Органът на операторите на разпределителни системи в Европейския съюз EUDSO Entity публикува наскоро задълбочен анализ на предизвикателствата при издаването на разрешителни, пред които са изправени операторите на разпределителни мрежи (ОРС) в Европейския съюз (ЕС) при проектиране, ремонт и изграждане на мрежовата инфраструктура и при присъединяване на ВЕИ-проекти. Предвид бързия растеж на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и нарастващата електрификация, ОРС трябва да се справят с рязкото нарастване на броя на исканията за присъединяване към мрежата. Дългите и сложни процедури за издаване на разрешителни обаче застрашават не само навременното интегриране на тези проекти, но и стандартните дейности за поддръжката на съществуващата мрежа.
Основни статистически данни:
- 50% от производството на електроенергия в ЕС през първата половина на 2024 г. е от възобновяеми източници.
- До 2030 г. 70% от новите мощности от ВЕИ би трябвало да се присъединят към разпределителната мрежа.
- Настоящите закъснения в сроковете за издаването на разрешения варират от 2-3 години (средно напрежение) до 8-10 години (високо напрежение).
- В периода 2025-2050 г. са необходими 67 млрд. евро годишни инвестиции в европейските мрежи.
Документът подчертава спешната необходимост от рационализирано, дигитализирано и съвместно планиране в процеса на издаване на разрешителни.
Процесът на издаване на разрешения за ОРС е особено предизвикателство поради различните регулаторни рамки и режими, които често включват множество национални, регионални и местни власти, без особена координация помежду им, сложните и продължителни процедури и специални изисквания.
Съществуват и административни пречки – много местни органи не разполагат с персонал, експертен опит и координация, за да обработват ефикасно и своевременно разрешителните, свързани с мрежови проекти.
Към това се допълват проблеми с достъпа до земята – законите за отчуждаване и конкуриращите се приоритети в областта на земеползването забавят строителството – и екологични ограничения, свързани със строги оценки на въздействието върху околната среда (ОВОС), което допълнително усложнява проектите за разширяване на мрежата.
Последиците от тези бариера са забавяне на проектите за присъединяване на ВЕИ, забавяне на постигането на целта на ЕС за 42,5% енергия от възобновяеми източници до 2030 г., по-високи разходи за експлоатация и развитие на разпределителните мрежите, които засягат инвестициите в модернизация на мрежата, допълнително прекомерно натоварване на мрежовата инфраструктура, като 40% от съществуващите разпределителни мрежи в Европа вече са над 40 години. В България все още се експлоатират над 60-годишни съоръжения.
За да ускори и опрости процесите на издаване на разрешения, ЕС въведе през последните две години поредица законодателни мерки. Съгласно Директивата за енергията от възобновяеми източници (2023/2413/ЕС, член 16Е) вече се приема, че мрежовите проекти са от „първостепенен обществен интерес“, което би следвало да води до ускоряване на сроковете за одобрения и разрешения. Според член 15В на същата директива държавите членки трябва да определят зони, в които възобновяемите енергийни източници могат да се развиват с опростени и ускорени одобрения, включително по отношение на присъединяването към мрежите. Съгласно член 15Д могат да се планират специални зони за мрежова инфруструктура и инфраструктура за съхранение, в които не се изисква допълнителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). Член 15Б изисква координирано планиране на проектите за ВЕИ съвместно с операторите на разпределителни системи и цел оптимизиране на разширяването на мрежата и оптимално уплътняване на наличния мрежови капацитет.
Съгласно извънреден регламент (ЕС) 2022/2577 на Съвета следва да се ускори издаването на разрешения за изграждане на мрежи чрез определяне на процедура за издаване на разрешителни, обхващаща както проектите за мрежи, така и проектите за ВЕИ и специален акцент върху института на „преобладавщ обществен интерес“, за да се рационализират процесите на екологичните оценки.
Според Регламента за трансевропейската енергийна инфраструктура (TEN-E) 2022/869 проектите от общ интерес (ПОИ) се радват на ускорени процедури за одобрение, но много малко проекти на разпределителни оператори отговарят на изискванията за ПОИ. По същия начин от препоръчаните и въвеждани процедури за обслужване на едно гише за издаване на разрешителни за мрежата се възползват предимно проекти за пренос.
Препоръките на EUDSO Entity при подготовката на предстоящите законодателни инициативи на ЕК, свързани с насърчаване на развитието и финансирането на мрежата и опростяване на административните процедури за мрежови проекти, включват:
Съвместно планиране при проекти за ВЕИ
- Ранното участие на операторите на разпределителни системи в планирането на ВЕИ е от решаващо значение за стратегическото планиране на потенциалните нужди от разширяване или модернизиране на мрежовата инфраструктура и предвиждането на технически осъществими точки на присъединяване, като по този начин се предотвратяват проблеми на по-късен етап, особено при по-мащабни проекти за производство на електроенергия.
- Забавянето на одобренията за ВЕИ води до неефективност, разхищение на резервиран мрежови капацитет и анулиране на проекти поради икономическа нежизнеспособност.
Ускоряване на прилагането на правилата на ЕС
- Рамката на ЕС за издаване на разрешителни е обещаваща, но прилагането на национално ниво изостава. Новите разпоредби на ЕС биха могли да допринесат за опростяване и рационализиране на процедурите за издаване на разрешителни и за допълнително подпомагане на ОРС. Въпросът за издаването на разрешителни все още е силно национален и дори регионален и местен. В държавите членки съществуват различни регулаторни рамки и следователно издаването на разрешителни се подчинява на принципа на субсидиарност. Въпреки това новите разпоредби на ЕС биха могли да отстранят някои от пречките, с които се сблъскват мрежите, когато става въпрос за кандидатстване за разрешение за енергийна инфраструктура. Принципът на преобладаващ обществен интерес би могъл например да помогне при въпроси, свързани с отчуждителни процедури и ОВОС, като балансира правните интереси, а разпоредбите за ускоряване на използването на ВЕИ могат да осигурят освобождаване от ОВОС, когато това е възможно, като по този начин опростят процедурите за операторите на мрежи.
- Само Дания е транспонирала изцяло правилата за издаване на разрешителни по RED III; 26 държави от ЕС, включително България, са изправени пред процедури за нарушение.
- Необходимо е по-строго прилагане и стимулиране на спазването на изискванията.
Разширяване на подкрепата извън TEN-E
- Рамката на TEN-E е недостатъчна за насърчаване на проекти в разпределителни мрежи:
- От нея се възползват само проектите за интелигентни мрежи, докато разширяването на мрежата, свързано с ВЕИ, все още се сблъсква с бавно издаване на разрешителни.
- Необходима е по-обща система за обслужване на едно гише и за ОРС.
Опростяване и рационализиране на издаването на сложните и продължителни процедури за издаване на инфраструктурни разрешителни
- Опростяване и рационализиране на сложните и продължителни процедури за издаване на инфраструктурни разрешителни
ОРС се борят с различните нива на отговорност (между национално, регионално и местно ниво), които съществуват за издаване на разрешителни, както и с административни пречки и припокриващи се административни процедури. Единният орган за издаване на разрешителни (обслужване на едно гише) трябва да бъде стандартен за всички държави членки на ЕС. - Дигитализацията на процеса на издаване на разрешения може да премахне административните пречки.
Добри практики
Няколко ОРС успешно са рационализирали процедурите за издаване на разрешения чрез цифровизация, управление на опашките, обществени консултации и опростяване на нормативната уредба
Цифровизация на процедурите за присъединяване към мрежата
- Естония: Напълно цифровизирана система за издаване на разрешения чрез единен национален регистър.
- Франция: Онлайн подаване на екологични разрешения от 2019 г. насам.
- Португалия: Нова платформа за безхартиено издаване на разрешителни, която ще стартира през декември 2025 г.
- Испания: Стандартизирани цифрови платформи за ОРС и ОПС.
Управление на опашките за присъединяване
- Ирландия: Трайна политика за присъединяване (ECP) гарантира приоритет за проектите, готови за изпълнение, като намалява ненужното резервиране на капацитет.
- Испания: Икономически гаранции и крайни срокове за изтичане на срока на валидност предотвратяват спекулативните заявления.
- Швеция: Реформите на опашките, изисквани от регулатора, подобриха прозрачността на заявленията.
Обществено обсъждане на проекти за мрежи
- Словакия (проект ACON): Обществените консултации чрез онлайн платформа подобряват обществената приемливост на проектите.
Опростяване на издаването на разрешителни за мрежова инфраструктура
- Франция: Новият закон за „зелената индустрия“ ускорява одобренията за присъединяване към мрежата.
- Испания: Присъединяване на зарядни станции вече не изисква предварително разрешение, което позволява активиране в същия ден.