Европейската комисия одобри, съгласно правилата на ЕС за държавна помощ, схема за австрийска държавна помощ от 400 милиона евро и схема за държавна помощ от Литва от 36 милиона евро в подкрепа на производството на възобновяем водород чрезинструментът на Европейската банка за водород „Търгове като услуга“ за затварянето на търга през 2025 г. Схемите ще допринесат за целите на Споразумението за чиста промишленост за ускоряване на декарбонизацията на индустрията на ЕС, като същевременно засилят нейната конкурентоспособност, имат принос към План REPowerEU за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива и ускоряване на зеления преход, както и са в унисон с Водородната стратегия на ЕС.
Схемите
Австрия и Литва уведомиха Комисията за намерението си да въведат схеми за подпомагане на производството на възобновяем водород чрез инструмента „Auctions-as-a-Service“ в рамките на Европейската банка за водород. Одобрените схеми ще подкрепят производството на до 112 000 тона възобновяем водород в Австрия и 13 000 тона възобновяем водород в Литва, което ще доведе до избягване на еквивалента съответно до 536 000 тона и 61 000 тона CO2. Това ще помогне на държавите членки да постигнат своите национални цели за водорода, както и целите за дела на възобновяемите горива от небиологичен произход (RFNBO), използвани в транспорта и в промишлеността, които са определени в Директивата за възобновяема енергия.
Помощта ще бъде отпусната чрез състезателен процес на наддаване, който ще приключи през първото тримесечие на 2025 г. Процесът на наддаване ще бъде наблюдаван от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), която ще получава, оценява и класира офертите за проекти във всички държави-членки. Подпомагането, предоставено по схемите, ще бъде отворено за компании, които планират да построят нови електролизатори в Австрия и Литва.
Съгласно схемите помощта ще бъде под формата на директна безвъзмездна помощ за килограм произведен възобновяем водород. Помощта ще се отпуска за максимален срок от десет години. Бенефициентите ще трябва да докажат съответствие с критериите на ЕС за производство на възобновяеми горива от небиологичен произход (RFNBO). Това включва принос към разгръщането или финансирането на допълнителна възобновяема електроенергия, която е необходима за производството на водород, подпомаган по схемата.
Оценката на Комисията
Комисията оцени схемите съгласно правилата на ЕС за държавна помощ, по-специално член 107, параграф 3, буква в) от Договора за функционирането на Европейския съюз, който позволява на държавите членки да подкрепят развитието на определени икономически дейности при определени условия, и Насоките от 2022 г. относно държавната помощ за климата, опазването на околната среда и енергетиката („CEEAG“).
По-специално Комисията установи, че:
- Схемите са необходими и подходящи за улесняване на производството на възобновяем водород и по този начин декарбонизацията на промишления, транспортния и/или енергийния сектор.
- Схемите имат стимулиращ ефект, тъй като бенефициентите не биха извършили съответните инвестиции без обществената подкрепа.
- Австрия и Литва въведоха достатъчно предпазни мерки, за да гарантират, че схемите имат ограничено въздействие върху конкуренцията и търговията в рамките на ЕС. По-конкретно, бенефициерите ще бъдат избрани след открит, прозрачен и недискриминационен тръжен процес, а помощта ще бъде сведена до необходимия минимум за изпълнение на проектите.
- Помощта ще доведе до положителни ефекти, по-специално върху околната среда, в съответствие с Европейския зелен пакт , които надхвърлят всички възможни отрицателни ефекти по отношение на нарушаване на конкуренцията.
Въз основа на това Комисията одобри схемите на Австрия и Литва съгласно правилата на ЕС за държавна помощ.
Вижте повече по темата тук.