Преди броени дни немският енергиен регулатор Bundesnetzagentur одобри централната мрежа за водород, предложена от операторите на газопреносни системи. Мрежата се състои от общо 9040 км тръбопроводи, които трябва да бъдат въведени в експлоатация постепенно до 2032 г. Около 60 % от тези газопроводи са газопроводи за природен газ, които ще бъдат преустроени за водород, а 40 % ще бъдат новопостроени. Очаква се общите инвестиционни разходи да възлязат на 18,9 млрд. евро.
„Одобрението за централна мрежа за водород дава на мрежовите оператори зелена светлина за постепенно изграждане и експлоатация на инфраструктурата за водород. Първите тръбопроводи ще бъдат преоборудвани от следващата година. Благодарим на всички участници за упоритата им работа през последната година и половина или повече при въвеждането на процесите и планирането и конструктивната им роля в дискусиите, които не винаги бяха лесни“, заяви Клаус Мюлер, президент на Bundesnetzagentur.
Централната мрежа за водород е първата стъпка в процеса на създаване на национална водородна инфраструктура в Германия. Тя ще свързва помежду си бъдещите водородни клъстери в цялата страна. Това са клъстери от регионални и местни водородни проекти, например в индустриални или бизнес паркове. При планирането й са взети в предвид и връзките със съседните на Германия държави. Bundesnetzagentur одобри заявлението след незначителни промени, като например бяха одобрени само онези тръбопроводи, които ще бъдат необходими за транспортните задачи в основната водородна мрежа.
Хронология на стъпките към централна мрежа за водород
Операторите на газопреносни системи провеждат пазарни проучвания на производството и търсенето на водород като част от процеса на изготвяне на двата последни плана за развитие на газопреносната мрежа (2020 г. и 2022 г.). Също така набелязват газопроводи, които могат да бъдат преобразувани от природен газ във водород. След което, операторите разработват свой собствен, необвързващ модел за водород в плана за развитие на газопреносната мрежа, който включва и първите водородни клъстери в Германия.
Развитието и експлоатацията на мрежата изискват по-обвързващи ангажименти от страна на производителите и потребителите, както и изграждане на газопроводи. Това накара федералното правителство да вземе решение през пролетта на 2023 г. за създаването на основна водородна мрежа, която да свързва помежду си ключовите места за производство, внос и потребление на водород в Германия.
През юли 2023 г., докато тече законодателната процедура за създаване на правното основание, операторите на газопреносни системи публикуват последните си планове. Тези планове са консултирани съвместно от операторите и Федералното министерство на икономиката и действията в областта на климата. Същевременно са публикувани и критериите за определяне на сценария за централна мрежа за водород. Освен това операторите на газоразпределителни системи имат възможност да представят своите предложения за газопроводни структури.
През ноември 2023 г. операторите на газопреносни системи подават проектозаявление за водородната централна мрежа до Bundesnetzagentur, който от своя страна разгледа и проведе консултации по проекта. Операторите преработват своя проект въз основа на консултациите и предварителната проверка. В няколко региона са добавени някои тръбопроводи, а в други са премахнати. След това операторите подават заявлението си до Bundesnetzagentur в срок на 22 юли 2024 г.
Интегрирано планиране на развитието на мрежата за газ и водород
Инфраструктурата ще бъде доразвита в рамките на редовните процеси на планиране на развитието на газовите и водородните мрежи. Съвместната консултация относно рамката на сценариите за газ/водород и електроенергия дава възможност да се разгледат потенциалните разработки една до друга. Операторите на газопреносни системи и бъдещите оператори на водородни преносни мрежи ще продължат да адаптират плановете си за водородната мрежа в съответствие с бъдещите предизвикателства, когато Bundesnetzagentur потвърди рамката на сценария за газ/водород.
Национална водородна структура
Друг важен елемент в развитието на водородната инфраструктура е прилагането на национално ниво на пакета на ЕС за газ и водород съгласно изявление на немската асоциация на производителите на енергия и вода (BDEW). Регламентите полагат основите за по-нататъшното развитие на газовата система. Поради това те следва да бъдат приложени преди края на този законодателен период. Сега дружествата се нуждаят от яснота за това как могат да планират бъдещето. Те трябва да знаят как регламентите за отделяне, успешно договорени от федералното правителство в Брюксел, ще бъдат прилагани в Германия. Освен това трябва да се създаде рамка за планиране на развитието и съхранението на водород.
По повод одобрението на централната мрежа за водород немската асоциация на производителите на енергия и вода (BDEW) също така апелира немското правителство да започне прилагането на пакета „Газ/Х2 на национално равнище още сега. Енергийната инфраструктура работи с дългосрочни инвестиции. Колкото по-скоро има яснота относно рамковите условия, толкова по-добри ще бъдат решенията.