За битовите потребители в ЕС (потребители с годишно потребление между 2500 киловатчаса (KWh) и 5000 KWh) цените на електроенергията през втората половина на 2022 г. са най-високи в Дания (0,5871 евро за KWh), Белгия (0,4489 евро за KWh), Ирландия (0,4199 евро за KWh) и Чехия (0,3844 евро за KWh), a най-ниските цени на електроенергията са регистрирани в Унгария (0,1084 евро за KWh) и България (0,1147 евро за KWh).
За датските битови потребители цената на KWh е била повече от два пъти по-висока от средната цена за ЕС, докато домакинствата в Нидерландия са платили с 38,1 % по-малко от средната цена за ЕС.
Средната цена за ЕС през втората половина на 2022 г. – среднопретеглена стойност, като се използват най-актуалните (2022 г., полугодие 2) данни за електроенергията на битовите потребители – е била 0,2840 EUR на KWh.
Тежестта на данъците и налозите се различава значително в отделните държави-членки на ЕС
В ЕС делът на данъците през втората половина на 2022 г. е бил най-малък в Нидерландия, където стойностите всъщност са били отрицателни (-136,8 %). Нидерландия предостави облекчения арещу високите цени електроенергията с най-голямо въздействие върху битовите потребители. Относителният дял на данъците е бил най-висок в Дания, като е съставлявал 38 % от общата цена. Средният дял на данъците и таксите на равнище ЕС е бил 15,5 %, което представлява намаление с 8 % в сравнение с първата половина на 2022 г., дължащо се най-вече на субсидиите и квотите. Данъкът върху добавената стойност в ЕС представлява 13 % от общата цена. Той варира от 4,8 % в Малта до 25,8 % в Швеция.
Разпределение на разходите за пренос и разпределение за битовите потребители на електроенергия
Разходите за пренос и разпределение се отчитат само веднъж годишно, в края на второто полугодие. Разходите за разпределение имат най-голям дял в сравнение с разходите за пренос. Това е нормално за всички видове мрежи, включително и за електроенергийната система.
Преносната мрежа се използва за пренос на големи количества енергия на големи разстояния. Разпределителната мрежа обикновено е частта от системата, към която са свързани потребителите. Разпределителната мрежа е по-гъста от преносната, поради което се очаква делът й в разходите да бъде по-висок.
Държавите с по-малка гъстота на населението се нуждаят от по-обширна преносна мрежа, за да посрещнат нуждите си. Нейните разходи са по-високи в сравнение със страните с по-висока гъстота на населението. По-малките държави с по-гъсто население използват предимно собствена разпределителна мрежа.
През 2022 г. Люксембург (100,0 %), Словакия (91,55 %) и Финландия (90,0 %) имат най-висок дял на разходите за разпределение. От друга страна, през 2022 г. Унгария (41,1 %), Литва (36 %) и Ирландия (32 %) имат най-високи дялове на разходите за пренос.
Източник: Евростат