Начало НовиниАнализиСъбитияЕК: „Пътят към следващата многогодишна финансова рамка“

Върни се назад

Назад

ЕК: „Пътят към следващата многогодишна финансова рамка“

ЕК: „Пътят към следващата многогодишна финансова рамка“

На 12.02.2025 Европейската комисия публикува съобщение относно „Пътят към следващата многогодишна финансова рамка“. То очертава основните политически и бюджетни предизвикателства, които ще оформят дизайна на следващата многогодишна финансова рамка (МФР). Това полага основата за размисли за това как да се адаптира дългосрочният бюджет на ЕС към променящите се нужди и приоритети. С това съобщение Комисията стартира и общоевропейска кампания с редица заинтересовани страни, включително правителства на държавите-членки, регионални субекти и граждани.

Бюджетът на ЕС е в основата на приоритетите на ЕС

Европейският бюджет подкрепя граждани, фермери, изследователи, предприятия и региони в цяла Европа и извън нея. Доказано е, че той е от съществено значение за подобряването на живота на европейците. Заедно с NextGenerationEU, той помогна за преодоляване на пандемия и енергийна криза, като същевременно спаси милиони работни места по време на блокировки и инвестира в европейското чисто и цифрово бъдеще. Бюджетът на ЕС също така предостави безпрецедентна подкрепа за Украйна и сигурността на Европа пред лицето на войната на Русия.

Следващият дългосрочен бюджет, който ще започне през 2028 г., трябва да затвори кръга: очакванията ЕС да действа непрекъснато нарастват. За да може бюджетът на ЕС да отговаря на европейските амбиции, да гарантира изплащането на заема за NextGenerationEU и в същото време да осигури стабилни национални финансови вноски за държавите-членки, трябва да се осигурят нови собствени ресурси. Статуквото не е опция. Трябва да се правят избори. ЕС трябва да увеличи максимално въздействието на всяко изразходвано евро, като се фокусира върху приоритетите и целите на ЕС, където действията на ЕС са най-необходими.

Новите предизвикателства и очаквания за действие на ЕС налагат преразглеждане на начина, по който функционира бюджетът на ЕС, за да бъде подходящ за бъдещето. Целта за свободна, демократична, силна, сигурна, просперираща и конкурентоспособна Европа изисква реформиран и подсилен бюджет на ЕС – по-прост, по-гъвкав, по-целенасочен и въздействащ.

Новият подход за модерен бюджет на ЕС трябва да включва план за всяка държава с ключови реформи и инвестиции, разработен и изпълнен в партньорство с национални, регионални и местни власти. Европейският фонд за конкурентоспособност следва да създаде инвестиционен капацитет за подкрепа на стратегически сектори и критични технологии. Освен това, преработеното финансиране на външната дейност следва да бъде по-въздействащо, целенасочено и съобразено със стратегическите интереси, като допринася за нова външна политика. Бюджетът трябва също така да включи допълнителни гаранции за защита на върховенството на закона. Освен това, бюджетът на ЕС следва да може да разчита на модернизирани приходи, за да осигури достатъчно и устойчиво финансиране за нашите общи приоритети.

Президентът фон дер Лайен казва: „Следващият дългосрочен бюджет ще засили споделената визия на нашия Съюз за бъдещето. Той превръща нашите общи приоритети в осезаеми действия, което прави разликата за милиони граждани, фирми, региони и изследователи. Затова приканваме всички европейци да изразят мнението си чрез обществени консултации, гражданския панел или платформата за ангажиране. Това е покана за формиране на модерен, амбициозен и подсилен бюджет. Нашите предизвикателства са и общи цели: заедно сме по-мощни.“

Съвместно проектиране на бюджета

Бюджетът на ЕС е от полза за всички европейци и те трябва да имат възможност да изразят своите възгледи относно бъдещето на бюджета на ЕС. Ето защо Комисията започва обществена консултация, като приканва заинтересованите страни и гражданите да изразят мнението си относно бъдещия бюджет на ЕС и политиките, които той трябва да подкрепя. Консултациите ще бъдат отворени през следващите 12 седмици. Те могат да бъдат достъпни чрез следните връзки:

Граждански панел ще събере 150 европейци, за да дебатират и да направят конкретни препоръки за следващия бюджет на ЕС. Това ще бъде съчетано с онлайн платформа, предлагаща на всеки възможност да участва в дебата. Освен това комисар Серафин предприема Tour d’Europe през 2025 г., за да участва в индивидуални консултации с органите на държавите членки, регионалните заинтересовани страни и бенефициентите на бюджета на ЕС.

Комисията приветства участието в обсъждането на бъдещия бюджет на ЕС от страна на всички институции и органи на ЕС, както и на партньорите, които изпълняват бюджета на ЕС.

Комисията ще представи официалното си предложение за следващата многогодишна финансова рамка през юли 2025 г. с оглед осигуряване на навременно споразумение преди прилагането й през януари 2028 г.

Допълнителна информация

Бюджетът на ЕС е от решаващо значение за изпълнението на приоритетите на ЕС. Като обединява ресурси, стои заедно и подкрепя всички държави от ЕС, техните граждани и извън тях, бюджетът на ЕС укрепва икономиката и геополитическата позиция на Европа.

ЕС има годишен бюджетен цикъл и дългосрочен бюджет, който е известен като многогодишна финансова рамка. Това многогодишно планиране осигурява предвидимост на разходите на ЕС, по-специално за многогодишни проекти и политики.

Съгласно член 312 от Договора за функционирането на Европейския съюз многогодишната финансова рамка обхваща период от най-малко пет години. Нейната обща цел е да гарантира, че разходите на Европейския съюз се развиват по систематичен начин и в рамките на собствените му ресурси. Въз основа на предложение на Комисията многогодишната финансова рамка се приема с единодушие от 27-те държави-членки на ЕС в Съвета, след получаване на одобрението на Европейския парламент.

Многогодишната финансова рамка определя максималните суми, които бюджетът на Съюза може да разпредели за своите основни сектори на дейност. Тези максимални суми са определени за категория разходи, съответстващи на основните политики на Съюза.

Настоящата финансова рамка е от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2027 г., като общата сума на разходите възлиза на 1 211 милиарда евро. Тя е придружена от NextGenerationEU, инструмент за временно възстановяване на стойност до 807 милиарда евро, който стимулира икономиката на Европа и прави европейското общество по-силно и по-устойчиво в отговор на пандемията от коронавирус.

За повече информация

Комуникация по пътя към следващата многогодишна финансова рамка

Панел на европейските граждани за нов европейски бюджет

Tour d’Europe на комисар Серафин

Дългосрочният бюджет на ЕС

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: