Комисията реши днес да отправи Полша до Съда на Европейския съюз заради това, че е разрешила енергоемките предприятия да бъдат освободени от акциз на въглища и газ.
Съгласно полското законодателство – и противно на законодателството на ЕС – някои енергийни продукти, като въглища и газ, използвани от енергоемки предприятия, които попадат в рамките на Европейската схема за търговия с емисии (EU ETS), са освободени от акциз.
Общите правила на ЕС за данъци върху енергията (Директива 2003/96) изискват предприятията, които биха получили възможност да се възползват от такива изключения, да са въвели подобрения в околната среда или енергийната ефективност, които да надхвърлят необходимото/изискуемото от обвързващите инструменти на ЕС, като например EU ETS.
Полското законодателство, обаче, не изисква постигане на подобно ниво на енергийна ефективност. Националните правила благоприятстват силно замърсяващи дейности и като такива противоречат на целите на ЕС в областта на климата и генерират големи нарушения на конкуренцията в рамките на ЕС.
Решението да отнесе въпроса до Съда следва неспособността на Полша да приведе законодателството си в съответствие с правото на ЕС след мотивираното становище на Комисията.


































