Европейската комисия излезе с предложение да удължи срока на действие на Регламентa за съхранение на газ до края на 2027 г. Предвид настоящия геополитически контекст и нестабилната ситуация на световните пазари на газ това удължаване с 2 години има за цел да допринесе за осигуряване на постоянна сигурност на енергийните доставки в ЕС и стабилност на европейския газов пазар. По-специално гарантира, че ЕС се подготвя за предстоящите зимни сезони по координиран начин.
Регламентът за съхранението на газ беше приет през юни 2022 г., в разгара на енергийната криза, за да се осигурят достатъчни доставки за захранване на домовете и предприятията в ЕС през зимата. В доклада относно функционирането на Регламента за съхранение на газ (COM/2025/98), се подчертава, че той е осигурил сигурността на доставките, като е намалил рисковете от прекъсване на доставките, позволявайки на ЕС да напредне в усилията за намаляване на енергийната зависимост от Русия.
Откакто е установена целта за 90 % запълване на резервоарите, ЕС постоянно я надхвърля преди началото на всеки отоплителен сезон. Разбира се, трябва да бъдат отчетени и благоприятниte климатични условия през изминалите години.
Целите за траекториите на междинното запълване за 2025 г. се основават на информацията, предоставена от държавите членки и на оценката на EK за общата ситуация със сигурността на доставките, като се вземат предвид нивата на запълване през предходните пет години и прогнозата за зимните доставки на ENTSOG. Целите за 2025 г. бяха официално определени през ноември 2024 г. с Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/2995 на Комисията, подпомагана от Комитета за съхранение на газ.
Таблица: Междинни цели за 2025 г. за държавите членки със съоръжения за подземно съхранение на газ
Цените на едро на природния газ се колебаят между 30 и 50 EUR/MWh през последните месеци. Вижда се значителен спад от пика на кризата през лятото на 2022 г., когато цените достигат безпрецедентни нива от над 300 EUR/MWh, но все още остават значително по-високи от тези преди кризата и преминават през редица епизоди на изразена нестабилност. От ноември 2024 г. на европейския газов пазар се наблюдава ситуация, при която договорите за доставка на газ през лятото на 2025 г. са по-скъпи от договорите за доставка на газ през зимата на 2025-26 г. (отрицателен ценови спред между лятото и зимата) и в резултат на това търговските стимули за газовите предприятия да съхраняват газ за следващата зима са по-слаби, отколкото през предходните сезони на пълнене.
В същото време, въпреки че търсенето на газ в Европа е намаляло с почти 20 % от 2022 г. насам, нивата на газовите хранилища в края на отоплителния сезон през 2025 г. се очаква да бъдат по-ниски в сравнение с последните две години, въпреки че са сходни със средните нива на запълване отпреди кризата и значително над нивата от 2022 г. Това ще изисква нагнетяване на повече обеми през лятото, за да се запълнят хранилищата преди зимата на 2025/2026 г. в сравнение с предходните два сезона.
Това означава, че гъвкавостта за запълване на хранилищата през 2025 г. трябва да се търси в рамките на съществуващата законодателна рамка. Насоките за това как да се идентифицират и прилагат разпоредбите за гъвкавост в рамките на съществуващата законодателна рамка могат да помогнат на държавите-членки да координират по-добре и интелигентно да разработят своите политики за запълване на хранилищата преди зимата на 2025/2026.
ЕК публикува и препоръка, с която държавите от ЕС се приканват да вземат предвид текущите пазарни условия и да въведат гъвкавост при вземането на решения относно мерките за запълване на съоръженията за съхранение през това лято, което ще им позволи да зареждат своите съоръжения за съхранение през целия сезон при оптимални условия за закупуване. Това би спомогнало да се избегне изкривяване на вътрешния енергиен пазар или отрицателно въздействие върху енергийната сигурност на други държави от ЕС или на ЕС като цяло при настоящите пазарни условия.
Следващи стъпки
Предложението на ЕК за удължаване на срока на Регламента за съхранение на газ ще бъде обсъдено от Европейския парламент и Съвета.
Допълнително ЕК планира да направи преглед на рамката за енергийна сигурност на ЕС, по време на който може да прецени дали са необходими по-постоянни мерки, свързани със съхранението.
Паралелно с това, ЕК продължава да следи сигурността на доставките на газ в ЕС заедно със страните от ЕС в Координационната група по газ и ще координира всички потенциални мерки, предприети за осигуряване на оптимално запълване на хранилищата.