Публикуван е нов доклад на Международната енергийна агенция „Разбиране на енергийните предизвикателства в Индия”. Докладът излиза само два месеца след голямото прекъсване на електроподаването в Индия през юли 2012, което остави 620 милиона семейства и предприятия без електроенергия в два поредни дни.
В доклада се отбелязва, че постигането на функциониращ на базата на пазарните принципи енергиен сектор ще позволи на Индия да работи успешно в рамките на световния пазар и да отговори на нарастващото търсене на своите граждани за енергия.
Реформите в енергийната политика на Индия стартират преди 20 години, но към момента либерализацията на индийския енергиен сектор остава незавършена. В доклада са изведени шест основни предизвикателства:
- Системата на определяне на цените на енергията от правителствено не позволява на индийския енергиен сектор да функционира в съответствие със световния енергиен пазар. Необходима е реформа, чрез която да бъдат преодолени съществуващите фискални проблеми и проблеми с доставките.
- Интервенциите на правителството препятстват достъпа на нови технологии и не стимулират изграждането и/или привличането на висококвалифицирани специалисти. За да се повиши търговската жизнеспособност, е необходимо реформите да осигурят управленска самостоятелност на енергийните компании, базирана на икономически принципи.
- Увеличаващото се енергийно потребление и необходимостта от предоставяне на универсален достъп изискват широко разпространение на чисти и съвременни технологии. Това може да стане чрез реформи в рамковите условия за привличане на чуждестранни инвестиции.
- Неефективните и бюрократични административни процедури спират преминаването към отворен и добре функциониращ енергиен пазар. Реформите следва да включват подобряване на координацията между министерствата и между централната и местни власти.
- Осигуряването на универсален достъп е важна политическа цел, но тя не бива да възпрепятства инвестициите и добрите управленски практики в енергийния сектор. Индийското правителство трябва да осигури достъпна енергия на бедните чрез социални политики и поддържащи правителствени програми.
- Непоследователните политически послания създават объркване относно това дали енергията се счита за стока или за право. Необходима е силна политическа воля и ефективна публична комуникация за подкрепа за развитие на енергийния сектор на базата на пазарните принципи.
Още по темата:


































