Френският енергиен регулатор CRE обяви началото на шестседмична консултация относно увеличаването на тарифите за мрежа „TURPE“. Френските оператори на електропреносни и електроразпределителни мрежи поискаха увеличението, за да финансират адаптирането на мрежите към очаквания ръст на електрификацията на потреблението. Стойността на инвестиците в мрежа се оценява на около 200 милиарда евро през следващите 15 години.
Въпросът не е лесен. На фона на вероятното повишаване на цените на енергията, за да се попълни затъващата френска държавна хазна, платците на сметки няма да са склонни да видят, че разходите за мрежите също се увеличават. Съществува и допълнителен риск – намаляването на покупателната способност, а оттам и на потреблението на електроенергия, би могло да доведе до повишаване на сметките на потребителите, тъй като фиксираните мрежови разходи за електрификацията ще се стоварят по-тежко върху тези, които все още потребяват електроенергия.
Според вчерашното съобщение на френския регулатор CRE „TURPE 7 има за цел да отговори на предизвикателствата на предстоящия тарифен период (2025-2028 г.), но също така и да подготви електропреносните и електроразпределителните мрежи за средносрочните и дългосрочните предизвикателства пред електроенергийната система“.
Тарифният период ще бъде белязан от проактивни политики за електрифициране на потреблението, особено в транспорта и промишлеността, и от ръст на производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, в резултат на което броят на новите присъединявания към мрежата ще продължи да нараства значително. Същевременно ще бъде необходимо да се подобри устойчивостта на мрежите, за да се справят с изменението на климата и да се компенсира тяхното остаряване. Тези предизвикателства изискват големи инвестиции както в преносната, така и в разпределителната мрежа.
Основни моменти от общественото допитване:
1/ Следва да се наложи увеличение на TURPE с около 10% през 2025 г., последвано от тригодишни увеличения в съответствие с инфлацията, за да се предоставят на мрежовите оператори средства за изпълнение на техните задачи при подходящи условия.
Тарифите следва да се увеличат в сравнение с настоящия ценови период с около +10% средно към 1 август 2025 г., поради рязкото увеличаване на прогнозните инвестиционни разходи (от 2,1 млрд. евро/годишно през 2023 г. до 6,4 млрд. евро/годишно през
2028 г. за RTE и от 4,9 млрд. евро/годишно през 2023 г. до 7 млрд. евро/годишно през 2028 г. за Enedis), значителното увеличаване на броя на връзките, развитието на офшорната вятърна енергия, адаптирането към изменението на климата и модернизирането на остаряващата мрежа.
2/ CRE планира да модернизира системата за управление на върхово и извън пиково потребление, за да насърчи потребителите да пренасочат моделите си на потребление към периоди, когато енергията е в изобилие и е по-евтина. За да се отчетат промените в микса на производството на електроенергия и изобилието на фотоволтаично производство през лятото, се провеждат консултации със заинтересованите страни относно постепенното въвеждане на специални тарифи за следобедни часове извън пиковите през лятото от август 2025 г., тъй като повечето участници в стартиралата консултация по въпроса на 14 декември 2023 г. са дали положителни отзиви. Сега 85% от клиентите, които са избрали опция за пик/извън пик, биха се възползвали от следобедните часове извън пик през лятото (повече от два часа дневно за повечето от тях).
3/ CRE планира да въведе фактуриране на специфичните разходи, генерирани от потребители, които не са оборудвани с модерни измервателни уреди. Към 31 август 2024 г. 37,3 милиона потребители на територията на Enedis са оборудвани с интелигентни измервателни системи, което значително намалява разходите за отчитане. 2,1 млн. потребители имат електромер от старо поколение, който генерира специфични разходи (информационна система, пешеходно отчитане, контрол, допълнителни контакти с клиенти). CRE провежда консултации, за да определи дали от 1 август 2025 г:
– на потребителите, които не са оборудвани с усъвършенстван измервателен уред, освен в случаите, когато Enedis няма техническа възможност да направи това, ще се начислява такса за отчитане за тарифен срок, която покрива направените разходи, т.е. 6,93 EUR на всеки два месеца,
– за потребителите, които не съобщават своите показания (самоотчет) или не си записват час за отчитане, тази сума ще се допълва с допълнителни 4,18 EUR на всеки два месеца, за да се покрият допълнителните разходи, свързани с увеличените проверки на място.
4/ CRE планира да продължи регулирането чрез стимули за мрежовите оператори. Както и преди почти 15 години, гарантирането на приходите е придружено от финансови стимули за ефективност, особено по отношение на контрола на оперативните разходи и качеството на услугата, например с по-високи цели за намаляване на времето за присъединяване. CRE отправя запитване към участниците на пазара относно приоритетите, които трябва да бъдат поставени като целеви показатели пред мрежовите оператори за следващия тарифен период, както и относно естеството и равнището на стимулите, които трябва да бъдат приложени.
5/ CRE проучва възможността за ускоряване на промяната на тарифните условия от февруари 2025 г., вместо от август 2025. Цените на едро на електроенергията са рязко намалели в сравнение с 2024 г. и потребителите, които ползват регулирани тарифи или са индексирани към тях, би трябвало да усетят намаление на цената на електроенергията си на 1 февруари 2025 г. Изтеглянето на промените в мрежовите тарифи от август 2025 г. към февруари 2025 г. би дало възможност да се избегнат противоположни движения на тарифите с разлика от 6 месеца (намаляване на енергийните регулирани тарифи през февруари и съответно увеличаване на мрежовите тарифи след август).
Повече можете да видите на следните линкове: