Двете инициативи на Европейската комисия – ETIP Smart Networks for Energy Transition (SNET) и Bridge (наричана преди това Bridge H2020) – стартираха своите нови, актуализирани уебсайтове, съответно на 31 май и 1 юни.
Тези инициативи са в основата на интелигентните енергийни системи, които играят ключова роля за засилване на прехода към чиста енергия, за да се постигнат климатичните цели на европейската Зелена сделка и да се подкрепи планът REPowerEU. И двете имат за цел да допринесат за декарбонизацията на енергийните системи, транспорта, промишлеността и сградния фонд, както и да включат потребителите и гражданските общности в енергийните системи.
Основната роля на инициативата ETIP SNET е да насочва научните изследвания, развойната дейност и иновациите в подкрепа на енергийния преход в Европа чрез шест различни работни групи, фокусирани върху системите за енергийна ефективност, технологиите за съхранение, гъвкавото производство, цифровизацията на електроенергийната система и иновациите. Наред с различни задачи, тя идентифицира пречките пред иновациите, свързани с регулирането и финансирането, и осигурява принос към действие 4 на Стратегическия план за енергийни технологии (План SET), насочен към техническите предизвикателства, породени от трансформацията на енергийната система.
Bridge е група за сътрудничество, включваща 90 проекта в областта на интелигентните мрежи, съхранението на енергия, островите и проектите за цифровизация, финансирани по „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“, чиято цел е да се създаде структуриран поглед върху междусекторните проблеми, които се срещат в демонстрационните проекти и могат да представляват пречка за иновациите. Той също така насърчава непрекъснатия обмен на знания между проектите, като им позволява да представят заключения и препоръки за бъдещото използване на резултатите от проектите чрез четири различни работни групи по управление на данни, бизнес модели, нормативни актове и ангажиране на потребителите и гражданите. Bridge е структуриран чрез четири работни групи (управление на данни, бизнес модел, регулиране и ангажираност на потребителите) и три TF (енергийни общности, анализ на възпроизводимостта/мащабируемостта и съвместна комуникация).
Допълнително по темата: