Благодаря ви, вицепрезидент, уважаеми колеги,
Според Google в родната ми страна най-търсеното име миналата година всъщност е Тейлър Суифт.
Не знам какво е било в Страсбург, в Брюксел, но съм почти сигурен, че мога да предположа, че вероятно е бил Марио Драги.
Наистина докладът на Драги е изключително важен и съм сигурен, че всички сте го чели и знаете, че в него се споменава енергията доста често, всъщност 700 пъти. Защо?
Защото европейските индустрии плащат 2-3 пъти повече за енергия от техните конкуренти в САЩ и Китай.
Защото миналата година почти 47 милиона европейци не са могли да отопляват адекватно домовете си поради по-високите цени.
Защото от началото на войната Европа е внасяла изкопаеми горива от Русия на стойност, равна на себестойността на 2400 изтребителя F35. Заради нашата солидарност с Украйна и заради сигурността на Европа това не може да продължава.
И защото трябва да се борим още по-усърдно за декарбонизиране на нашите икономики. Когато САЩ се оттеглят от Парижкото споразумение, това означава, че Европа трябва да се засили.
Поради тези и други причини Комисията представи плана за действие за достъпна енергия, амбициозна стратегия за намаляване на разходите за енергия за домакинствата и предприятията сега, като същевременно изгражда чист, конкурентен и сигурен енергиен съюз за бъдещите поколения.
Първият стълб на нашия план е фокусиран върху незабавни стъпки за намаляване на разходите за енергия.
Ние описваме как държавите-членки могат да се справят с неефективността на мрежовите тарифи и данъчното облагане, за да постигнат по-рационална енергийна система със значително по-ниски цени.
Ние също настояваме за по-бързо разгръщане на чиста, достъпна енергия – няма да има обратно проследяване – вместо това ще ускорим проследяването.
Ще намалим значително времето за издаване на разрешения за проекти за чиста енергия. За по-прости проекти получаването на разрешение не трябва да отнеме повече от 6 месеца. Не години, не десетилетия, както понякога се случва днес, шест месеца.
Ние също отговаряме на препоръката на професор Драги за отделяне на цените на електроенергията от цените на газа, като стимулираме по-дългосрочни договори за възобновяема енергия, като споразумения за закупуване на електроенергия. Ще работим с ЕИБ за създаване на нови инструменти за насърчаване и намаляване на риска при тези договори.
Освен това, докато декарбонизираме нашата икономика, търсенето на газ намалява, но той ще остане значителна част от нашия енергиен микс за известно време. Следователно нашият план за действие е насочен към по-справедливи газови пазари. За тази цел ние създадохме работна група за газовия пазар, която да контролира работата на газовите пазари в ЕС и да се намесва, когато е необходимо.
Докато първият стълб определя незабавни действия за по-ниски сметки за енергия, вторият стълб отговаря на структурните фактори на високите разходи за енергия, които изискват дългосрочни решения .
Ние ускоряваме пътя си към истински енергиен съюз , който осигурява конкурентоспособност, сигурност, декарбонизация и справедлив преход, предавайки ползите от чистата достъпна енергия на нашите граждани и предприятия.
Това означава огромни инвестиции в мрежи и междусистемни връзки. Според оценките на Комисията през това десетилетие ЕС ще се нуждае от инвестиции от над 570 милиарда евро годишно, за да стимулира възобновяемите енергийни източници, енергийната ефективност и мрежите.
Ето защо по-късно тази година ще въведем инвестиционна стратегия за чиста енергия, за да рационализираме използването на финансови инструменти като безвъзмездни средства, заеми и смесено финансиране, за да увеличим максимално въздействието.
Трябва също така да модернизираме нашите системи – чрез електрификация и цифровизация.
Предстоящите инициативи, обявени в плана за действие, като плана за действие за електрификация, стратегията за отопление и охлаждане и стратегическата пътна карта за цифровизацията и изкуствения интелект, могат да доведат до забележителни икономии на разходи и ползи за европейците:
Например повишената електрификация може да намали разходите на енергийната система с 32 милиарда евро годишно до 2030 г. Широкото приемане на термопомпи може да намали разходите за внос на изкопаеми горива с 60 милиарда евро до 2030 г.
Третият стълб на нашия план за действие гарантира мащаб и сигурност за инвестициите чрез установяване на тристранен договор за достъпна енергия.
Този договор обединява публичния сектор, разработчиците и производителите на чиста енергия и индустрията, консумираща енергия.
Нашата цел е да позволим споделени ангажименти и координирано планиране, осигурявайки стабилност в лицето на пазарната несигурност, която иначе би възпрепятствала инвестициите в чистия преход.
Последният стълб на нашия план признава, че енергийната криза разкри критични уязвимости в нашата енергийна система – трябва да се поучим от този опит и да бъдем по-добре оборудвани .
Затова ще преразгледаме рамката на ЕС за енергийна сигурност, за да засилим устойчивостта си срещу възникващи заплахи и да се подготвим за бъдещи сътресения.
В същото време ще подобрим нашата реакция при кризи, за да се подготвим по-добре за ситуации като тази, пред която беше изправена Югоизточна Европа миналото лято. Ще използваме по-интелигентно управление на търсенето и по-добро трансгранично сътрудничество, за да смекчим пиковете на цените и да осигурим потоци на електроенергия там, където е най-необходима.
Какво означават всички тези действия за домовете и бизнеса в Европа? Взети заедно, ние имаме потенциала да доставим 45 милиарда евро спестявания само през 2025 г. , нараствайки до поне 130 милиарда евро годишни спестявания до 2030 г. и до 260 милиарда евро годишно към 2040 г. Като цяло между сега и 2040 г. можем да спестим до 2,5 трилиона евро от внос на изкопаеми горива .
Позволете ми само да повторя тази цифра, която е огромна, 2,5 трилиона евро, които можем да спестим, като разгърнем по-бързо нашата възобновяема енергия, като станем по-енергийно ефективни, като контролираме по-добре газовите пазари, като приложим вече създаденото законодателство и като свържем нашите енергийни системи много по-добре, отколкото е днес.
Ако и когато направим всички тези неща, ще станем много по-независими от руските горива, нашата конкурентоспособност ще бъде много по-добра, отколкото е днес и ще сме декарбонизирали икономиката си.
Вижте изказването в оригинал тук.