Начало НовиниАнализиСъбитияЕСО не се отказва да бъде борсов оператор,

Върни се назад

Назад

ЕСО не се отказва да бъде борсов оператор,

ЕСО не се отказва да бъде борсов оператор,

ЕСО не се отказва да бъде оператор на българската енергийна борса, чака се разрешение на банките-кредиторки за отделянето му от НЕК

Електроенергийният системен оператор /ЕСО/ не се отказва да бъде оператор на българската енергийна борса, но първо трябва да бъде официално отделен от НЕК. Това коментира пред журналисти проф. Валентин Колев, изпълнителен директор на ЕСО.

Колев бе сред участниците във форум в резиденция Бояна, посветен на политиката на управление на държавните дружества. В момента се променят бизнес моделите и финансовите модели в работата на ЕСО и НЕК, което означава, че е необходимо да бъдат подготвени нови документи за организиране на борсовия пазар, посочи Колев. Нашата първостепенна задача е отделяне на активите на ЕСО от тези на НЕК, спешно стартиране на балансиращия пазар и едва тогава организиране на борсовия пазар, каза още той.

Изпълнителният директор на ЕСО изтъкна, че според сега действащите правила за търговия на електрическа енергия не може да има друг оператор освен ЕСО и дори и да има кандидат, заявил желание да е борсов оператор, това не значи, че той отговаря на условията да бъде такъв. Преди време стана ясно, че след
оттеглянето на заявлението на ЕСО за борсов оператор, в ДКЕВР е постъпило заявление от друг кандидат – частна фирма.

Оперативната работа по отделянето на ЕСО от НЕК е свършена, остава банките-кредиторки на НЕК, да разрешат преобразуването, коментира Колев. Според него ДКЕВР ще издаде лицензия за пренос на енергия на ЕСО под условие, а условието ще бъде да излезе вписването в Търговския регистър на преобразуването, след като
банките издадат разрешение.

Проф. Валентин Колев каза, че електропреносната мрежа, която трябва да бъде прехвърлена към ЕСО, не е заложена като обезпечение към банките-кредиторки. Заложени са ВЕЦ-овете на НЕК, но тъй като и мрежата е актив, разрешение за прехвърлянето й трябва да има от банките, добави експертът.

Източник: Българска телеграфна агенция

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: