В съответствие с член 19д от Регламент (ЕС) 2019/943, влязъл в сила с Регламент (ЕС) 2024/1724 относно реформата на устройството на електроенергийния пазар (EMDR), на EU DSO Entity и на ENTSO-E е възложено да дефинират вида и формата на данните и методологията за анализ на потребностите от гъвкавост (методика за оценка на нуждите от гъвкавост), които всеки оператор на електроразпределителна мрежа и електропреносна мрежа следва да представя на съответния национален регулаторен орган.
Анализът на операторите на преносни системи и операторите на разпределителни системи на нуждите от гъвкавост следва да отчита всички налични източници на гъвкавост по икономически ефективен начин в различните времеви интервали, включително в други държави членки, планираните инвестиции в междусистемни връзки и гъвкавостта на равнище пренос и разпределение и необходимостта от декарбонизация на електроенергийната система, за да се постигнат целите за енергийна независимост и климатична неутралност. Освен това методиката следва да съдържа водещи критерии за това как да се оценява способността на различните източници на гъвкавост да покриват нуждите.
DSO Entity и ENTSO-E създадоха съвместна работна група, която да изпълни това задължение до 17 април 2025 г. и стартираха на 8 ноември обществена консултация, в рамките на която всички заинтересовани страни могат да представят своите становища по проекта на методологията за оценка на потребностите от гъвкавост.
Проектът за консултация, помощните материали и версията за обсъждане на въпросите за консултация са достъпни чрез тези връзки: проект, помощен документ, въпроси за консултация.
Инициаторите отбелязват, че ще бъдат разгледани само отговорите, получени чрез този инструмент в рамките на периода на обществената консултация – до 6 декември 2024 г.
Следващи стъпки
Проектът на методиката, предмет на консултацията, ще бъде представен по време на публичен уебинар на 15 ноември от 12:00 до 13:00 ч. централноевропейско време – регистрацията е достъпна на този линк.
След края на периода на консултациите, организаторите ще консолидират допустимите отзиви и ще ги разгледат, съответно ще отразят приемливите и прагматични предложения в методиката.
Представеният проект е предварителна версия за целите на обществената консултация, а не предложение за окончателно одобрение. Това е междинна стъпка, тъй като и двете асоциации са поели ангажимент да проведат консултации на най-ранен етап. Поради това документът ще подлежи на промени както по отношение на техническото, така и на правното съдържание -респондентите се приканват включително да предоставят обратна информация относно техническото съдържание.
- Онлайн проучване
- Проект на методика за оценка на потребностите от гъвкавост за консултация 272.1 KB (PDF документ)
- Обяснителен документ 1.7 MB (PDF документ)
- Въпроси за консултация (САМО ЗА ОБСЪЖДАНЕ ) 520.0 KB (PDF документ)
- Връзка за регистрация за публичния уебинар по проекта на методиката