Начало НовиниАнализиСъбитияТоплоснабдяването в Полша: повече мрежа и постепенна промяна на енергийния микс

Върни се назад

Назад

Топлоснабдяването в Полша: повече мрежа и постепенна промяна на енергийния микс

Топлоснабдяването в Полша: повече мрежа и постепенна промяна на енергийния микс

Полша е сред държавите в ЕС, които разчитат на централизирано топлоснабдяване за отопление на своите граждани. Постепенно сектора върви към  промяна на енергийния микс с оглед намаляване на въглеродните емисии. Наскоро полският енергиен регулатор публикува информация за развитие но този сектор през 2023 и какви са основните предизвикателства, които стоят пред него.

През 2023 г., в сравнение с 2022 г., броят на лицензираните топлофикационни дружества леко се е увеличил от 392 на 398. Продължават да преобладават сравнително малките производствени централи, като дружествата с инсталирана мощност от 50 MW или по-малко съставляват повече от 55 % от всички лицензирани производители.

През 2023 г. топлофикационните дружества в Полша отчитат рекордно ниски продажби на топлинна енергия – 335 430,34 TJ . Това е с над 6 % по-малко в сравнение с 2022 г. Наблюдава се и леко намаление на инсталираните и заетите мощности. Положителна новина е ръстът на дължината на мрежите, с които разполагат топлофикационните дружества -увеличение с почти 260 км (от 22 578,4 км през 2022 г. на 22 837,8 км).

Високи разходи и замразяване на цените

Подобно на предходните две години, 2023 е трудна за топлофикационния сектор. Последиците от войната в Украйна продължават да оказват влияние върху пазара, като налагат промяна на доставките на горива, което от своя страна повишава цената на енергийните ресурси и съответно се отразява в по-високи цени и тарифи за потребителите на топлинна енергия. Освен това амбициозните цели на ЕС в областта на опазването на климата налагат на енергийните дружества да направят скъпи инвестиции в областта на климата и енергийния преход.

Разходите за дейността на топлофикационните дружества през 2023 г. са с почти 33% по-високи, отколкото през 2022 г., главно поради инфлацията, високите цени на горивата и квотите за емисии на CO2. През 2023 г. топлофикационните дружества са похарчили над 41,5 млрд. злоти за такси по СТЕ на ЕС, което е с почти 17% повече от предходната година. Въпреки че ситуацията на пазара на горива започна да се стабилизира, много дружества използваха предварително сключени дългосрочни договори и запаси, натрупани в периода на най-голямо увеличение на цените.

Увеличението на оперативните разходи на дружествата ясно се отрази на цените на топлинната енергия. Средната цена на топлинната енергия, продавана от всички лицензирани източници през 2023 г., е 104,65 PLN/GJ. Това представлява увеличение с повече от 63 % в сравнение с 2022 г. Цените варират в зависимост от технологията за производство на топлинна енергия. Средната цена на топлинната енергия от топлфикационни дружества без комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия е 125,52 PLN/GJ (увеличение с 64,31%), а средната цена на топлинната енергия от централи с комбинирано производство е 93,14 PLN/GJ (увеличение с 68,89%).

Потребителите обаче не бяха засегнати от увеличението на цената на системната топлинна енергия поради продължаването на мерките за ценови контрол, въведени от законодателя (от март 2023 г. Правилата за ценообразуване на топлинната енергия с компенсация бяха променени). Дружествата за централно топлоснабдяване получиха компенсация на тарифната ставка от Zarządca Rozliczeń, като по този начин генерираха разумни приходи, отразяващи оперативните им разходи.

През 2023 г. от  енергийният регулатор са приключени 564 производства за одобряване или изменение на тарифите за топлинна енергия, което представлява значително намаление спрямо 925-те производства, проведени през рекордната 2022 г. Това е свързано с намалената динамика на цените на пазарите на горива.

Финансово състояние на топлофикационните дружества

Рентабилността на топлофикационните дружества през 2023 г. се подобрява леко в сравнение с 2022 г. Въпреки че секторът все още отчита загуби, те не са толкова големи в сравнение с предходната година. Рентабилността на всички лицензирани топлофикационни дружества е -22% през 2022 г. и -9,5% през 2023 г. Отрицателният резултат се дължи на производителите на топлинна енергия, базирани на когенерация, за които тарифите бяха одобрени по т.нар. опростен модел. От друга страна, дружествата, които произвеждат само топлинна енергия, отбелязват положителен марж на печалбата от 2,6 %.

В същото време трябва да се има предвид, че при комбинираното производство на енергия няма установен модел на разпределение на разходите между производството на електроенергия и топлинна енергия. Критериите за разпределение на разходите, използвани от дружествата, могат да възнаграждават печалбата от продажбата на топлинна енергия или печалбата от продажбата на електроенергия в техните финансови резултати.

От друга страна, поради огромното увеличение на цените на горивата през 2022 г. законодателят  реши да въведе законови промени в подкрепа на производителите, използващи когенерация. Регламентът относно принципите за определяне и изчисляване на тарифите е изменен, за да се включат нарастващите производствени разходи в опростения модел. През август 2023 г. изменение на Закона за енергетиката даде възможност на производителите, базирани на комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, да преминат еднократно от опростения модел за определяне на тарифите към разходно-определен модел.

Предприетите мерки изглежда са дали ефект, тъй като броят на дружествата, произвеждащи топлинна енергия от комбинирано производство, се е увеличил – от 131 субекта през 2022 г. на 140, което представлява 36,7 % от всички концесионери, произвеждащи топлинна енергия през 2023 г. Налице е и увеличение на дела на топлинната енергия, произведена от когенерация, в общото производство (64%, с 2 процентни пункта повече от предходната година).

Разбира се, гаранциите, предоставени от Bank Gospodarstwa Krajowego за заеми за финансиране на текущи операции и инвестиции, също допринасят за подобряване на ликвидността на топлофикационните дружества. Те са предоставени на сектора по инициатива на председателя на регулатора URE и разходите за тях са включени  в тарифите за топлинна енергия.

Постепенна промяна на енергийния микс

През 2023 г. въглищата продължават да бъдат доминиращият енергиен източник в системата за централизирано топлоснабдяване, въпреки че делът им намалява от 66,2 на 61,2 %. Използването на газ се е увеличило от 9,3 на сто до 13 на сто. През 2023 г. в сектора на централизираното топлоснабдяване се използва и повече енергия от възобновяеми източници – 14,4 процента в сравнение с 12,6 процента година по-рано.

Делът на отделните горива в производството на топлинна енергия варира на териториален принцип в нашата страна. Докладът на председателя на URE показва, че най-много енергия от възобновяеми източници е използвана от топлофикациите в Подляското, Куявско-Поморското и Варминско-Мазурското воеводство. За разлика от тях производителите на топлинна енергия в Свентокшиското, Долнославското, Малополското и Лодзкото воеводство разчитат почти изцяло на въглища. Любуското и Подкарпатското воеводство са водещи по отношение на използването на газообразни горива.

Трансформация на отоплението

Според проекта на актуализирания Национален план за енергетика и климат до 2030 г. 35,4 % от енергията за отопление и охлаждане трябва да идва от възобновяеми източници, а до 2040 г. този дял може да достигне 62,6 %. Оценките на Полската асоциация за топлоенергия (PTEC) показват, че инвестиционните разходи за трансформирането на топлофикациите трябва да достигнат между 299 и 466 млрд. злоти до 2050 г. С оглед на годишните приходи на целия отрасъл от 42 милиарда злоти, тези прогнози илюстрират мащаба на предизвикателството.

През 2023 г. разходите за модернизация са се увеличили с по-малко от 5 % (от 4,73 млрд. до 4,96 млрд.). Равнището на инвестициите все още е твърде ниско, но трябва да се отбележи, че финансирането от външни източници се е увеличило – от 31% през 2022 г. до над 37% през 2023 г.

Разбирането на полския реглатор е, че от решаващо значение за успеха на прехода  е търсенето на външни (нетарифни) източници на финансиране, включително използването на средства от ЕС под формата на безвъзмездни средства и нисколихвени заеми. Големите проекти за безвъзмездна помощ ще се изпълняват, наред с другото, от Националния фонд за опазване на околната среда и управление на водите (NFOŚiGW) със средства от Фонда за модернизация“.

Източник: URE

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: