На 1 юни 2022 г. Регионалната енергийна платформа за Югоизточна Европа, част от Енергийната платформа на ЕС, постигна съгласие по план за действие, който ще ръководи следващите стъпки за диверсификация и сигурност на доставките в региона след прекъсването на доставките на газ от Русия. Всички страни се споразумяха да работят заедно и по единен начин за справяне със ситуацията.
Планът за действие предвижда съвместни усилия на региона и на Европейската комисия по три направления:
- Нужди на региона от газ, включително потенциал за намаляване на търсенето чрез електроенергия
- Инфраструктурни възможности и решаване на нерешени въпроси
- Възможности за доставка на газ
Регионалната енергийна платформа си сътрудничи с договарящите се страни от Енергийната общност и Секретариата на Енергийната общност в усилията си за цялостно повишаване на енергийната сигурност в региона. Скоро ще бъдат предложени и други работни групи, обхващащи Централна и Източна Европа, Северозападна Европа и Прибалтика.
Допълнителна информация
Енергийната платформа на ЕС е създадена на 7 април 2022 г. на първа среща с участието на държави от ЕС, за да се осигурят енергийните доставки за ЕС на достъпни цени в настоящия геополитически контекст и постепенно да се премахне зависимостта от руския газ.
Платформата е доброволен координационен механизъм в подкрепа на закупуването на газ и водород за ЕС. Тя беше предложена за първи път в съобщението REPowerEU „Съвместни европейски действия за по-достъпна, сигурна и устойчива енергия“. Държавните и правителствените ръководители на ЕС одобриха идеята скоро след това, на Европейския съвет на 25 март.
Платформата ще осигури сътрудничество в области, в които е по-ефективно да се действа координирано на равнище ЕС, а не на национално равнище.
Платформата ще се основава на съществуващите политически инициативи на ЕС и ще си сътрудничи с държавите от ЕС, операторите на преносни системи, асоциациите и пазарните участници. Тя ще използва съществуващите координационни структури за сигурност на доставките (Координационна група за газ, включително мрежата на газовите оператори ENTSO-G) и регионалната оценка на енергийната инфраструктура (напр. групи на високо равнище: CESEC, BEMIP, Югозападна Европа).
ЕК ще направлява работата на платформата, насочена към привличане на доставки, осигуряването им чрез достигане до потребителите посредством съществуващата газова инфраструктура, без да се нарушават силно пазарните механизми, и постигането на сигурност на доставките.
Регионални работни групи: Платформата ще работи чрез регионални работни групи. Регионалната работна група за Югоизточна Европа стартира на 5 май 2022 г. на министерска среща в София, България, в координация със съседите от Югоизточна Европа.
Механизъм за съвместно закупуване: Като следваща стъпка от плана REPowerEU Комисията ще представи доброволен механизъм за съвместно закупуване, който ще договаря и договаря газ за потребителите в участващите страни от ЕС.