Начало НовиниАнализиСъбитияФренският регулатор с първи анализ и препоръки за договорите за изкупуване на енергия

Върни се назад

Назад

Френският регулатор с първи анализ и препоръки за договорите за изкупуване на енергия

Френският регулатор с първи анализ и препоръки за договорите за изкупуване на енергия

Френският енергиен регулатор CRE публикува наскоро първия си преглед на споразуменията за изкупуване на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (СИЕ) в континентална Франция и отправи препоръки за тяхното развитие.

Въз основа на данните, събрани през 2023 г. от страните, участници в СИЕ, този първи обзорен документ прави преглед на характеристиките на договорите за СИЕ във Франция: обем, продължителност, вид на проекта, цена, купувачи и т.н. Въз основа на наблюденията си и като се има предвид, че тези договори могат да позволят поне частично развитие на производството на електроенергия от възобновяеми източници без държавна подкрепа, CRE отправя редица препоръки за ускоряване на тяхното развитие.

СИЕ (споразумения за изкупуване на електроенергия) са договори за доставка на електроенергия от възобновяеми източници между двама контрагенти – производител и купувач (потребител), за определен период от време, без публична подкрепа. Те имат две основни предимства: позволяват разработването на нови мощности за възобновяеми енергийни източници без разходи за публичния бюджет и в същото време осигуряват доставката на електроенергия на предвидима цена.

Въз основа на данните, събрани през 2023 г. (чрез въпросник, изпратен от CRE*), френският регулатор направи преглед на характеристиките на СИЕ в континентална Франция:

  • развитието на СИЕ във Франция  все още е в начална фаза и в момента представлява ограничени обеми, в сравнение с мощностите, които са подкрепени от държавни схеми и спрямо други европейски страни.
  •  изследваната група осигурява годишна доставка на електроенергия за около 3,3 TWh годишно ( обща инсталирана мощност от 2,2 GW), включително 0,8 TWh/година от вятърно производство (0,35 GW инсталирана мощност) и 2,4 TWh/година от фотоволтаично производство (1,9 GW инсталирана мощност). Следователно по-голямата част от съответните активи, обхванати от СИЕ, са фотоволтаични инсталации.
  • CRE изчислява, че между 2019 г. и 2023 г. поканите за участие в търгове (държавна подкрепа) ще доведат до ангажирането на около 7 GW фотоволтаични мощности и 5 GW наземни вятърни мощности, т.е. инсталирана мощност, която е шест пъти по-голяма от тази на проучваната група.
  • инерцията при подписването на СИЕ договори е особено силна през 2022 г. и 2023 г., по време на енергийната криза и когато цените на пазара на едро са най-високи. Тази тенденция се обръща през 2024 г., когато цените на едро започват да спадат.
  • купувачите на СИЕ са предимно големи дружества със стабилни финансови възможности, които представляват малък риск за производителя. Тъй като потреблението им е високо, делът на доставките им, обхванати от СИЕ, е незначителен.
  • средната продължителност на СИЕ (19 години) е сравнима с тази на договорите за подпомагане и значително по-висока от средната за Европа (13 години, според проучване на E-Cube от 2022 г.).

Въз основа на тези констатации и като се има предвид, че СИЕ могат да дадат възможност за поне частично развитие на производството на електроенергия от възобновяеми източници без държавна подкрепа, CRE отправя следните препоръки, за да ускори тяхното развитие и да предотврати изпреварването на публичната подкрепа за възобновяеми енергийни източници:

  • освобождаване на капацитет за СИЕ чрез редуциране на държавната подкрепа за ВЕИ
  • преразгледане на някои от условия за допустимост на публичните търгове (например чрез намаляване на максималната мощност на проектите, допустими за участие в търговете). Тези две мерки трябва да бъдат съчетани с редовен мониторинг на СИЕ, за да се гарантира, че като цяло целите за ВЕИ се постигат;
  • включване на изискване към кандидатите за някои обществени поръчки да продават част от продукцията си извън договора за подпомагане;
  • прехвърляне на все по-голям дял от рисковете, свързани с договорите за подпомагане, към производителите;
  • насърчаване на създаването или разширяването на механизмите за гарантиране на рисковете на контрагентите, за да се увеличи броят и профилът на купувачите, които могат да подписват СИЕ (особено по-малките дружества).

Френският регулатор CRE има желание редовно да актуализира резултатите от този преглед и отправените препоръки. За тази цел и с оглед по-нататъшно усъвършенстване на своя анализ регулаторът препоръчва в Енергийния кодекс на Франция да се включи изискване към подписалите го страни да декларират СИЕ пред CRE.

За повече информация: Observatoire de la CRE relatif aux contrats d’achat d’électricité portant sur des actifs de production d’électricité renouvelable (« PPA ») situés en France métropolitaine continentale et recommandations en faveur de leur développement.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: