Според последната актуализирана информация на Международната агенция по енергетика (юни 2023) се очаква тази година капацитетът на възобновяемите енергийни източници в световен мащаб да нарасне с една трета, поради нарастващият политически импулс, по-високите цени на изкопаемите горива и опасенията за енергийната сигурност.
Растежът ще продължи и през следващата година, като общият световен капацитет за производство на електроенергия от възобновяеми източници ще нарасне до 4 500 гигавата (GW), което се равнява на общото производство на електроенергия в Китай и САЩ, взети заедно, се казва в новата актуализация на пазара на възобновяема енергия на МАЕ.
Мощностиният капацитет на възобновяемите енергийни източници ще нарасне със 107 гигавата (GW), което е най-голямото абсолютно увеличение досега, до над 440 GW през 2023 г. Динамичното разширяване се осъществява на основните световни пазари. Възобновяемите енергийни източници са начело на отговора на Европа на енергийната криза, което ускорява растежа им там. Новите политически мерки също спомагат за значителното увеличение в САЩ и Индия през следващите две години. Междувременно Китай затвърждава водещата си позиция и се очаква да осигури почти 55% от глобалното увеличение на мощностите за възобновяема енергия както през 2023 г., така и през 2024 г.
В същото време производственият капацитет за всички сегменти на фотоволтаичното производство се очаква да се увеличи повече от два пъти до 1 000 GW до 2024 г., воден от Китай и нарастващата диверсификация на доставките в САЩ, Индия и Европа. Въз основа на тези тенденции през 2030 г. светът ще разполага с достатъчен производствен капацитет за фотоволтаици, за да задоволи нивото на годишното търсене, предвидено в сценария на МАЕ за нулеви нетни емисии до 2050 г.
Прогнозите са, че през 2023 г. производството на вятърна енергия ще се възстанови рязко и ще нарасне с почти 70 % на годишна база след няколко трудни години, в които растежът се забави. По-бързият ръст се дължи главно на завършването на проекти, които бяха забавени от ограниченията на Covid-19 в Китай и от проблеми с веригата за доставки в Европа и САЩ. По-нататъшният растеж през 2024 г. обаче ще зависи от това дали правителствата ще могат да осигурят по-голяма политическа подкрепа за справяне с предизвикателствата по отношение на издаването на разрешителни и проектирането на търгове. За разлика от фотоволтаиците, веригите за доставка на вятърни турбини не се развиват.
Прогнозата за увеличаване на капацитета на възобновяемите енергийни източници в Европа е преразгледана с 40% нагоре в сравнение с периода преди нахлуването на Русия в Украйна, което накара много страни да увеличат потреблението на слънчева и вятърна енергия, за да намалят зависимостта си от руския природен газ. Ръстът се дължи на високите цени на електроенергията, които направиха малките покривни фотоволтаични системи по-привлекателни от финансова гледна точка и на засилената политическа подкрепа на ключови европейски пазари, особено в Германия, Италия и Нидерландия.
Смята се, че новоинсталираните фотоволтаични и вятърни мощности са спестили на потребителите на електроенергия в ЕС 100 млрд. евро през 2021-2023 г., като са изместили по-скъпото производство на електроенергия от изкопаеми горива. Според новия доклад на МАЕ цените на едро на електроенергията в Европа щяха да бъдат с 8% по-високи през 2022 г. без допълнителния капацитет за възобновяема енергия.
Въпреки че конкурентоспособността на вятърната и слънчевата фотоволтаична енергия се е подобрила от миналата година насам, правителствените политики трябва да се адаптират към променящите се пазарни условия, особено по отношение на търговете за възобновяема енергия, които през 2022 г. бяха недоговорени с рекордните 16%. Освен това политиките трябва да се съсредоточат върху навременното планиране и инвестициите в мрежите, за да се интегрират сигурно и икономически ефективно високите дялове на променливите възобновяеми енергийни източници в енергийните системи. В редица държави в Европа, включително Испания, Германия и Ирландия, комбинираният дял на вятърните и слънчевите фотоволтаични инсталации в общото годишно производство на електроенергия ще нарасне над 40% до 2024 г.
Източник: МАЕ