Преходът на Европа към чиста и достъпна енергийна система е в ход. За да е успешен, той изисква конкретни политически действия и значителни инвестиции. И трябва да бъде справедлив и равноправен за всички.
Разнообразието на Европа се изразява в различни предизвикателства, когато става въпрос за този преход. За регионите, които традиционно са зависели от добива на въглища, лигнитни въглища, торф или нефтени шисти за работни места и икономика, критичната трансформация на нашата енергийна система представлява уникални предизвикателства. Островите – от които 2400 са населени в ЕС – са обусловени от специфични географски обстоятелства и изискват специално разработени решения за енергиен преход. Междувременно във всички страни от ЕС има групи, страдащи от енергийна бедност – представляващи 10,6% от населението на Европа през 2023 г.
Преследването на справедлив енергиен преход означава предприемане на стъпки, за да се гарантира, че никой от тези хора няма да бъде изоставен.
„Преходът към чиста енергия принадлежи на хората и може да бъде осъществен само от тях, с тях и за тях. И все пак много хора са загрижени за работните си места, уменията или други промени, които преходът ще изисква. Ние се вслушваме в тези опасения, за да гарантираме, че ще ги адресираме конкретно, като предлагаме целенасочена подкрепа за обучение на работното място, преквалификация и икономическа диверсификация. Заедно можем да осигурим справедлив преход, при който всеки гражданин се възползва максимално от предимствата на сигурен и устойчив енергиен съюз.“
Комисарят по енергетика и жилищно строителство Дан Йоргенсен
Тази публикация на ЕК разглежда някои от ключовите инициативи на Европейската комисия, фокусирани върху социалното измерение на енергийния преход.
Въглищни региони в преход
Използването на въглища в ЕС намалява. Играейки важна роля в енергийния микс на ЕС доскоро, от 2018 до 2023 г. то отбеляза рязко намаление от 42% за антрацитните въглища и 40% за кафявите въглища.
Инициативата за преход във въгледобивните региони, създадена от Европейската комисия, активно помага за постигането на точно това. Тясно свързана с Платформата за справедлив преход, инициативата позволява уникален подход „отдолу нагоре“, който дава възможност на всеки регион да идентифицира и да използва най-добрите възможности и решения в своя уникален контекст.
На практика, публичните администрации и други заинтересовани страни могат да се възползват от широк набор от мерки за подкрепа и материали, предоставени от инициативата, включително техническа помощ, обмен между партньори с други региони, участващи в програмата „Въглища+“, информационни продукти и събития.
Важно събитие в календара на инициативата всяка година е Годишният политически диалог. Изданието през 2025 г. се провежда в Конин, Полша, на 24 и 25 юни, по време на полското председателство на Съвета на ЕС. Това ще бъде възможност за заинтересованите страни от регионите на ЕС, използващи въглища +, да обменят информация за постигнатия досега напредък и да проведат открита, ориентирана към бъдещето дискусия относно конкурентоспособността на регионите в преход, използващи въглища +, в преход.
Чиста енергия за островите в ЕС
ЕС е дом на 2400 острова, обитавани от 20 милиона души – заедно те биха направили 6 -тата най-населена страна в ЕС! Въпреки че много от тези острови имат изобилен достъп до възобновяеми източници на енергия като вятър, слънчева енергия и вълни, те често нямат необходимата инфраструктура и стимули и по исторически причини зависят от скъпия внос на изкопаеми горива за енергията си.
За да се справят с уникалните предизвикателства на островите, свързани с енергийния преход, инициативата на Европейската комисия „Чиста енергия за островите в ЕС“ предлага дългосрочна рамка, която да им помогне да генерират чиста енергия, като по този начин допринесе за по-ниски разходи за енергия, по-добра енергийна сигурност, подобрено качество на въздуха и нови възможности за работа и бизнес.
Секретариатът на инициативата „Чиста енергия за островите на ЕС“ подкрепя голяма група острови (147 от 2017 г. насам) и като част от програмата си „30 за 2030 г.“ подкрепя 30 острова и островни групи в 10 държави от ЕС да преминат изцяло към захранване от възобновяеми енергийни източници до 2030 г.
Островни общности, експерти и заинтересовани страни се събраха на Азорските острови на 14 и 15 май за форума „Чиста енергия за островите на ЕС 2025“, за да обсъдят съвместно как островните общности се справят със социалните, екологичните, техническите и икономическите измерения на проектите, с фокус върху 4 тематични стълба – производство на възобновяема енергия, устойчив транспорт, енергийна ефективност и инфраструктура и мрежи.
Консултативен център за енергийна бедност
Справянето с коренните причини за енергийната бедност, която засяга над 10% от населението на ЕС, е в основата на осигуряването на справедлив енергиен преход за всички в ЕС.
Енергийната бедност засяга гражданите във всяка страна от ЕС. Тя възниква, когато едно домакинство трябва да намали потреблението си на енергия до степен, която се отразява негативно на здравето и благосъстоянието на жителите, и се дължи главно на 3 основни причини:
- висок дял от разходите на домакинствата, изразходвани за енергия
- ниски доходи
- ниска енергийна ефективност на сгради и уреди
Кризата с COVID-19, последвана от скока в цените на енергията и руската инвазия в Украйна, увеличиха енергийната бедност в ЕС, влошавайки и без това трудната ситуация. Освен това, изменението на климата и по-честите горещи вълни означават, че лятната енергийна бедност, невъзможността за поддържане на комфортна вътрешна температура през лятото, е нарастващ проблем в Европа.
Консултативният център за енергийна бедност е водещата инициатива на ЕС за местни действия срещу енергийната бедност. Той предоставя онлайн насоки и информационни продукти за местните и регионалните власти относно диагностицирането, измерването и планирането на действия за справяне с енергийната бедност. Ресурсите му включват публикации, интерактивна база данни с проекти и мерки за справяне с енергийната бедност, както и редица подходящи курсове. Местните власти могат също така да кандидатстват по покани за техническа помощ, за да им помогнат директно да предприемат действия по отношение на енергийната бедност.