Интелигентните мрежи са на мода в момента. Европейската комисия, Международната агенция по енергетика, американското министерство на енергетиката, индустриалната асоциация Eurelectric и редица други правителствени и неправителствени организации представят „пътни карти за интелигентни мрежи“ и други политически документи през последните месеци. И те всички са съгласни, че, да, ние всички се нуждаем от интелигентни мрежи, ако искаме да направим преход към „нисковъглеродна икономика“. (Авторите посочват, че не са намирали доклад, който е срещу интелигентните мрежи.)
Въпросът, обаче, е как да се премине от света на PDF-файловете към мечтаната реалност на интелигентната мрежова система, в която всички могат да участват като критични потребители и може би дори и като производители на енергия. Една от основните пречки – което е видно от редицата доклади за интелигентни мрежи – е, че са включени много хора („заинтересовани лица“): производителите на енергия, потребителите на енергия, оператори на мрежи, регулатори, технологични компании, правителства. Те ще трябва да тръгнат малко или много в идентичен марш, за да направят тази голяма трансформация на нашата енергийна система възможна.
В настоящата статия фокусът е поставен върху ролята на една от участващите заинтересовани страни: местните мрежови компании или операторите на разпределителни мрежи. В конкретния случай – холандският оператор на разпределителна мрежа Enexis. Както Ян Петерс, директор на Управление на активи и член на Управителния съвет на звеното „Интелигентни мрежи“ на Европейските оператори на разпределителни мрежи (EDSO), обяснява, операторите на разпределителни мрежи имат уникална роля в революцията на интелигентните мрежи. „Като публични компании“, казва той, „ние можем да си позволим да инвестираме в дългосрочен план.“
Като се има предвид огромната промяна, до която води въвеждането на интелигентни мрежи, дългосрочната перспектива в този процес е крайно необходима. Защото, по думите на Хан Слуутвег, мениджър „Иновации“ в Enexis и професор по интелигентни мрежи в Технологичния университет в Айндховен, „ние говорим за съвсем ново ниво на иновации, което се изисква от нас. Промяна, която не съм виждал в сто-годишната история на енергийните системи. „
Още по темата:
Вижте цялата статия от източника:
European Energy Review