Начало НовиниАнализиСъбитияЕК с Насоки за прекратяване на финансирането на самостоятелни котли на изкопаеми горива от 2025 г.

Върни се назад

Назад

ЕК с Насоки за прекратяване на финансирането на самостоятелни котли на изкопаеми горива от 2025 г.

ЕК с Насоки за прекратяване на финансирането на самостоятелни котли на изкопаеми горива от 2025 г.

Европейската комисия публикува първия от поредица документи с насоки, които да подпомогнат страните от ЕС при транспонирането и прилагането на актуализираната Директива за енергийните характеристики на сградите в националното законодателство. Чрез Насоките (C/2024/7161) се изяснява изискването по член 17, параграф 15 за преустановяване, най-късно от 1 януари 2025 г., на всякакви финансови стимули за инсталиране на нови самостоятелни котли, работещи с изкопаеми горива. По-специално документът изяснява понятията „самостоятелен котел, работещ с изкопаеми горива“ и „хибридна отоплителна система“, както и „инсталация“ и „финансови стимули“. Не могат да се предоставят безвъзмездни средства, преференциални заеми или данъчни стимули, като например намалени данъчни ставки, за закупуване, монтиране и пускане в експлоатация на нови самостоятелни котли, работещи с природен газ, нефт или въглища, независимо дали инсталацията е част от проект за обновяване или не. Нито един публичен орган на национално, регионално или местно равнище не може да предоставя икономическа подкрепа и/или подкрепа чрез публични ресурси на купувачи, монтажници и трети страни за инсталирането на такива котли.

Дали даден газов котел се счита за „захранван с изкопаеми горива“, зависи от горивния микс на газовата мрежа в момента, към която котелът е инсталиран. Като общо правило, когато в местната газопреносна мрежа се използва предимно природен газ, за инсталирането на газови котли не следва да се предоставят финансови стимули. Когато в местната газова мрежа преобладават възобновяеми горива, инсталирането на газов котел може да получи финансови стимули съгласно член 17, параграф 15. Компетентните органи в държавите-членки трябва да гарантират, че съществува инструмент за проверка, който може да провери това по време на монтажа.

За да не се считат котлите, работещи извън мрежата, за „захранвани с изкопаеми горива“, компетентните органи в държавите членки трябва да изискват и проверяват по стабилен и надежден начин, че в действителност устройството ще работи с възобновяеми горива в момента на инсталирането му, а също и през целия му експлоатационен период, като се има предвид, че бенефициерът остава под контрола на горивото, използвано в котела, работещ извън мрежата, през целия експлоатационен период.

Въз основа на смисъла залегнал в член 17, параграф 15, че използването на изкопаеми горива в котлите не следва да се стимулира, финансови стимули следва да се предоставят само за хибридни отоплителни системи със значителен дял на възобновяема енергия и само пропорционално на степента, в която възобновяемите енергийни източници се използват в хибридната отоплителна система. В резултат на това инсталирането на отоплителна система, която се основава на 100 % възобновяема енергия, следва да се стимулира по-силно, отколкото инсталирането на хибридна отоплителна система. Държавите членки самостоятелно ще определят какъв дял от възобновяемата енергия в хибридните отоплителни системи  може да бъде определен като „значителен“.

В член 17, параграф 15 се предвижда изключение от забраната за финансови стимули за инсталиране на самостоятелни котли, захранвани с изкопаеми горива след 1 януари 2025 г., ако инвестиционните стимули отговарят едновременно на две условия:

(1) Те се финансират по:

– Механизъм за възстановяване и устойчивост.

–  Специфична разпоредба на Регламент 2021/1058, използвайки средства от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионния фонд. Тази разпоредба дава възможност за инвестиции в котли и отоплителни системи, работещи с природен газ, в жилища и сгради, които заменят инсталации, работещи с въглища, торф, лигнитни въглища или нефтени шисти.

– Член 73 от Регламент (ЕС) 2021/2115 (27), който се отнася до инвестициите в развитието на селските райони.

(2) Те са били избрани за инвестиране преди 2025 г.

В този контекст, когато финансовите стимули за котли са част от национални или регионални програми в рамките на гореспоменатите фондове на ЕС, които са приети преди 1 януари 2025 г., те се считат за „избрани за инвестиции“ преди тази дата.

За повече информация: Commission notice on phasing out financial incentives for stand-alone boilers powered by fossil fuels under the recast Energy Performance of Buildings Directive

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: