На 08.06.2022 г. в КЕВР ще се проведе обществено обсъждане на проект на Правила за изменение и допълнение на Правилата за управление на електроенергийната система (ПУЕЕС). Съгласно доклада на КЕВР, мотивите за предприемане на промени са следните:
Промени в националното и европейското законодателство
Съгласно чл. 105, ал. 1 от Закона за енергетиката (ЗЕ), обн. ДВ, бр. 9 от 2021 г., с цел гарантиране сигурната работа на електроенергийната система, операторът на електропреносната мрежа сключва сделки за допълнителни услуги при условията и по реда на ПУЕЕС и на Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ) с доставчици от и/или извън страната.
Според § 1, т. 14 от Допълнителните разпоредби на ЗЕ, обн. ДВ, бр. 9 от 2021 г., допълнителни услуги са всички
услуги, необходими за експлоатацията на електроенергийната система, които включват участие в регулиране на напрежението и доставка на реактивна мощност, участие в първично регулиране на честота, автоматично вторично регулиране и ръчно регулиране на честотата и обменните мощности, възможност за пускане без помощта на външен източник и захранване на част от мрежа и регулиране на натоварването.
Също така, с измененията на ЗЕ, обн. ДВ, бр. 9 от 2021 г. е отменена т. 61 от § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗЕ, съдържаща легалната дефиниция на понятието „студен резерв“.
На следващо място, след обнародването на ПУЕЕС, ДВ, бр. 6 от 2014 г. са приети регламентите:
- Регламент (ЕС) 2019/943 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година относно вътрешния пазар на електроенергия (Регламент (ЕС) 2019/943);
- Регламент (ЕС) 2016/631 на Комисията за установяване на мрежов кодекс за изискванията за присъединяване на производителите на електроенергия към електроенергийната мрежа (Регламент (ЕС) 2016/631);
- Регламент (ЕС) 2016/1388 на Комисията за установяване на мрежов кодекс относно присъединяването на потребители (Регламент (ЕС) 2016/1388);
- Регламент (ЕС) 2016/1447 на Комисията за установяване на мрежов кодекс за изискванията за присъединяване към електроенергийната мрежа на системи за постоянен ток с високо напрежение и модули от вида „електроенергиен парк“, присъединени чрез връзка за постоянен ток (Регламент (ЕС) 2016/1447);
- Регламент (ЕС) 2017/2196 на Комисията за установяване на мрежов кодекс относно извънредните ситуации и възстановяването на електроснабдяването (Регламент (ЕС) 2017/2196);
- Регламент (ЕС) 2017/1485 на Комисията за установяване на насоки относно експлоатацията на системата за пренос на електроенергия (Регламент (ЕС) 2017/1485);
- Регламент (ЕС) 2017/2195 на Комисията от 23 ноември 2017 година за установяване на насоки за електроенергийното балансиране (Регламент (ЕС) 2017/2195);
- Регламент (ЕС) 2019/941 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година за готовност за справяне с рискове в електроенергийния сектор (Регламент (ЕС) 2019/941).
Измененията и допълненията на ЗЕ, обн. ДВ, бр. 9 от 2021 г., както и приемането на посочените по-горе регламенти, водят до необходимост от изменения и допълнения на ПУЕЕС, чрез които разпоредбите на подзаконовия нормативен акт да се приведат в съответствие с действащото законодателство.
Измененията и допълненията на ПУЕЕС налагат и изменения и допълнения и на ПТЕЕ, чрез които да се регламентират условия и начин за уреждане на пазарните взаимоотношения възникнали в резултат на прилагането на ЗЕ и посочените регламенти.
Отстраняване на непълноти и неточности, редакционни изменения
В допълнение, при прилагането на ПУЕЕС са установени непълноти и неточности в настоящата редакция на акта, което налага редакционни изменения на отделни разпоредби от подзаконовия нормативен акт.
Отделно от горното, в Правилата за управление на електроразпределителните мрежи (ПУЕРМ) и в Правилата за условията и реда за предоставяне на достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи (ПУРПДЕЕМ) са извършени редакционни изменения, както и такива във връзка с изменението на отделни разпоредби на ПУЕЕС.
Какво се цели с промените?
В доклада на КЕВР се посочва, че с проекта на ПИД на ПУЕЕС се цели привеждането на акта в съответствие с последните изменения и допълнения на ЗЕ и с норми от европейското право, както е посочено по-горе.
С оглед посочените по-горе цели са изменени разпоредби в глави първа, втора и трета от ПУЕЕС. Измененията и допълненията в глава четвърта от ПУЕЕС целят привеждане в съответствие със ЗЕ и Регламент (ЕС) 2017/2195 на условията и начина за ползване на електропреносната мрежа, както и за предоставянето на допълнителни услуги и за получаване на системни услуги.
С измененията в глава пета и глава шеста се създават необходимите предпоставки, свързани с техническите изисквания, при които операторът на електропреносната мрежа сключва сделки за допълнителни услуги. Също така относимите към допълнителните услуги разпоредби от ПУЕЕС се привеждат в съответствие с действащото национално и европейско законодателство.
С оглед безпротиворечивото прилагане на ПУЕЕС са направени и изменения в допълнителната разпоредба, редакционни изменения в отделни разпоредби на акта, както и изменения в ПУЕРМ и ПУРПДЕЕМ.
Предложените изменения и допълнения на ПТЕЕ целят създаване на условия за уреждане на пазарните взаимоотношения между оператора на електропреносната мрежа и пазарните участници предоставящи предвидените в ЗЕ допълнителни услуги, необходими за експлоатацията на електроенергийната система.
В обобщение, проекта на ПИД на ПУЕЕС ще допринесе за постигане на целите на европейското законодателство, сигурност на доставките, гъвкавост и устойчивост на електроенергийната система на Р България.
Вижте пълния пакет документи долу:
- Доклад относно проект на Правила за изменение и допълнение на Правилата за управление на електроенергийната система
- Съгласувателна таблица на постъпилите предложения от ЕСО ЕАД за изменение и допълнение на Правилата за управление на електроенергийната система
- Проект на Правила за изменение и допълнение на Правилата за управление на електроенергийната система