Начало НовиниАнализиСъбитияЕК започна оценка на три законодателни акта, регулиращи обществените поръчки

Върни се назад

Назад

ЕК започна оценка на три законодателни акта, регулиращи обществените поръчки

ЕК започна оценка на три законодателни акта, регулиращи обществените поръчки

Европейската Комисия започна оценка на три законодателни акта, с които се уреждат обществените поръчки в ЕС („как да се купува“): Директивата за концесиите 2014/23/EС, Директивата за обществените поръчки 2014/24/EС и Директивата 2014/25/EС за предприятията за комунални услуги. Необходим е анализ дали тези актове все още изпълняват предназначението си, дали постигат заложените в тях цели на възможно най-ниска цена и дали са подходящи за справяне със сегашните предизвикателства, включително и тези, свързани с нисковъглеродния преход.

Ежегодно публичните органи в ЕС изразходват около 14 % от БВП (над 2,4 трилиона евро годишно) за закупуването на услуги, строителство и доставки. В много отрасли, например енергетика, транспорт, управление на отпадъците, социална закрила и предоставяне на здравни или образователни услуги, публичните органи са главните купувачи. Около 48 % от средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове се изразходват чрез обществени поръчки. За да се създадат еднакви условия на конкуренция за предприятията в цяла Европа, в законодателството на ЕС се съдържат минимални изисквания за обществените поръчки. С тях се урежда начинът, по който публичните органи и някои предприятия за комунални услуги в ЕС купуват стоки, строителство и услуги над определена стойност. Директивите на ЕС за обществените поръчки обхващат процедурните правила („как да се купува“), в т.ч. общоприложимите правила, особените правила за възложителите, извършващи дейност в секторите на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги, и правилата за концесиите.

В докладите на Енрико Лета („Много повече от пазар – Скорост, сигурност, солидарност – Предоставяне на възможност на единния пазар за постигане на устойчиво бъдеще и благоденствие за всички граждани на ЕС“) и Марио Драги („Бъдещето на европейската конкурентоспособност“) се потвърждава, че обществените поръчки са ключово средство за постигане на целите на ЕС, и се посочват редица предизвикателства и важни въпроси, които трябва да бъдат разрешени.

В „Политическите насоки за следващата Европейска комисия за 2024 – 2029 г.“ председателят Урсула фон дер Лайен обяви преразглеждане на директивите за обществените поръчки със следните цели: да се даде възможност да се отдава предпочитание на европейските продукти при обществените поръчки за определени стратегически отрасли; да се спомогне за осигуряването на добавена стойност от ЕС и сигурност на доставките на жизненоважни технологии, стоки и услуги; да се модернизират и опростят правилата за възлагане на обществени поръчки, по–специално като се мисли за стартиращите предприятия и новаторите в ЕС.

Директивите за обществените поръчки и ефикасните процедури за възлагане са от решаващо значение за обезпечаване на конкурентоспособността на ЕС в световен план. Те са и един от основните начини, с които ЕС разполага за разработването на новаторски стоки и услуги и за създаването на водещи пазари в областта на чистите и стратегическите технологии.

В края на ноември енергийният регулатор в Обединеното кралство Ofgem реши да обсъди въвеждането на усъвършенстван регулаторен механизъм по отношение  на обществените поръчки, чрез който да се преодолее забавяне на изпълнението на мрежови проекти или да се предоврати увеличаване на разходите по тях. Това е допълнителна мярка за подкрепа към възможностите за изпреварващи инвестиции, с които мрежовите оператори разполагат.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: