Комисията стартира 6 обществени консултации, като покани заинтересованите страни и гражданите да изразят мнението си относно бъдещия бюджет на ЕС и политиките, които той трябва да финансира. Много от тях са от значение за степента, до която финансирането от ЕС може да допринесе за глобалните размери на инвестициите, необходими за постигане на европейските амбиции за декарбонизация. Този процес е от съществено значение за улавяне на широк набор от перспективи, които ще осигурят балансиран и ефективен дългосрочен бюджет.
ЕС трябва да инвестира над 570 милиарда евро всяка година между 2021 г. и 2030 г., за да постигне своите енергийни и климатични цели. Освен това са необходими 690 милиарда евро годишно през следващото десетилетие (2031-2040) за инвестиции във възобновяема енергия, включително слънчева, вятърна и биомаса, енергийна ефективност и капацитет на мрежата (вижте План за действие за достъпна енергия).
Следващият дългосрочен бюджет на ЕС, многогодишната финансова рамка (МФР), започваща от 2028 г., ще трябва да отговаря на тази амбиция. В същото време тя ще има големи финансови задължения като изплащане на заеми за NextGenerationEU и за стратегически разходи, свързани със сигурността, за укрепване на отбраната, сигурността и готовността на ЕС, финансова подкрепа за Украйна, както и разширяването на ЕС.
Дебатът относно следващата МФР е ценна възможност за преосмисляне на бюджета на ЕС, като се съсредоточи върху приоритетите и целите на ЕС, където действията на ЕС са най-необходими. Това, което е заложено на карта за Европа, е не само икономическият растеж, но и бъдещето на нейния модел – осигуряване на устойчив просперитет, конкурентоспособност и устойчивост.
Консултациите са отворени до 6 май 2025 г.
Връзки
- Съобщение за медиите: Оформяне на бъдещето на ЕС заедно: Комисията очертава пътя към следващия дългосрочен бюджет на ЕС (12 февруари 2025 г.)
- Консултации: Следващият дългосрочен бюджет (МФР) на ЕС – изпълнение на бюджета на ЕС