Според последните данни, публикувани от Gas Infrastructure Europe, ЕС постига целта си за запълване на съоръженията за съхранение на газ до 90% от капацитета им много по-рано – два месеца преди крайния срок 1 ноември. Това постижение е равностойно на миналогодишното, когато страните от ЕС постигнаха целта от 90 % на 18 август. Данните показват запълване на газовото хранилището в България малко над 84% (4,9761 ТВтч).
Насочен към оптимизиране на подготовката на ЕС за зимния отоплителен сезон, Регламентът за съхранение на газ (ЕС/2022/1032) от юни 2022 г. определя задължителна цел на ЕС за 90% запълване на съоръженията за съхранение до 1 ноември всяка година, с междинни цели за страните от ЕС, за да се осигури стабилно запълване през цялата година. Съхранението на газ е от ключово значение за сигурността на енергийните доставки в Европа, тъй като може да покрие до една трета от търсенето на газ в ЕС през зимата. Публикуваните днес данни показват, че на 19 август нивото на съхранение на газ е достигнало 1 025 TWh или 90,02 % от капацитета за съхранение (еквивалентен на малко под 92 милиарда кубични метра (bcm) природен газ).
Регламентът за съхранението на газ е една от широкия набор от мерки, предприети от ЕС след енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна, с цел по-добра подготовка на европейската енергийна система за зимния сезон. Това включва и извънредни правила за намаляване на потреблението на газ. В рамките на плана REPowerEU ЕС предприе и допълнителни стъпки за намаляване на зависимостта на ЕС от вноса на руски изкопаеми горива. Освен че се стреми да ускори внедряването на възобновяеми енергийни източници и мерки за енергийна ефективност/спестяване на енергия, това включва и осигуряването на алтернативни енергийни доставки. На практика се наблюдава значителна промяна към втечнен природен газ (LNG), чийто основен доставчик за ЕС са САЩ. Норвегия се превърна във водещ доставчик на тръбопроводен газ в ЕС.
Източник: ЕК