В съответствие с правилата на ЕС за държавните помощи Европейската комисия одобри чешка схема на стойност 401 млн. евро за насърчаване на екологично централизирано отопление, основано на възобновяема енергия и отпадна топлина. Мярката ще допринесе за изпълнението на Националния план за енергетика и климат на Чехия и за стратегическите цели на ЕС, свързани с Европейската зелена сделка.
Чешката схема
Чехия уведоми ЕК за намерението си да въведе схема на стойност 401 млн. евро за насърчаване на декарбонизацията на инсталациите за производство на топлинна енергия, свързани към системите за централно отопление. Схемата ще се прилага до 31 декември 2025 г..
Схемата има за цел да подпомогне инсталирането на нови инсталации за производство на топлинна енергия от възобновяеми източници, базирани на биомаса и отпадъци, с капацитет над 500 kW. Схемата ще бъде отворена за собствениците на инсталации за производство на топлинна енергия, които притежават лиценз за производство на топлинна енергия и произвеждат топлинна енергия от i) биомаса или ii) отпадъци, които се считат за възобновяем източник на енергия по смисъла на Директивата за възобновяемата енергия. В случай на производство на топлинна енергия от отпадъци, за да бъдат допустими, проектите трябва да спазват принципа на йерархията на отпадъците. Съгласно схемата помощта ще бъде под формата на зелен бонус за производителите на топлинна енергия за всеки гигаджаул топлинна енергия, доставена в системата за разпределение на топлинна енергия.
Очаква се схемата да подпомогне инсталирането на приблизително 345 MWt капацитет за производство на топлинна енергия от възобновяеми източници.
Оценката на Комисията
ЕК направи оценка на схемата съгласно правилата на ЕС за държавните помощи, по-специално член 107, параграф 3, буква в) от Договора за функционирането на ЕС („ДФЕС“), който дава възможност на държавите членки да подкрепят развитието на определени икономически дейности при спазване на определени условия, както и съгласно Насоките от 2022 г. относно държавните помощи за климата, опазването на околната среда и енергетиката.
ЕК установи, че:
– Помощта е необходима и целесъобразна за декарбонизацията на топлофикационния сектор в Чешката република и че има „стимулиращ ефект“. Тъй като изкопаемите горива имат ценово предимство пред топлинната енергия от възобновяеми източници, при липса на помощ инвестициите в нови съоръжения за производство на топлинна енергия биха се базирали на природен газ, евентуално без комбинирано производство на електроенергия, което би довело до по-ниски нива на енергийна ефективност.
– Помощта е пропорционална и е ограничена до необходимия минимум. Равнището на помощта се основава на количествената оценка на недостига на финансиране за референтен проект. Освен това помощта за производство на топлинна енергия ще подлежи на годишен мониторинг от страна на властите и ще бъде коригирана, за да се гарантира, че недостигът на финансиране не е надхвърлен.
– Положителното въздействие на помощта върху декарбонизацията на топлофикационните системи в Чешката република надхвърля евентуалните отрицателни последици за конкуренцията и търговията между държавите членки. Схемата ще подпомогне декарбонизацията на сектора на централизирано отопление в Чешката република, по-специално увеличаването на използването на възобновяема енергия в сектора на отоплението и охлаждането в съответствие с европейския „зелен курс“, без да нарушава неоправдано конкуренцията на единния пазар.
Въз основа на това ЕК одобри чешката схема съгласно правилата на ЕС за държавна помощ.
Източник: EK