Подготовката на електроенергийната мрежа за прехода ще създаде 500,000 работни места
Разпределителните мрежи са гръбнакът на цифровия и енергийния преход, тъй като осигуряват непрекъснат и надежден поток на електроенергия, интегрират по-голямата част от възобновяемите енергийни източници и позволяват създаването на нови услуги за потребителите. Но за да бъде подходяща за целта във все по-декарбонизирана, децентрализирана и дигитализирана енергийна система, има спешна нужда от увеличаване на инвестициите в разпределителните мрежи на Европа. Европейските разпределителни мрежи ще се нуждаят от инвестиции в размер на 375-425 милиарда евро до 2030 г. Това е основният извод от забележително проучване, проведено от Eurelectric и E.DSO.
Първо по рода си проучване, проведено от Monitor Deloitte на базата на подробни емпирични данни от 10 европейски държави, разкрива необходимост от увеличаване на инвестициите в мрежата с 50-70% през следващите десет години в сравнение с предходното десетилетие. В същото време той подчертава редица забележителни ползи за обществото, които идват с навременната модернизация на електрическата инфраструктура на континента.
Ключови двигатели на инвестициите: възобновяеми източници, електрификация и замяната на остарели активи
Значителна част от инвестиционните нужди се движат от продължаващия енергиен преход: разширения и замествания, свързани с интегрирането на променливи възобновяеми енергийни източници като слънчева и вятърна енергия, 70% от които ще бъдат присъединени на ниво разпределение, както и с прогресивната електрификация на индустрия, транспорт и сгради. Най-големият инвестиционен двигател обаче е модернизацията на инфраструктурата поради естественото изхабяване. Проучването установява, че приблизително една трета от мрежите на ЕС вече са на възраст над 40 години. Този дял вероятно ще надхвърли 50% до 2030 г.
Ограничено въздействие върху цената и ползи за обществото
Въпреки средните годишни инвестиционни нужди от 34-39 милиарда евро, което представлява 50-70% увеличение на изразходваната сума през 2019 г., въздействието върху цените на електроенергията и тарифите на мрежата вероятно ще бъде умерено, ако политиците и регулаторите предоставят правилните рамкови условия и интелигентен тарифен дизайн. Освен това, ползите за обществото във връзка с устойчивостта, икономиите и конкурентоспособността, породени от тази трансформация, ще превъзхождат икономическите въздействия: ЕС може да спести над 175 милиарда евро от внос на изкопаеми горива годишно и в крайна сметка да намали средните разходи за електроенергия с между 28 и 37 милиарда евро в дългосрочен план. Освен това проучването показва, че около 90% от инвестициите или 30-35 милиарда евро годишни приходи могат да бъдат уловени от производители и доставчици на услуги от ЕС, което ще допринесе за икономическото възстановяване след пандемия. Като цяло инвестициите в разпределителните мрежи ще поддържат 440-620 хиляди качествени и местни работни места годишно в ЕС27 и Обединеното кралство.
След публикуването на проучването Кристиан Руби, генерален секретар на Eurelectric, каза: „Инвестиции в мрежата са спешно необходими за енергийния преход и притежават огромен потенциал за създаване на работни места. С правилните рамкови условия можем да превърнем 2020-те в десетилетие на разпределителните мрежи. Призоваваме политиците да подобрят инвестиционните рамки и тарифния дизайн, да улеснят достъпа до фондове на ЕС и да ускорят процесите на разрешаване и предоставяне на разрешения. Кристиан Бухел, председател на E.DSO и директор за територии, клиенти и Европа в Enedis, заключи: „Ние притежаваме ноу-хау и технологии, за да подобрим прехода на енергийната система. Независимо от това, ние се нуждаем от лица, вземащи решения, политически органи, граждани, регулатори, финансови институции и неправителствени организации, за да разберат колко важно е да се постигне изискваното високо ниво на качествени инвестиции, което можем да гарантираме”.