Начало НовиниАнализиСъбитияПортугалия: 1 млрд подкрепа за прехода към net-zero икономика

Върни се назад

Назад

Португалия: 1 млрд подкрепа за прехода към net-zero икономика

Португалия: 1 млрд подкрепа за прехода към net-zero икономика

Европейската комисия одобри португалска схема на стойност 1 милиард евро за подкрепа на инвестициите за производството на оборудване, необходимо за насърчаване на прехода към net-zero икономика, в съответствие с  индустриалния план на Зелената сделка. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход (TCTF), приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г. и на 2 май 2024.

Португалската мярка

Португалия уведоми Комисията, съгласно TCTF, за схема от 1 милиард евро за подкрепа на инвестиции за производството на съответното оборудване, необходимо за насърчаване на прехода към net-zero икономика.

По тази мярка помощта ще бъде под формата на директни безвъзмездни средства. Мярката ще бъде отворена за компании, произвеждащи съответното оборудване, а именно батерии, слънчеви панели, вятърни турбини, топлинни помпи, електролизатори, оборудване за използване и съхранение на въглероден диоксид, както и ключови компоненти, проектирани и използвани предимно като директна суровина за производството на такова оборудване или свързани критични суровини, необходими за тяхното производство.

Комисията установи, че португалската схема е в съответствие с условията, посочени в TCTF. По-специално помощта (i) ще стимулира производството на подходящо оборудване за прехода към икономика с нулево нетно потребление; и (ii) ще бъдат предоставени не по-късно от 31 декември 2025 г.

Комисията стигна до заключението, че португалската схема е необходима, подходяща и пропорционална за ускоряване на зеления преход и за улесняване на развитието на определени икономически дейности, които са от значение за изпълнението на  индустриалния план на Зелената сделка, в съответствие с член 107, параграф 3 ( в) ДФЕС и условията, посочени в TCTF.

Въз основа на това Комисията одобри мярката за помощ съгласно правилата на ЕС за държавна помощ.

Допълнителна информация

На 9 март 2023 г. Комисията прие TCTF за насърчаване на мерки за подкрепа в сектори, които са ключови за прехода към икономика с нулево нетно третиране, в съответствие с  индустриалния план на Зелената сделка.

TCTF предвижда следните видове помощ, които могат да бъдат предоставени от държавите членки до 31 декември 2025 г., за да се ускори зеленият преход:

  • Мерки за ускоряване на внедряването на възобновяема енергия (раздел 2.5). Държавите-членки могат да създават схеми за инвестиции във всички възобновяеми енергийни източници с опростени тръжни процедури.
  • Мерки, улесняващи декарбонизацията на промишлени процеси (раздел 2.6). Държавите-членки могат да подкрепят инвестициите в декарбонизацията на промишлените дейности с оглед намаляване на зависимостта от вносни изкопаеми горива, по-специално чрез електрификация, енергийна ефективност и преминаване към използване на възобновяем и базиран на електричество водород, който отговаря на определени условия, с разширени възможности за подпомагане на декарбонизацията на промишлени процеси, преминаващи към горива, получени от водород.
  • Мерки за по-нататъшно ускоряване на инвестициите в ключови сектори за прехода към икономика с нулева нетност (раздел 2.8). Държавите членки могат да отпускат инвестиционна подкрепа за производството на стратегическо оборудване (а именно батерии, слънчеви панели, вятърни турбини, термопомпи, електролизатори и използване и съхранение на въглероден диоксид), както и за производство на ключови компоненти и за производство и рециклиране на свързани критични суровини. Подкрепата е ограничена до определен процент от инвестиционните разходи до конкретни суми, в зависимост от местоположението на инвестицията и размера на бенефициента. Възможна е по-голяма подкрепа за малки и средни предприятия, както и за компании, разположени в необлагодетелствани региони, за да се гарантира, че целите за сближаване са надлежно взети предвид. Освен това в изключителни случаи държавите-членки могат да предоставят по-висока подкрепа на отделни компании, когато съществува реален риск инвестициите да бъдат отклонени от Европа, при спазване на редица предпазни мерки.

Повече информация за TCTF можете да намерите тук.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: