Проект на закон относно цифровизацията на енергийния преход
На 29.09.2015 г., Федералното министерство на икономиката и енергетиката – „BMWi“, публикува проект на закон , регламентиращ цифровизацията на енергийния преход. Целта му е насърчаване използването на „smart“ измервателни системи по сигурен и ефективен начин, в съответствие с изискванията на Директива 2009/72/ЕК на ЕС.
Според проекта, всички потребители, консумиращи повече от 10 MWh годишно, ще бъдат оборудвани със „smart“ електромери за период от осем години, започвайки през 2017 г. Оборудването на потребителите, които консумират между 6 MW и 10 MW, ще започне през 2020 г. Предложението съдържа също и клаузи, чрез които се въвежда горен таван на цените за инсталирането и експлоатацията на „smart“ електромерите. Те би следвало да бъдат инсталирани само ако таксата за заплащане на монтажа и експлоатацията е под €100-200, в зависимост от годишното потребление на клиента. Освен това, според проекта на закон, ако потребителят реши да смени оператора на мерещото оборудване, този от който клиента си отива трябва да предостави на новия оператор възможност да придобие мерещото „smart“ оборудване вече инсталирано при клиента.
За повече информация: тук


































