За осигуряване на необходимата гъвкавост, стабилност и надеждност на енергийната система ролята на съхранението на енергия нараства. Гъвкавостта на системата е особено необходима в електроенергийните системи, където делът на енергията от възобновяеми източници ще е доминиращ.
Изграждането на съоръжения за съхранение на електроенергия е важна част от енергийния преход. Това е така, защото позволява да се намали продължителността на прекъсванията на електрозахранването, подобрява качествените параметри на доставяната енергия и оказва положително въздействие върху сътрудничеството между разпределителната мрежа и местните възобновяеми енергийни източници. Съоръженията за съхранение на електроенергия също така са предназначени да предоставят алтернатива на по-скъпите и отнемащи време инвестиции в разширяването на конвенционалните електропроводи и подстанции.
Съхранението на електроенергия играе все по-важна роля на енергийния пазар в Полша, което обуславя динамичното развитие на пазара на съхранение на енергия. Интересът към тази област е продиктуван и от следните аспекти, наред с други:
✓ необходимостта от оптимизиране на потреблението на енергия;
✓ осигуряването на енергийна сигурност, включително облекчаване на тежестта върху електропреносните мрежи и повишаването на тяхната гъвкавост;
✓ независимост на доставките на електроенергия от мрежата;
✓ постепенна декарбонизация на енергийната индустрия;
✓ увеличаване на самостоятелното потребление на енергия от микроинсталации;
✓ все по-голяма електрификация на транспорта;
✓ развитието на ВЕИ.
В Полша операторите на електроенергийни системи са длъжни да поддържат електронни регистри на съоръженията за съхранение на електроенергия, свързани към тяхната мрежа, представляващи част от тяхната мрежа или представляващи част от производствен обект или инсталация на краен потребител, свързана към тяхната мрежа. Съоръженията за съхранение на електроенергия с обща инсталирана мощност над 50 kW, но не повече от 10 MW, подлежат на оповестяване в такъв регистър.
Мониторингът, проведен от полския регулатор, показва, че в регистрите на петте най-големи оператори на разпределителни мрежи и на оператора на преносна мрежа са идентифицирани съоръжения за съхранение на електроенергия. Общо те включват 12 съоръжения за съхранение на електроенергия с обща инсталирана мощност от 1464,5 MW.
Най-големите по отношение на инсталираната мощност са помпените електроцентрали, чиято обща инсталирана мощност представлява 85 % от общата мощност на регистрираните съоръжения за съхранение.
Участие на съхранението на енергия на пазара на капацитет
Напоследък съоръженията за съхранение играят все по-важна роля на пазара на капацитет в Полша. Техният дял в основния търг за 2028 г. е 15% от договорения капацитет, в сравнение с по-малко от 7% през предходните години.
В резултат на основните търгове за капацитет за 2021-2028 г. и допълнителните търгове за 2012-2025 г. са сключени договори за съхранение на енергия с общ капацитет 9,5 GW, от които 7,1 GW са за съществуващи съоръжения, 0,5 GW за модернизирани съоръжения и 1,9 GW за нови съоръжения, които ще бъдат разработени в резултат на сключени договори с пазарния оператор.
Всички съществуващи и модернизирани съоръжения за съхранение на електроенергия, участващи в основните и допълнителните търгове за периода 2021-2026 г., са помпени електроцентрали (включително тези с естествен приток), които са работили с лиценз за производство на електроенергия, издаден от председателя на URE преди 2021 г.. Новите съоръжения, които ще се появят в резултат на основните търгове за 2027-2028 г., на свой ред са съоръжения за съхранение на електроенергия, базирани на технологията на електрохимичните батерии.
Графика: Капацитет, договорен чрез съхранение на енергия в основните търгове за 2021-2028 г.
Източник: Доклад за съхранението на елетроенергия в Пoлша, URE
Перспективи пред пазара за съхранение на електрическа енергия
Динамичният растеж на съхранението е свързан с функционирането на пазара на капацитет. Инструментът за подкрепа под формата на такси за разположение, които се плащат на победителите в търговете на пазара на капацитет, понастоящем изглежда е ключов стимул за развитието на съоръжения за съхранение.
Като се има предвид, че новите правила за балансиращия пазар са в сила от много кратко време (новите условия за балансиране влязоха в сила на 14 юни 2024 г.) и че функционират само ограничен брой съоръжения за съхранение, тяхното значение за функционирането на балансиращия пазар в Полша не може да бъде точно оценено. Очаква се обаче съоръженията за съхранение да бъдат от решаващо значение за осигуряване на ефективността на услугите за гъвкавост.
За повече информация: URE