Европейската комисия за девети път публикува ежегодния преглед за общия брой квоти емисии в обрaщение на европейския пазар за въглеродни емисии в края на месец май.
Този показател играе важна роля за функционирането на Резерва за стабилност на пазара (РСП). На базата на общия брой квоти се определя количеството квоти, което съответно ще бъде изтеглено от пазра или върнато обратно. Общият брой квоти емисии представлява разлика между предлагането на квоти и търсенето им.
РСП функционира автоматично, когато общият брой въглеродни квоти е извън зададения диапазон. Квотите се изтеглят от обема на пазара и се прехвърлят в резерва, ако общият брой надвиши прага от 833 милиона. В случай че броят на квотите е над 1 096 милиона, процентът, който се прилага за прехвърляне в резерва е фиксиран на 24 % от общия брой квоти в обращение. Когато общият брой квоти в обращение е между 833 милиона и 1 096 милиона, в Резерва ще бъдат прехвърлени квоти равни на разликата между общият брой квоти в обращение и 833 милиона. Когато падне под прага от 400 милиона, 100 милиона квоти се освобождават от резерва и се продават на търг.
Квотите се прехвърлят в резерва или се освобождават от него в рамките на 12 месеца. От 2023 г. нататък всички квоти, които се намират в резерва на 1 януари всяка година и надвишават прага от 400 милиона, стават невалидни.
Въз основа на миналогодишната комуникация 266 816 768 квоти емисии трябва да бъдат изтеглени от пазара и прехвърлени в РСП в периода 1 септември 2024 г. до 31 август 2025 г.
Съгласно таз годишната Комуникация на ЕК общият брой квоти емисии в обращение през 2024 г. възлиза на 1 148 049 585 квоти, а в края на 2024 в Резерва за стабилност на пазара има 670 506 086 квоти.
На 1 януари 2025 г. 270 506 086 от тези квоти са анулирани съгласно член 1, параграф 5а от Решението за Резерва за стабилност на пазара. Съответно останалите наличности в резерва в началото на 2025 г. възлизат на 400 000 000 квоти.
В периода от 1 септември 2025 г. до 31 август 2026 г. 275 531 900 квоти (24% от общият брой квоти в обращение) ще бъдат прехвърлени към Резерва въз основа на решението за РПС. Намаляването на обема на търговете ще се отрази в календарите за търгове, които ще бъдат приети около юли 2025 г. Съответният брой квоти ще бъде приспаднат от обемите за търговия на държавите-членки на ЕС, трите държави от Европейското икономическо пространство — Европейската асоциация за свободна търговия (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия) и, за производството на електроенергия в Северна Ирландия, Обединеното кралство. Тези квоти ще бъдат приспаднати в съответствие с дела на страните при търговията.
Публикуването на общият брой квоти емисии през следващата година ще определи функционирането на РСП от септември 2026 г. до август 2027 г.
































