На 23 ноември 2022 година Комисията одобри финансиране в размер на над 380 млн. евро за 168 нови проекта в цяла Европа по програмата LIFE за околната среда и действията по климата. В основата на Европейския зелен пакт, проектите по програма LIFE могат да помогнат на ЕС да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г. и да постигне целите в областта на климата, енергетиката и околната среда. Те подкрепят биологичното разнообразие, възстановяването на природата и кръговата икономика, като същевременно допринасят за прехода към чиста енергия на целия континент.
Финансирането представлява увеличение с 27 % спрямо миналогодишното финансиране и ще мобилизира инвестиции на обща стойност над 562 млн. евро. Проекти от почти всички държави от ЕС ще се възползват от това финансиране от ЕС по четири теми (подпрограми): „Природа и биологично разнообразие“, „Кръгова икономика и качество на живот“, „Смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към тях“ и „Преход към чиста енергия“.
Проекти в областта на биологичното разнообразие, кръговата икономика, смекчаването на последиците от изменението на климата и адаптирането към тях и чистата енергия
Един проект за опазване на природата ще подобри управлението на биологичното разнообразие в градовете Тарту (Естония), Орхус (Дания) и Рига (Латвия), за да се възстанови свързаността и да се подобри здравето на екосистемите. Планираните мерки включват възстановяване на местообитанията и ангажиране на общностите в тези градове да участват в дейности по опазване и възстановяване.
За да се стимулира кръговата икономика, един испански проект ще насърчава хибридните и изцяло електрически трактори за използване в лозята и овощните градини и електрификацията на помощните машини. Той ще покаже как може да се намали потреблението на гориво с 45 %, а използването на смазочно масло — с 30 %. В Италия един проект има за цел да разработи нов бизнес модел на кръговата икономика, основан на събиране, сортиране и рециклиране на употребявани обувки за използване на открито с цел получаване на вторични суровини за производството на нови висококачествени обувки.
В подкрепа на адаптирането към изменението на климата в селскостопанския сектор кипърски и гръцки проект ще разработи, демонстрира и насърчи иновативни техники за намаляване на рисковете, свързани с опустиняването, неустойчивите селскостопански практики и горските пожари. Междувременно в Латвия и Финландия един проект ще приложи мерки за смекчаване на изменението на климата по отношение на торфищата. Той ще демонстрира иновативни инструменти за мониторинг на емисиите на парникови газове и възстановяване на торфищата, включително дистанционно наблюдение и моделиране.
По отношение на прехода към чиста енергия седем проекта ще създадат 16 нови звена за обслужване на едно гише, улесняващи енергийното саниране за хиляди собственици на жилища в пет държави от ЕС. Три проекта ще помогнат на домакинствата да намалят сметките си за енергия чрез енергийно саниране за уязвимите райони и специални пътни карти за саниране в Южна и Източна Европа. Шест проекта ще стимулират енергийните общности на местно и регионално равнище да инвестират в енергийния преход. Те също така ще участват в проекти за енергийна ефективност и производство на енергия от възобновяеми източници, включително за обществени системи за отопление и охлаждане в цяла Европа.
Нови проекти с финансиране от ЕС в размер на 380 млн. евро
Природа и биологично разнообразие
- 27 проекта за опазване на природата и биологичното разнообразие ще спомогнат за опазването на биологичното разнообразие в Европа и ще подпомогнат прилагането на директивите за птиците и местообитанията, Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г. и предложения Законодателен акт за възстановяване на природата. Общият бюджет за тях е малко под 195 млн. евро, като 127 млн. евро от тази сума ще бъдат осигурени от ЕС.
- 38 проекта в областта на околната среда и ефективното използване на ресурсите ще спомогнат за възстановяването на околната среда и разработването на технологии в подкрепа на Плана за действие за кръговата икономика. Те ще мобилизират 144 млн. евро, от които ЕС ще предостави 86 млн. евро.
- 7 проекта за управление в областта на околната среда ще повишат осведомеността по свързани с околната среда въпроси — например загубата на биологично разнообразие и замърсяването на въздуха. Те ще предоставят на публичните органи инструменти за насърчаване, наблюдение и налагане на спазването на законодателството на ЕС в областта на околната среда. За тях е определен бюджет, възлизащ общо на повече от 10 млн. евро, като ЕС ще осигури близо 6 млн. евро.
Действия в областта на климата
- Общо 30 проекта по програмата LIFE на стойност около 114 млн. евро ще допринесат за прилагането на Законодателния акт на ЕС в областта на климата и Стратегията на ЕС за адаптиране към изменението на климата чрез насърчаване на прехода към неутрална по отношение на климата, енергийно ефективна, основана на възобновяема енергия и устойчива икономика. 11 проекта за смекчаване на изменението на климата ще спомогнат за намаляване на емисиите на парникови газове чрез: устойчиво управление на земята, горите и морето; иновативни решения за чиста енергия; и замяна и повторна употреба на флуорсъдържащи парникови газове. Те ще мобилизират приблизително 50 млн. евро, от които ЕС ще предостави 30 млн. евро.
- 13 проекта за адаптиране към изменението на климата ще бъдат насочени към: предоставяне на помощ на градовете и регионите да се адаптират към изменението на климата; подкрепа за решения за адаптиране към изменението на климата в селското стопанство, горите и управлението на водите; повишаване на устойчивостта на инфраструктурите и сградите; и подкрепа за жизнеспособни природосъобразни решения в градовете и ландшафта. Те ще мобилизират около 52 млн. евро, като над 30 млн. евро ще бъдат предоставени от фондовете на ЕС.
- 6 проекта по програма LIFE за управление и информация, свързани с климата, ще подобрят управлението на климата и ще информират обществеността и заинтересованите страни за изменението на климата. Общият бюджет възлиза грубо на 12 млн. евро, за които ЕС допринася с над 7 млн. евро.
Чиста енергия
- 67 проекта ще бъдат посветени на подобряването на пазарните и нормативните условия в ЕС за прехода към чиста енергия, по-специално чрез насърчаване и внедряване на решения за енергийна ефективност и за възобновяема енергия в малък мащаб. Общият бюджет за тях е малко под 100 млн. евро, като 96 млн. евро от тази сума ще бъдат осигурени от ЕС. Тези проекти подкрепят политиките в областта на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност, определени в плана REPowerEU и пакета „Подготвени за цел 55“, както и общите цели на енергийния съюз.
Контекст
Програмата LIFE е инструментът на ЕС за финансиране на действия в областта на околната среда и климата. Тя спомага за осъществяването на екологосъобразни идеи от 1992 г. насам и до момента по нея са съфинансирани над 5 500 проекта. ЕС и асоциираните държави са част от програмата, включително в тези нови проекти. За периода 2021—2027 г. ЕС увеличи финансирането по програмата LIFE с почти 60 %, до 5,4 млрд. евро, и включи новата подпрограма за преход към чиста енергия.
За повече информация: