Историческа и безпрецедентна „Харта за ефективна трансформация на електроразпределителните мрежи на Полша“ ….
…. или прави ли се това някъде и как се прави
Четем доклада на полския енергиен регулаторен орган „National Report of the President of URE“ за миналата година, публикуван преди три месеца тази година:
„Поради предизвикателствата на прехода в енергийния сектор, през ноември 2022 година е постигнато историческо и безпрецедентно споразумение между секторния енергиен регулатор и петте най-големи оператора на електроразпределителни системи ‒ т.нар. „Харта за ефективна трансформация на електроразпределителните мрежи на полската енергетика”. Целта е да се създаде стабилна регулаторна среда за енергийните дружества, необходима за инвестиции в модернизацията и развитието на мрежата, и да се улесни набирането на инвестиционни средства от източници, различни от тарифите.„
Какво стои зад тези текстове на доклада?
„Споразумението между секторния регулатор и енергийните компании е част от процеса на адаптиране на електроразпределителните мрежи към новата архитектура на енергийния пазар, базирана все повече на разпределени източници със значителен дял на възобновяемите енергийни източници“, посочват от регулатора URE на сайта си, и продължават:
„Този документ, като позволява приблизително петдесет процента дял на електроенергията от възобновяеми енергийни източници в националния енергиен микс през 2030 г., ще допринесе за постоянно намаляване на цените на електроенергията и за битовите потребители, и за полските предприятия.“
По време на 36-та енергийна конференция EuroPOWER и 6-та конференция POWER RES, полският енергиен регулатор URE и петте най-големи оператора на разпределителни системи: Enea Operator, PGE Dystrybucja, Energa Operator, Tauron Dystrybucja и Stoen Operator подписаха Хартата за ефективна трансформация на електроразпределителните мрежи на полската енергийна индустрия, чиято цел е да ускори развитието на разпределителната система, така че те да са готови за все по-динамичното развитие на разпределената енергия, с голям дял на ВЕИ източниците.
„Електрическите мрежи са основата за успешен енергиен преход, но изискват големи финансови разходи и подходяща регулаторна среда. Хартата има за цел да допринесе за осигуряването на стабилна регулаторна среда в многогодишен времеви хоризонт. Освен това се очаква споразумението да улесни операторите на разпределителните системи при получаване на средства за инвестиции от източници, различни от тарифата, включително при кандидатстване за средства от бюджета на Европейския съюз“, подчертават от Министерство на финансите и регионалната политика на Полша.
Подписването на хартата бележи завършването на първия етап от работата по подобряване на развитието на електроразпределителната система. Работата по Хартата стартира на 6 октомври 2021 г., когато е проведена учредителната среща на Управителния комитет на Екипа за разработване на Хартата.
„Динамично променящите се нужди на електрическите мрежи, главно в областта на инвестициите, поставят нови очаквания към регулаторната политика. В такива времена се нуждаем от мъдро, дългосрочно регулиране, основано на консенсуса на участниците на пазара. Ето защо „Хартата“ е изключително необходима в тези времена“, отбелязва Рафал Гавин, президент на полския енергиен регулатор URE.
„Занимаваме се с началната фаза на трансформация на електроразпределителния сектор. Протичащите там тенденции, явления и процеси трябва спешно да получат необходимата финансова и нормативна подкрепа и да бъдат значително ускорени.“, допълват от регулатора.
Робърт Засина, президент на Управителния съвет на TAURON Dystrybucja, заявява, че
„….Документът е важна декларация за сектора на електроразпределението, тъй като ясно дефинира инвестиционните предизвикателства пред индустрията в перспектива до 2030 г., както и свързаните с това финансови нужди…
Бих искал да благодаря на президента на URE, че пое тази инициатива, която, показвайки инвестиционни приоритети, определя посоката за развитие на енергийния пазар. Ефектът трябва да бъде, наред с другото: по-нататъшно увеличаване на капацитета от възобновяеми източници, цифровизация и автоматизация на мрежите и услугите – включително инсталиране на измервателни уреди за дистанционно отчитане за 18 милиона клиенти до края на 2030 г., както и развитие на мрежата, позволяващо присъединяването на 2 милиона нови клиенти до края на 2030 г. ….
…… Договореностите, произтичащи от приетото споразумение, ще позволят съгласувано изпълнение на целите, произтичащи от енергийната трансформация и търсене на допълнителни източници на финансиране, така че изпълнението им да не повлияе значително на нивото на тарифите.“
Уникално споразумение за уникални предизвикателства
В перспектива до 2030 г. националната електроенергийна система на Полша ще бъде изправена пред огромни промени. Ще бъде необходимо да се присъединят най-малко: над 20 GW слънчеви източници [1] с производствен потенциал от 21 TWh годишно, над 14 GW вятърни паркове на сушата с производствен потенциал от 37 TWh годишно и почти 11 GW офшорни вятърни паркове с производствен потенциал от 40 TWh/година.
Очаква се за това време броят на клиентите, присъединени към мрежата, да се увеличи с над 2 милиона. Цифровизацията и автоматизацията на мрежите и услугите ще доведе до повишена гъвкавост на мрежата и, следователно, повишена активност на участниците на пазара и разработването на нови продукти и услуги.
Поради развитието на сектора на електромобилността ще е необходимо да се инсталират все повече точки за зареждане на електрически превозни средства. През това време всички потребители на електроенергия, които са 18 милиона в Полша, ще бъдат измервани с измервателни уреди с дистанционно отчитане (така наречените интелигентни измервателни уреди).
Основата за тези промени ще бъде многогодишен и многопосочен инвестиционен процес в безпрецедентен мащаб. Те ще променят облика на полската енергийна електроразпределителна система, като я направят по-приятелска към потребителите на енергия, гарантирайки сигурността на доставката и приемането на енергия, като същевременно ще допринесат за развитието на обществената енергия, базирана на възобновяеми енергийни източници. Вследствие на това, тези дейности следва да придадат на енергийния сектор все по-локално измерение и да насърчат активността на крайните потребители. Необходимостта предприемачите, работещи на този пазар, да осигурят надеждна комуникация, киберсигурност и непрекъснато обслужване на нарастващия брой крайни получатели, също ще бъде важна задача.
Има нужда от дългосрочно регулиране, основаващо се на съгласието на участниците на пазара
За да отговори на огромните и безпрецедентни предизвикателства, пред които е изправен инфраструктурният сегмент, президентът на полкия енергиен регулатор URE пое инициативата за разработване на секторно споразумение, което прие формата на Харта за ефективна трансформация на разпределителните мрежи на полската енергийна индустрия, подписана през ноември 2022.
Споразумението между секторния регулатор и енергийните компании е част от процеса на адаптиране на електроразпределителните мрежи към новата архитектура на енергийния пазар, базирана все повече на разпределени източници със значителен дял на възобновяемите енергийни източници.
Този документ, като прави възможен приблизително петдесет процента дял на електроенергия от възобновяеми енергийни източници в националния енергиен микс през 2030 г., ще допринесе за постоянно намаляване на цените на електроенергията и за битовите потребители, и за полските предприятия.
Представители на пет министерства, имащи отношение към регулирането на функционирането на полския електроенергиен сектор, участваха в работата по подготовката на този документ:
- Министерство на климата и околната среда,
- Министерство на държавните активи,
- Правителствен пълномощен представител за стратегическата енергийна инфраструктура,
- Министерство на финансите и регионалната политика,
- Министерство на развитието и технологиите.
Допълнителен бонус за изпълнение на приоритетни проекти
В Хартата страните се договориха за възможността за диференциране на възнаграждението въз основа на използвания капитал, като се вземе предвид йерархията на целите. Това означава, че инвестиционните проекти, които се считат за приоритетни, могат да бъдат възнаградени чрез допълнителния бонус механизъм. Регулаторът, в консултация с операторите на електроразпределителните мрежи, е предприел работа по актуализиране на методологията за формиране на възвръщаемостта на капитала (ROC), по-специално по отношение на индекса на среднопретеглената цена на капитала (WACC) .
Хартата допуска разработените решения да могат да бъдат отразени в решенията за финансиране на инвестиции в сектора още през 2023 г. В същото време, подписалите Хартата декларират, че предприемат действия, насочени към възможно най-голямо използване на външни източници на инвестиционно финансиране, както и разработване и прилагане на решения, насочени към оптимално използване на съществуващия потенциал за мрежови връзки (гъвкави услуги, хибридни ВЕИ инсталации, споделяне на връзка). Тези дейности трябва да допринесат за ограничаване на въздействието на необходимите инвестиции върху сметките, плащани от получателите.
Какво следва?
Подписването на секторното споразумение се оценява от участниците като кулминацията на първия етап от работата на екипа. За да се изпълнят разпоредбите на Хартата, в следващите стъпки ще е необходимо да се разработят предложения за необходимите промени в регулаторния модел на операторите на електроразпределителните мрежи и последователно да се изпълнят инвестиционните програми. Членовете на Управителния комитет по работата по хартата също се ангажират да инициират необходимите законодателни промени, които да вземат предвид новите регулаторни изисквания и да гарантират, наред с другото, помощни средства за електроразпределителните дружества. Освен това ще е необходимо непрекъснато да се следи хода на трансформацията, да се анализират постигнатите резултати и да се формира рационално желания ход на инвестиционните процеси чрез въвеждане на необходимите корекции.
Още малко за Хартата
- Работата на екипа, разработил Хартата, беше стартирана през октомври 2021 г.
- През ноември 2021 година бяха създадени оперативни групи за разработване на важни за националната мрежова инфраструктура решения във връзка с трансформацията на сектора. Екипите включваха представители на оператори на електроразпределителни системи.
- Церемонията по подписването на Хартата между регулатора и петте най-големи електроразпределителни дружества в страната (Enea, Energa, PGE, Stoen и Tauron) се състоя на 7 ноември 2022 г. във Варшава по време на 36-та конференция EuroPOWER и 6-та OZE Power конференция.
- Хартата за ефективна трансформация на електроразпределителните мрежи на полската енергийна индустрия е отворена, което означава, че всеки оператор на разпределителни системи – независимо от мащаба на разпределителните дейности – може да се присъедини към Хартата по всяко време и да се подчини на нейните разпоредби.
В обобщение, целта е да се създаде стабилна регулаторна среда за електроразпределителните дружества, необходима за многогодишни и мащабни инвестиции в модернизацията и развитието на мрежата, и да се улесни набирането на инвестиционни средства от източници, различни от тарифите. Няколко примера за регулаторните промени:
- инвестиционните проекти, които се считат за приоритетни, могат да бъдат възнаградени от регулатора чрез допълнителния бонус механизъм;
- разработените решения до края на 2022 се отразяват в решенията за финансиране на инвестиции в сектора още през 2023 г.;
- подписалите Хартата декларират, че предприемат действия, насочени към възможно най-голямо използване на външни източници на инвестиционно финансиране, както и разработване и прилагане на решения, насочени към оптимално използване на съществуващия потенциал за мрежови връзки (гъвкави услуги, хибридни ВЕИ инсталации, споделяне на връзка).Тези дейности трябва да допринесат за ограничаване на въздействието на необходимите инвестиции върху сметките, плащани от ползвателите на мрежата.
По какво се работи през 2023:
- разработване на предложения за необходимите промени в регулаторния модел на операторите на електроразпределителните мрежи и последователно изпълнение на инвестиционните програми.
- Иницииране на необходимите законодателни промени, които да вземат предвид новите регулаторни изисквания и да гарантират, наред с другото, помощни средства за електроразпределителните дружества.
- проследяване хода на трансформацията, да се анализират постигнатите резултати и динамично адаптиране на инвестиционните процеси чрез въвеждане на необходимите корекции.
Материалът е подготвен на база информацията от интернет-страницата на Министерство на финансите и регионалната политика на Полша и полския енергиен регулатор URE.