Начало НовиниАнализиСъбитияЗа енергийната дипломация във времена на политическа динамика

Върни се назад

Назад

За енергийната дипломация във времена на политическа динамика

За енергийната дипломация във времена на политическа динамика

Славчо Нейков, 3e-news.net

Независимо от политическите турбуленции в национален, европейски и световен план, и тази година Дипломатическият институт към министъра на външните работи приключи успешно поредния проект, посветен на енергийната и климатична дипломация

За ролята на един малък проект, свързан с много големи теми

За съжаление, конфликтността по енергийните и климатични въпроси е видима навсякъде – и в рамките на ЕС, и в регионален, и в световен мащаб. В България тази конфликтност не само не е спряла, но видимо се изостря все повече – при това далече преди поредните извънредни парламентарни избори и много извън техния контекст.

На този фон обаче не следва да се пропускат и добрите примери, независимо от мащабите им. И си струва да се върнем към тях точно сега, преди предстоящите тази година политически събития – а такива има не само в страната ни. В рамките на ЕС предстои сформирането на новата Европейска комисия, която със сигурност ще актуализира европейския поглед към енергийната и климатична теми. Само след дни – на 17 и 18 октомври – ще се проведе заседание на Европейския съвет, по време на което ще се обсъждат широк кръг въпроси, пряко съотносими и към горните теми. Срещата на върха в рамките на Европейския съвет ще се предшества от насрочения за 16 октомври форум на най-високо ниво, на който представители на ЕС ще се срещнат със Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив1 – и енергетиката, климатът и устойчивото развитие ясно са предвидени в центъра на дискусиите. Да си спомним и за предстоящата през ноември тази година Конференция на ООН по изменение на климата и др.

Така, нуждата от всякакви формати за реалистичен поглед върху случващото се и предстоящите тенденции е силно изразена – при това не само на най-високо политическо ниво. На този фон е чудесно, че една българска институция от години дава своя принос в това отношение – така, през юни т.г. Дипломатическият институт към Министъра на външните работи на България реализира цялостен проект с наименование „Специализиран семинар по Енергийна и климатична дипломация за представители на държавите от Западните Балкани и Черноморско-Кавказкия регион“2. Елемент от него беше и поредното тринадесето издание на посочения семинар – и това негово издание отново доказа, че форматът отдавна се е утвърдил със своя авторитет на събитие, което създава ефективна рамка за професионални дискусии по принципни и конкретни въпроси в посочените области. Ето защо въобще не беше случайно и широкото отразяване на събитието и в медиите, и в редица специализирани издания.3

И експертното отношение към обсъжданията по време на събитието въобще не се влияеше от факта, че политическите промени не само са реално са навсякъде и настъпват много бързо, при това често в непредвидими посоки, но и че се засилва усещането за липса на визия на политическо ниво.

Всъщност, годишната програма на Института очертава особено активна и систематизирана строго професионална дейност по отношение на енергийната и климатична дипломация в няколко основни направления и посоченият семинар отразява само едно от тях. Акцентите в него са логически свързани и с останалите дейности на институцията в това направление – такива са годишното издание „Енергийна и климатична дипломация“4; срещи с представители на дипломатическия корпус; които работят в България; партньорства с дипломатически институти на други държави; обучения на държавни служители и др.

Така форумът – макар и на строго експертно ниво – даде още един нагледен пример за международно приобщаване, а не за разделяне. На практика, той имаше особено значение и роля, чийто ефект продължава за участниците – в случая представители на администрациите и дипломати от Азербайджан, Албания, Aрмения, Босна и Херцеговина, Грузия, Косово, Молдова, Северна Македония, Сърбия, Черна гора и Украйна. Допълнителен бонус и при това издание на семинара беше и фактът, че кръгът на гостите и лекторите включваше и представители на страни извън посочените целеви региони, вкл. и на ниво „посланик“. Всъщност, тази година участваха над 40 експерти от 16 държави от Югоизточна Европа и Черноморския регион – а тези числа са красноречиви за проявения интерес.

И още малко конкретна фактология за събитието

През погледа на експертния подход, за който стана дума, общата цел на семинара беше свързана с повишаване на квалификацията на служители от държавната администрация (основно с ресор енергетика и климат) на държавите от Западните Балкани и Черноморския регион. Това безспорно е свързано с ролята на администрацията за укрепване и разширяване на сътрудничеството на международно, европейско и регионално ниво по отношение на сигурността и развитието на енергийната инфраструктура, борбата с климатичните промени и прехода към нисковъглеродна икономика. Естествено, в краткосрочен и средносрочен план се очаква и постигане на специфични цели, свързани с по-ефективна работа по добре познатите ни предизвикателства в енергийния сектор – укрепване на енергийната сигурност, постепенна декарбонизация, енергийната бедност и др., при това на база на засилващо се международно сътрудничество.

Независимо от характера на участниците (основно от държавните администрации на съответните страни), организаторите бяха обезпечили не само ефективност, но и актуалност на обсъжданията чрез активно включване и на представители на бизнеса, и на научните среди, и на бивши и настоящи политици, и на дипломатическия корпус.

А фактът, че едно от заключителните събития в рамките на семинара обхващаше посещение в АЕЦ „КОЗЛОДУЙ“, даде допълнителна индикация за желанието на Дипломатическия институт да илюстрира обсъжданите въпроси от максимален брой аспекти.

Нужно е да се посочи още едно обстоятелство – срещите на участниците и обсъжданията на живо в рамките на този семинар с привлечените топ лектори, които винаги са се отличавали с откритост и професионализъм, нерядко продължават в други формати след провеждането му. И това всъщност е факт, който е съотносим към всички издания на форума досега.

Със сигурност конкретиката относно семинара може да продължи, но по-важно е да се потърсят и принципните аспекти, свързани с него.

Вместо заключение – един по-принципен поглед върху семинара

Със сигурност има много причини за успеха на този формат – отлична организационна работа, актуалност на обсъжданите въпроси, създаване на приятна среда за дискусии и др.

Струва си обаче да се посочат още няколко по-принципни обстоятелства – основното от тях е, че събитието е част не само от традиционно добре структурираната цялостна работна програма на Дипломатическия институт, но и на целенасочена държавна политика, провеждана в случая от министъра на външните работи. Естествено, в това отношение следва да се направи и връзката между националната политика и членството на България в ЕС – националният подход при засилване на международното сътрудничество, вкл. и по темите за енергетиката и климата, със сигурност се влияе и от общата европейска рамка относно развитието на външнополитическите приоритети на Съюза. А обезпеченото целево национално финансиране в това отношение чрез различни програми е допълнителен фактор за ефективната работа в посочените направления и заслужава специални адмирации. Така напр. следва изрично да се посочат създадените реални възможности за целеви действия по приобщаване на конкретни държави по пътя им към ЕС – прилагането на проекти по линия на Българската официална помощ за развитие (ОПР)5 е особено важна стъпка в този контекст. Реално, точно такива дейности насърчават междуинституционалния обмен между България и съседните ѝ региони, допринасяйки за укрепване на двустранния диалог и международното сътрудничество.

Ето защо – особено в моменти на остра политическа конфронтация – наистина си струва да си припомним и за особено ефективни по отношение на енергийната и климатична дипломация стъпки, направени в случая от администрацията в лицето на Дипломатическия институт към министъра на външните работи на България.

Оказва се, че понякога един семинар може да даде пример за така необходимия ни разумен, обективен и експертен поглед върху важни за цялото общество теми – стига, азбира се, в крайна сметка на политическо ниво да има кой да го забележи и да си извлече поуките.

–––––––––––––––––––

1 https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/international-summit/2024/10/16/
2 Повече информация за Института и за семинара могат да бъдат намерени на www.bdi.bg
3 Виж напр. БТА – https://www.bta.bg/bg/news/economy/686995-trinadesetoto-izdanie-na-mezhdunaroden-seminar-po-energiyna-i-klimatichna-diplom и много други
4 https://www.emi-bg.com/19814/
5 Виж повече за Официалната помощ за развитие тук – https://www.mfa.bg/bg/3088 и др.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: