ACER публикува тазгодишния си доклад за напредъка на интеграцията на пазара на едро на електроенергия в ЕС.
По-нататъшното интегриране на пазарите на електроенергия в ЕС е от съществено значение за ефективното съчетаване на търсенето и предлагането, тъй като делът на възобновяемата енергия, която зависи от метеорологичните условия, в производствения микс нараства. Ефективната интеграция на пазара на електроенергия в ЕС позволява излишната енергия от възобновяеми източници на ниска цена да се споделя със съседните региони.
Добре интегриран пазар на електроенергия в ЕС намалява волатилността на цените, увеличава доверието на инвеститорите и насърчава конкурентни цени на електроенергията, като подпомага енергийния преход и икономическата конкурентоспособност на ЕС.
Какво се съдържа в този доклад на ACER?
- Докладът оценява напредъка в интеграцията на пазара на електроенергия в ЕС за всички пазарни периоди (форуърд, ден напред, в рамките на деня).
- В него се анализират предизвикателствата при интегрирането на балансиращите пазари, развитието на форуърдните пазари и бавният напредък при прилагането на методологии за работа на пазарите ден напред и в рамките на деня.
- Той включва препоръките на ACER и текущите усилия за подобряване на ефективността на пазара на електроенергия, инвестициите и използването на инфраструктурата, както и гъвкавостта чрез реакция на търсенето.
За първи път този годишен мониторингов доклад е придружен от три интеративни информационни табла за ключови пазарни показатели, като цени и проценти на отпадане (показател за ликвидност), данни за балансиране (напр. обеми, цени и обмен) и данни за дългосрочните права за пренос (включително рискови премии).
Какви са основните констатации на ACER?
През март 2024 г. ACER отчита чести отрицателни цени на електроенергията в целия ЕС. През юни 2024 г. Агенцията предупреди (в своя междузонов доклад за електроенергията) за нарастващите разходи за управление на претоварването в електроенергийната мрежа на ЕС, които през 2023 г. достигат 4 млрд. евро.
ACER подчертава значението на увеличаването на междузоновия капацитет за търговия.
Настоящият доклад на ACER за интеграцията на електроенергийния пазар разкрива, че:
- С разрастването на възобновяемата енергия ролята на изкопаемите горива в електроенергийните системи намалява. Новият производствен микс се характеризира с 10% увеличение на часовете на предимно негъвкаво производство (производство, което не се адаптира към краткосрочните промени в търсенето) през 2023 г. ACER подчертава необходимостта от повишаване на гъвкавостта на електроенергийната система за ефективен енергиен преход.
- През 2023 г. нeдостатъчната гъвкавост на електроенергийния пазар води до ценови скокове и намаляване на рентабилността на енергията от възобновяеми източници, въпреки че средните цени за ден напред остават два пъти по-високи от нивата преди 2020 г.
- Забавянето на прилагането на промените в пазарната структура обаче възпрепятства гъвкавостта. При 27% от правилата за устройство на пазара (методологии, срокове и условия) има забавяне по отношение на прилагането.
- PICASSO, MARI и TERRE са проектите на операторите на преносни системи (ОПС) за създаване на трите европейски платформи за балансиране на електроенергията. Интеграцията на балансиращия пазар остава ограничена през 2023 г. Операторите на преносни системи на само четири държави членки са били активни в платформите за балансиране през 2023 г. До началото на ноември 2024 г. още двама ОПС са се присъединили към PICASSO, а трима – към MARI. ACER насърчава повече ОПС да се присъединят към платформите за балансираща енергия, като подчертава, че засиленото участие може да разшири междузоналния обмен и да намали случаите на високи цени на балансиращата електроенергия.
- Понастоящем форуърдните пазари на електроенергия предлагат на инвеститорите видимост на бъдещите цени само за период до една година, което ограничава дългосрочната инвестиционна сигурност. През 2023 г. ACER предложи подобрения на дългосрочните права за пренос (LTTR) с цел укрепване на форуърдните пазари и подкрепа на енергийния преход.
Какво препоръчва ACER?
ACER препоръчва да се предприеме проактивен подход за по-нататъшно интегриране на енергийните пазари и укрепване на свързаността.
Интегриране на пазарите, укрепване на свързаността
- Управление: ACER и националните регулатори да наблюдават методологиите, които определят функционирането на пазара (през 2025 г.). Европейската комисия да направи оценка на предложенията на ACER за форуърдни пазари (до януари 2026 г.).
- Пазарна ефективност: С актуализираните правила за балансиране, ACER призовава операторите на преносни системи да се присъединят към платформи за балансиране, за да се даде възможност за повече обмен на балансираща енергия. ENTSO-E и операторите на преносни системи да подобрят качеството на данните за мониторинг на балансирането (през 2025 г.).
- Споразумения за закупуване на електроенергия (СЗЕ): ACER трябва да започне мониторинг на СИЕ (през 2025 г.).
По-силна инфраструктура, по-силно бъдеще
- Подход, ориентиран към ефективността: Пълно използване на инфраструктурата, съсредоточаване върху оптимизирането на всеки инсталиран мегават.
- Интелигентни инвестиции: В позиция на ACER от 2021 г. се призовава за стимулиране на модернизацията на интелигентните мрежи за управление на променливостта на енергията от възобновяеми източници. Модернизирането на преносните линии и внедряването на иновативни мрежови технологии е от съществено значение. ACER ще публикува доклад за развитието на инфраструктурата през декември 2024 г.
- Свързаност: ACER да продължи да наблюдава напредъка към изискването 70% от преносния капацитет да бъде предоставен от операторите на преносни системи за междузонова търговия.
- Мрежови тарифи: ACER да направи преглед на подходите за определяне на тарифите за електроенергийната мрежа (през 2025 г.) и да продължи да предлага най-добрите практики за определяне на тарифи, които да отразяват реалните разходи на мрежата.
Преодоляване на бариерите, създаване на възможности
- Гъвкавост чрез оптимизация/реакция на търсенето: Като последващо действие след оценката на demand response (декември 2023 г.) ACER ще публикува списък с мерки, които не търпят отлагане (в началото на 2025 г.).
- Регулаторна рамка: ACER ще ръководи разработването на рамката за demand response. След обществената си консултация (2024 г.) по темата ACER ще представи на Европейската комисия предложение за мрежов кодекс за demand response (до март 2025 г.).
Какви са следващите стъпки?
- ACER ще продължи да наблюдава участието на ОПС в балансиращи платформи.
- Декември 2024 г: ACER ще публикува първия си доклад за инвестициите в енергийна инфраструктура.
- В началото на 2025 г: ACER ще започне задълбочен преглед на методологиите, които определят пазарните операции.
- До март 2025 г: ACER ще предложи на Европейската комисия мрежов кодекс за demand response.
Тези стъпки имат за цел да повишат ефективността на пазара и да допринесат за устойчива и гъвкава електроенергийна инфраструктура, подкрепяща енергийния преход и дългосрочната икономическа стабилност на Европа.
Достъп до информационното табло за основни пазарни показатели
Това информационно табло предоставя основните пазарни показатели за форуърдните пазари и пазарите ден напред и в рамките на деня. Това включва дневни цени и обеми, месечни фактори на отпадане. Коефициентът на отпадане (или броят на случаите, в които електроенергията, генерирана на даден пазар, се търгува впоследствие) е показател за ликвидност.
Достъп до информационното табло за дългосрочни права за пренос
Това информационно табло предоставя преглед на дългосрочните права за пренос и свързаните с тях рискови премии. То включва предварителни, последващи и форуърдни рискови премии, нетни финансови трансфери и тръжна конкуренция.
Достъп до информационното табло за балансиране
То предоставя общ преглед на развитието на основните показатели на балансиращия пазар и включва всички видове резерви, обеми и цени и обмен на балансиращи услуги в рамките на ЕС.