Начало НовиниАнализиСъбитияЗащита на уязвимите и енергийно бедните потребители от прекъсване на електрозахранването

Върни се назад

Назад

Защита на уязвимите и енергийно бедните потребители от прекъсване на електрозахранването

Защита на уязвимите и енергийно бедните потребители от прекъсване на електрозахранването

Екстремните скокове на цените на спот пазара по време на енергийната криза оказаха силно влияние върху цените на електроенергията за крайните потребители. Домакинствата с ниски доходи, енергийно бедните и уязвимите домакинства са най-потърпевши от тези ценови увеличения, тъй като те изразходват по-голяма част от доходите си за електроенергия в сравнение с останалите домакинства.
Държавите членки въведоха спешни мерки за смекчаване на въздействието върху потребителите и Комисията, заедно със съзаконодателите на ЕС, добави нови мерки за защита на потребителите към Директивата за електроенергията по време на реформата на устройството на пазара на електроенергия (EMD).

В член 28а от преразгледаната Директива за електроенергията се изисква от държавите членки да гарантират, че уязвимите и енергийно бедните клиенти са напълно защитени от прекъсване на електрозахранването, като забранят на доставчиците да прекъсват електрозахранването на своите клиенти или предприемат равностойни действия.
В своя позиция, публикувана днес, Eurelectric заявява, че енергийният преход трябва да бъде справедлив  и признава, че тези клиенти се нуждаят от специална подкрепа и решения за тяхното положение, има по-конструктивни начини от забраната за изключване. Забраната няма да се справи с основната причина, нито ще я реши, и следва да се отбележи, че изключването вече е крайна мярка за доставчиците.

Доставчиците не прилагат с лека ръка прекъсвания на захранването. Това са крайни мерки, които са в края на добре обмислени процедури за управление на неангажирани клиенти. ACER и CEER признават това в последния си доклад за наблюдение на пазара на дребно.
По принцип доставчиците не са заинтересовани да изключват клиентите си, тъй като това води до просрочване на плащанията. Следователно доставчиците се ангажират да изчерпят всички съществуващи подкрепящи мерки, за да се ангажират с клиентите и да намерят решения за тяхното положение. Въпреки това, като крайна мярка, след като са изчерпани всички предпазни мерки, следва да се разреши изключването, тъй като то също така предотвратява натрупването на просрочени задължения и дългове от страна на неангажираните клиенти. Най-късно на този етап трябва да се предприемат мерки в областта на социалната политика.

Държавите членки следва да се борят с енергийната бедност предимно чрез социални политики, но доставчиците на електроенергия в сътрудничество с други заинтересовани страни също могат да предприемат подкрепящи действия.

В позицията на Eurelectric са предложени следните заместващи и равностойни мерки на забраните за прекъсване на електрозахранването, които са по-подходящи за предотвратяване им и изискват участието на националните законодатели и регулаторни органи в сътрудничество с организациите на доставчиците и потребителите:

  •  разработване на национални кодекси за ангажираност на потребителите и доставчиците с цел повишаване на взаимната ангажираност, за да могат да се предлагат решения за клиентите;
  • преразглеждане и евентуално разширяване на набора от национални мерки за подкрепа и гаранции, т.е. мерки за енергийна ефективност;
  • обмисляне на възможността за намаляване на електроснабдяването до жизнено необходимия минимум, за да се стимулират неангажираните клиенти – ако това е технически осъществимо и климатичните условия в държавите-членки го позволяват;
  • да се справят с енергийната бедност преди всичко чрез социални политики;
  • за държавите-членки, които прилагат определение за енергийна бедност и уязвимост: да прилагат разумни критерии за обоснован обхват.

В специално приложение към позицията на Eurelectric е направен преглед на съществуващите мерки в държавите-членки, които допринасят за предотвратяване на прекъсването на електрозахранването на уязвими и бедни потребители и могат да бъдат квалифицирани като „еквивалентни действия“ съгласно член 28а. Практика от България също е включена наред с други европейски страни.
Изброени са процедурите за изключване и за намаляване на разходите, мерките на социалната политика и усилията на  доставчиците за подпомагане на техните клиенти. Заинтересованите страни могат да ги използват като идеи за добри практики.

За повече подробна информация, моля последвайте линка: Protecting vulnerable and energy-poor customers from disconnections: effective safeguards in Europe and how suppliers can contribute

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: