорите на енергия от възобновяеми източници в Европа, както и проучване на добри практики и случаи на успешни инициативи.
Според доклада производството на енергия от възобновяеми източници от потребители – просуматори – може да предложи много ползи за участващите лица и за обществото. При високите цени на енергията и енергийната несигурност, които понастоящем засягат Европа, дребномащабното просуматорство предоставя на гражданите възможност да увеличат своята енергийна независимост и носи допълнителни социални ползи, включително изграждане на по-единни социални общности, включване и овластяване на потребителите.
Освен това такива проекти в голяма степен използват частни средства от домакинствата, които иначе не биха били на разположение за мащабни инвестиции във възобновяема енергия, се отбелязва в доклада на ЕАОС. Това може да ускори енергийния преход на Европа към възобновяеми енергийни източници, да намали зависимостта от вноса и да ограничи емисиите на парникови газове.
Просуматорите все още са изправени пред много предизвикателства, включително административни разходи, регулаторни пречки или липса на доброволци или опит. Възможностите за просуматорите обаче нарастват с развитието на технологиите и, което е по-важно, с все по-подкрепящата политическа рамка на ЕС. Сега просуматорите са ключов елемент от неотдавнашното предложение REPowerEU и промотираната там инициатива за слънчеви покриви. Според доклада на ЕАОС почти всички граждани на ЕС могат потенциално да станат енергийни просуматори.