Полският енергиен регулатор публикува резултати от проведено проучване между пазарните участници в Полша относно работата на механизма за капацитет в страната и неговото влияние. Участниците включват представители на сектора за производство на електроенергия, агрегатори на физически единици за управление на потреблението и крайни потребители, както и компании за търговия с електроенергия, сектор за съхранение на електроенергия и организации с нестопанска цел, участващи в енергийния преход в Полша. Резултатите от проучването ще послужат за основа при изготвянето на оценката за функционирането на механизма за капацитет от регулатора, която последващо ще бъде представена на министъра на енергетиката.
Законодателството, което въвежда механизъм за пазар на капацитет в Полша, стартира през декември 2017 г. като първият търг е проведен на 15 ноември 2018. Въвеждането на пазара на капацитет трансформира дизайна на пазара на електроенергия от еднокомпонентен в двукомпонентен, при който търговията не се ограничава само до произведената електроенергия, а включва и покупко-продажба на наличния нетен капацитет, т.е. готовността за доставка на енергия в мрежата.
По-долу са представени отговорите на участниците, които са групирани в няколко теми и показват позитивите от прилагането на механизма, но и сложността за неговото усъвършенстване с оглед по-справедлив и иновативен енергиен сектор.
Пазар на капацитет и сигурност на енергийните доставки
Голяма част от анкетираните оценяват положително въздействието на механизма за пазара на капацитет върху състоянието на пазара на електроенергия в Полша. 89 % от анкетираните посочват, че въвеждането на този механизъм е подобрило сигурността на доставките на електроенергия в Полша, а 90 % смятат, че той е осигурил адекватно ниво на наличния капацитет в полската електроенергийна система.
Като основни ефекти от пазара на капацитет участниците в проучването посочват инвестициите в нови производствени източници с общ капацитет от около 11 GW, включително около 5 GW газови блокове, развитието на съоръжения за съхранение на енергия, както и осигуряването на стабилни потоци от приходи, които позволяват модернизирането на съществуващите производствени блокове и тяхната постоянна наличност.
Същевременно респондентите изтъкват, че подобряването на сигурността на доставките е било краткотрайно и че сегашната структура на пазара на мощности облагодетелства конвенционалните източници и все още не подкрепя в достатъчна степен развитието на управление на потреблението, съхранението на енергия и възобновяемите енергийни източници.
Според 74% от участвалите в проучването пазарът на капацитет подкрепя енергийния преход и осигурява развитието на пазара на електроенергия в Полша. Останалите 26% от анкетираните са на противоположното мнение. От друга страна, 69% от анкетираните посочват, че този механизъм за подкрепа осигурява и енергийна сигурност от гледна точка на околната среда, като 26% от анкетираните не са съгласни с това, а 5% не са изразили позиция по този въпрос.
Мненията относно въздействието на пазара на мощности върху цените на електроенергията и конкурентоспособността на икономиката са по-разнообразни. 47% от участниците в проучването посочват, че механизмът е допринесъл за по-ниски цени на електроенергията на едро, но 11% от анкетираните са на противоположно мнение, а 42% нямат ясно виждане по въпроса. Също така 47 % от анкетираните са съгласни с твърдението, че пазарът на мощности е повлиял положително върху конкурентоспособността на полската икономика, въпреки че в същото време 53 % нямат ясно мнение по въпроса.
Пазарът на капацитет е от решаващо значение за инвестициите в енергийния сектор
Според по-значителна част от анкетираните (90%) въвеждането на пазара на капацитет е създало стимули за инвестиции в нови производствени мощности и модернизация на съществуващите енергийни източници. Подобен процент от анкетираните (89 %) потвърждават, че договорът за капацитет е инструмент, който улеснява финансирането на проекти.
Същевременно 63% от всички респонденти посочват, че въвеждането на пазара на капацитет е намалило разходите за набиране на инвестиционен капитал. Единадесет процента от анкетираните не са съгласни с горното твърдение, а 26 процента не са взели отношение по него.
84 % от анкетираните смятат, че механизмът на пазара на капацитет създава икономически стимули за развитието на услуги за агрегиране и управление на потреблението. Нещо повече, малко повече от половината (53%) посочват, че създава стимули за пренасочване на потреблението на енергия към часовете извън пиковия период, въпреки че 21% са на обратното мнение, а 26% нямат мнение по въпроса.
Повече от половината от участниците в проучването (58%) стигат до заключението, че вторичният пазар позволява ефективно управление на рисковете, свързани с изпълнението на договорите на пазара на мощности, и че нормативната уредба осигурява прозрачни правила за неговото функциониране (53%). От друга страна, е отбелязана ниската ликвидност на пазара и ограничаването му до вътрешногрупови сделки, като решение на тези проблеми е предложено създаването на отворена платформа за сделки на вторичния пазар.
Бъдеще и реформа на пазара на капацитет
Според мнението на по-голямата част от участниците в проучването пазарът на капацитет трябва да продължи да функционира поне до 2040 г. Почти всички респонденти (95 %) са съгласни, че механизмът за капацитет трябва да остане като постоянно допълнение към пазара на електроенергия в Полша. Освен това 63 % от анкетираните не биха приели нарушаването на сигурността на доставките, ако тази схема за подпомагане бъде премахната.
В същото време само 37 % от участниците смятат, че разходите на пазара на капацитет са съизмерими с неговите цели (16 % смятат, че не са, а 47 % не са изразили позиция).
Само 16 % от анкетираните посочват, че механизмът на пазара на капацитет създава равни условия за всички технологии, а останалите 84 % са убедени, че това не е така. Според повечето оператори настоящите правила насърчават конвенционалните електроцентрали с голям капацитет.
Въпреки това, респондентите не са решили да направят промени във функционирането на пазара на капацитет. Призивът за отделни търгове за различните технологии е подкрепен от 42 % от участвалите в проучването, докато 32 % са против. В същото време само 21% от анкетираните подкрепят въвеждането на отделни търгове за съществуващи, нови и модернизирани производствени единици. Четиридесет и два процента от участниците в проучването са против тази концепция.
Според участниците в проучването през следващите години, а също и след 2030 г., пазарът на мощности следва да подкрепя преди всичко изграждането на нови производствени единици, като се набляга особено на технологиите с ниски и нулеви емисии, както и на инвестициите за осигуряване на гъвкавост на електроенергийната система. Също така призовават за по-често наблюдение на функционирането на пазара на капацитет, вместо на всеки 10 години.
Източник: URE