Европейската комисия одобри италианска схема на стойност 450 милиона евро за подпомагане на производството на възобновяем водород с цел насърчаване на прехода към net-zero economy, в съответствие с индустриалния план на Green Deal. Схемата беше одобрена съгласно Temporary Crisis and Transition Framework, приета от Комисията на 9 март 2023 г. в подкрепа на мерки в сектори, които са ключови за ускоряване на зеления преход и намаляване на зависимостите от горива. Новата рамка изменя и частично удължава Temporary Crisis and Transition Framework, приета на 23 март 2022 г., за да даде възможност на държавите членки да подкрепят икономиката в контекста на настоящата геополитическа криза, вече изменена на 20 юли 2022 г. и на 28 октомври 2022 г.
Италианската мярка
Италия уведоми Комисията, съгласно Temporary Crisis and Transition Framework, за схема от 450 милиона евро за подкрепа на инвестиции в интегрирано производство на възобновяем водород и възобновяема електроенергия в изоставени промишлени зони, за да се насърчи преходът към икономика с нулево нетно потребление.
Мярката, финансирана от Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF), ще бъде отворена за компании от всякакъв размер, активни в Италия, с изключение на кредитни и други финансови институции. По схемата проектите ще бъдат избрани чрез открит конкурс.
Публичната подкрепа ще бъде под формата на директни безвъзмездни средства, покриващи инвестиционни разходи, с максимален размер на помощта за проект от 20 милиона евро.
Комисията установи, че италианската схема е в съответствие с условията, посочени във Temporary Crisis and Transition Framework. По-специално,
(i) помощта ще бъде предоставена въз основа на схема с прогнозен обем и бюджет;
(ii) размерът на помощта ще бъде определен чрез открит, ясен, прозрачен и недискриминационен конкурентен тръжен процес; и
(iii) помощта ще бъде предоставена преди 31 декември 2025 г.
Комисията заключи, че италианската схема е необходима, подходяща и пропорционална за ускоряване на зеления преход и за улесняване на развитието на определени икономически дейности, които са от значение за изпълнението на Планът REPower EU и индустриалният план за зелената сделка в съответствие с член 107, параграф 3, буква в) от ДФЕС и условията, посочени във Temporary Crisis and Transition Framework.
Въз основа на това Комисията одобри мярката за помощ като съответстваща на правилата на ЕС за държавна помощ.
Контекст
На 9 март 2023 г. Комисията прие нова Temporary Crisis and Transition Framework, за да насърчи мерките за подкрепа в сектори, които са ключови за прехода към икономика с нулево нетно потребление, в съответствие с индустриалния план на Зелената сделка. Заедно с изменението на Общия регламент за групово освобождаване (ОРГО), който Комисията одобри в същия ден, Temporary Crisis and Transition Framework ще помогне за ускоряване на инвестициите и финансирането за производство на чисти технологии в Европа. Temporary Crisis and Transition Framework също така ще подпомага държавите членки при изпълнението на конкретни проекти в рамките на националните планове за възстановяване и устойчивост, които попадат в този обхват.
Новата рамка изменя и частично удължава Temporary Crisis and Transition Framework, приета на 23 март 2022 г., за да позволи на държавите членки да използват гъвкавостта, предвидена съгласно правилата за държавна помощ, за да подкрепят икономиката в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Temporary Crisis and Transition Framework беше изменена на 20 юли 2022 г., за да допълни пакета „Безопасен газ за безопасна зима“ и в съответствие с целите на плана REPowerEU. Temporary Crisis and Transition Framework беше допълнително изменена на 28 октомври 2022 г. в съответствие с Регламента за спешна намеса за справяне с високите цени на енергията и Регламента за засилване на солидарността чрез по-добра координация на покупките на газ, надеждни референтни ценови показатели и обмен на газ през границите.
Вижте повече от източника тук.