Съгласно съобщение на ЕК от 19 юли 2022 обществените институции могат да кандидатстват за безвъзмездни средства за проекти, които са предназначени да бъдат от полза за териториите в преход. Механизмът за отпускане на заеми за публичния сектор (JTM PSLF) е един от трите стълба на Механизма за справедлив преход (JTM), който е част от Европейската зелена сделка за постигане на неутралност на климата в ЕС до 2050 г.
Безвъзмездната помощ се допълва от заем от Европейската инвестиционна банка. В по-слабо развитите региони той може да достигне до 25 % от заема от ЕИБ, което значително намалява финансовата тежест за бенефициентите и увеличава привлекателността на инвестициите.
Обхват на поканата:
Могат да бъдат финансирани проекти, свързани с широк спектър от устойчиви инвестиции, като например:
– инвестиции във възобновяема енергия и зелена мобилност, включително насърчаване на екологичния водород
– ефективни мрежи за централно отопление
– обществени изследвания
– цифровизация
– екологична инфраструктура за интелигентно управление на отпадъците и водите
– мерки за устойчива енергия, енергийна ефективност и интеграция, включително обновяване и преустройство на сгради
– градско обновяване и регенерация
– преход към кръгова икономика
– възстановяване и обеззаразяване на земи и екосистеми, като се взема предвид принципът „замърсителят плаща“
– биоразнообразие
– повишаване на квалификацията и преквалификация, обучение
– социална инфраструктура, включително заведения за грижи и социални жилища.
Развитието на инфраструктурата може да включва и трансгранични проекти и решения, които водят до повишаване на устойчивостта от екологични бедствия, по-специално към тези, които се засилват от изменението на климата.
Инвестициите в други сектори също могат да бъдат подкрепени, ако са в съответствие с одобрените териториални планове за справедлив преход.
Следните сектори са ясно изключени от обхвата на подкрепата на JTM PSLF:
– извеждане от експлоатация или изграждане на атомни електроцентрали
– производство, преработка и търговия с тютюн и тютюневи изделия
– помощ за предприятия в затруднено положение, както е определено в член 2, точка 18 от Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията (18), освен ако не е разрешена съгласно временните правила за държавна помощ, установени за справяне с извънредни обстоятелства, или съгласно помощта de minimis за подкрепа на инвестиции, намаляващи разходите за енергия в контекста на процеса на енергиен преход
– инвестиции, свързани с производството, преработката, транспорта, разпределението, съхранението или изгарянето на изкопаеми горива.
Предложенията трябва да се отнасят до дейности, извършвани в допустимите държави и трябва да са в полза на територия, обхваната от одобрен териториален план за справедлив преход.
Бюджет
Наличният бюджет е 1 459 500 000 EUR за четиригодишния период на поканата. Бюджетът на поканата ще бъде изпълнен чрез многогодишни национални пакети за всяка държава, които ще бъдат усвоени с течение на времето от финансираните проекти.
Като цяло се очаква Механизмът да мобилизира между 18 и 20 млрд. евро публични инвестиции през следващите 7 години. Рамката за управление на JTM е съсредоточена върху териториалните планове за справедлив преход, които държавите членки подготвят, за да определят териториите, които са най-негативно засегнати от прехода към климатична неутралност, и инвестициите, които ще подпомогнат социално-икономическата промяна в тези територии.
Срокове
Таблицата по-долу предоставя информация за крайните срокове за подаване на предложения.
Контекст:
Механизмът за справедлив преход (JTM) е част от европейската инвестиционна програма „Зелена сделка“, чрез която се гарантира, че никой и никой регион няма да бъде изоставен в прехода към неутрална по отношение на климата икономика. Той предоставя подкрепа на най-засегнатите региони и им помага да намалят социално-икономическите разходи, свързани с прехода.
Третият стълб на този инструмент е механизъм за комбиниране на средства, наречен „заем за публичния сектор (JTM PSLF). Той има за цел да се справи със сериозните социални, икономически и екологични предизвикателства произтичащи от прехода към постигане на целите на ЕС в областта на климата и енергетиката за 2030 г. и целта за постигане на неутралност по отношение на климата в ЕС най-късно до 2050 г., както е посочено в Регламент 2021/11193 относно европейското право в областта на климата, в полза на териториите на ЕС определени в териториалните планове за справедлив преход, изготвени в съответствие с член 11 от Регламент 2021/10564.
Полезни линкове: