Полша е в процес на амбициозен енергиен преход, съответстващ на по-широките европейски цели за намаляване на емисиите на парникови газове и значително увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в националния енергиен микс. Разбирането на полските политици е, че развитието на ВЕИ зависи не само от инвестициите в нови производствени мощности, но все повече и от непреки действия, които да позволят на ВЕИ да работят в националната електроенергийна система. Основен аспект на това схващане е модернизирането и разширяването на електропреносните и електроразпределителните мрежи.
Сегашното състояние на мрежата в Полша показва необходимост от сериозни стъпки по обновяването й. Почти половината от електрическите мрежи в страната[1], особено въздушните електропроводи, са изградени преди повече от четири десетилетия. Подобна е ситуацията и с подстанциите. В същото време, според оценките, инсталираната мощност на възобновяемите източници, присъединени към мрежата на операторите на разпределителни системи, може да се увеличи с цели 230 % до 2030 г. спрямо 2021 г. и да надхвърли 50 GW (51,6 GW), ако се включат и просуматорите.
От 2021 г. насам полските институции приоритетно насочиха усилия за разрешаване на проблемите пред разпределителната мрежа. Изправени пред огромните предизвикателства, свързани с разширяването и модернизацията на електроенергийните мрежи и необходимостта от намиране на източници за финансиране на тези инвестиции, полският регулатор излезе с инициатива, включваща основните заинтересовани страни в сектора в разработването на оптимални решения. Хартата за ефективна трансформация на разпределителните системи на полския енергиен сектор (Хартата) е проект, по който интензивно се работи от 2021 г. Оттогава досега са проведени 19 срещи с участието на членове на Управителния комитет и външни експерти – участници на енергийния пазар, които желаят да допринесат за работата по проекта.
Управляващият комитет се състои от представители на Министерството на климата и околната среда, Министерството на финансите и регионалната политика, Министерството на държавните активи, Министерството на развитието и технологиите, Пълномощника на правителството за стратегическа енергийна инфраструктура, Полската асоциация за пренос и разпределение на електроенергия (PTPiREE), малките оператори на електроразпределителни системи, членуващи в Общополската асоциация на независимите електроразпределители, PSE, независими пазарни експерти, включително представители на науката и специалисти от индустрията.
На по-късен етап към работата се присъединяват и Министерството на цифровизацията, Министерството на промишлеността и Националният фонд за опазване на околната среда и управление на водите.
На 7 ноември 2022 г., като кулминация от първия етап на работата, председателят на регулатора (URE) и ръководителите на петте най-големи електроразпределителни дружества в Полша подписаха историческото споразумение, което представлява Харта за ефективна трансформация на разпределителните системи на полския енергиен сектор . Чрез този проект се постави основа за стабилна регулаторна среда за енергийните дружества в многогодишен хоризонт за извършване на инвестиции в модернизация и развитие на мрежата. Тази инициатива има за цел да допринесе за опростяване на процеса на вземане на инвестиционни решения, да улесни операторите на разпределителни мрежи в набирането на инвестиционни средства от източници, различни от тарифите.
Между 2023 и 2025 г. в сътрудничеството с Хартата се включват още заинтересовани страни, които подкрепят проекта със своите знания и опит.
Работата, планирана в рамките на Хартата, се извършва от седем работни групи.
Понастоящем участват и топлофикационни предприятия, които заедно с операторите на разпределителни мрежи разработват възможни форми на сътрудничество, свързани с интегрирането на сектора на електроенергията и топлофикациите. Друга много важна група заинтересовани страни, поканени от председателя на URE да работят по Хартата, е електромобилната индустрия, с която членовете на Управителния комитет водят диалог относно необходимостта от укрепване и разширяване на преносните и разпределителните системи в резултат на въвеждането на пазара на електрически автомобили. Изводите от срещите включват и възможността секторът на електромобилността да подкрепи мрежовата инфраструктура, която като нова индустрия и икономика може да се превърне в един от ключовите елементи на енергийния преход.
Хартата -стимул за инвестициите в мрежи
Основният ангажимент на участниците в Хартата е да увеличат инвестициите си с цел осигуряване на повече възможности за ефективно присъединяване на допълнителни мощности от възобновяеми източници и съхранение на енергия към разпределителната мрежата, да дадат възможност за развитие на местната енергия и използване на услуги за гъвкавост на ниво разпределителна мрежа, както и да подобрят енергийната си ефективност.
Резултатите от работата вече са видими. Създадена е благоприятна среда, която стимулира и подкрепя електроразпределителните дружества да планират устойчива и модерна мрежа. В плановете за развитие, договорени с операторите за периода 2023-2028 г., планираните инвестиции са се увеличили с над 70% в сравнение с плановете за 2020-2025 г. (от 42 млрд. злоти на 72 млрд. злоти). В плановете за развитие на операторите на разпределителни мрежи, които ще бъдат одобрени през тази година, също може да се очаква увеличение на капиталовите разходи.
Разходите за инвестиции в мрежата се увеличават с около 78% и за оператора на преносната система. В Плана за развитие на преносната система за периода 2025-2034 г., одобрен от регулатора през декември 2024 г., те са размер на 64 млрд. злоти, докато планът за 2023-2032 г. е бил за около 36 млрд. злоти. Следователно в резултат на набелязаните мерки от Хартата, операторите на разпределителни системи и полския системен оператор имат гарантирани над 130 млрд. злоти за инвестиции в мрежата през посочените периоди.
Нещо повече, през последните години се увеличава и нивото на реализация на планираните инвестиции, което в случая на разпределителните мрежи вече е почти 100 %.
Хартата също така има за цел да гарантира на участниците в споразумението стабилни условия за финансиране на инвестициите в мрежата от страна на регулатора чрез валоризиране на коефициента за среднопретеглената цена на капитала (WACC) чрез реинвестиционна премия за периода 2023-2028 г. Коригираната ставка гарантира на най-големите оператори на разпределителна мрежа минимална възвръщаемост на инвестициите от 8,5 % годишно.
Работата, извършена в рамките на Хартата, позволи също така да се идентифицират най-значимите проблеми, свързани с експлоатацията и развитието на разпределителните системи, включително отказите за присъединяване. Заедно с това беше изтъкната водещата роля на съхранението на енергия и необходимостта от прилагане на широко определение за него. Част от текущата работа се фокусира, върху въпроса за използване на потенциала на отоплителния и промишления сектор за съхранение на енергия.
Дългосрочните цели на Хартата включват цифровизацията и автоматизацията на мрежата, което значително ще увеличи нейния потенциал за гъвкавост, както и ще даде възможност за разработване на нови продукти и услуги на енергийния пазар и ще повиши активността на всички негови участници. В този контекст е важно и предвиденото до края на 2030 г. постигане на 100% инсталирани електромери с дистанционно отчитане.
Мониторинг на отказите за присъединяване
Броят на отказите за присъединяване към мрежата, както и общият обем на отказания капацитет за присъединяване е под обект на постоянно наблюдение от регулатора, а данните от този мониторинг се публикуват в годишните му доклади.
През 2023 г. сумата на капацитета от всички отхвърлени заявки за присъединяване, подадени до операторите, е 83,6 GW. Това обаче не е реалният обем на капацитета, на който е отказано присъединяване към мрежата.
Източник: URE
Съгласно действащите разпоредби единствената процедура, която позволява на производителя на енергия да провери наличието на капацитет за присъединяване на дадено конкретно място в мрежата, е да подаде заявление до оператора за условията за присъединяване. От гореизложеното и от информацията, предоставена на регулатора от операторите, следва, че в много случаи даден търговец подава няколко пъти едни и същи заявления за присъединяване към различни места в мрежата. Следователно общият отчетен обем на капацитета на базата на отхвърлени заявленията е по-висок от реално отказания.
За да се разреши този проблем на многократно отчитане е необходимо рационализиране и подобряване на прозрачността на този процес, както и цифровизиране и по-широкото използване на възможността за присъединяване на търговска основа.
Конструктивен диалог
На 25 март 2024 г. председателят на URE изготви информация (№ 15/2024), в която обясни най-често повдиганите въпроси в областта на присъединяванията към мрежата, която стана основа за създаването на друга платформа за диалог за устойчиво развитие на мрежата между инвеститори, оператори на мрежи, представители на академичните среди, правителството и регулаторния орган.
На 27 март 2024 г. в URE се проведе среща, на която наред с други въпроси, са дискутирани условията за отказ за присъединяване към електропреносната мрежа съгласно публичното право и причините за тях, сключването на договори за присъединяване към мрежата съгласно търговското право и разпоредбите, позволяващи увеличаване на използването на наличния капацитет за присъединяване.
Позовавайки се на заключенията от срещата, председателят на URE представи и допълнителни предложения за изменения на Закона за енергетиката, постулирани от заинтересованите страни, които се отнасят до
– въвеждане на задължение за подаване на заявлението за определяне на условията за присъединяване по електронен път,
– въвеждане на 14-дневен срок за оператора за изпращане на искане за допълване на заявлението за присъединяване,
– включване в Наредбата за подробните условия за работа на електроенергийната система на разпоредби, определящи критериите за оценка на техническата възможност за присъединяване към мрежата,
– намаляване на срока на валидност на издадените условия за присъединяване от 2 години на 6 месеца,
– въвеждане на възможност за преотстъпване на получените условия за присъединяване по време на срока им на валидност.
Предложения за изменения на Закона за енергетиката
В резултат на работата, извършена в рамките на Хартата, бяха разработени редица препоръки за изменения на нормативната уредба за присъединяване към мрежата, някои от които вече са намерили място в законодателството. Сред тях са например оценката на заявлението за присъединяване, като се вземат предвид основните параметри, определени от присъединяваното лице (например правото на заявителя да определи капацитет на присъединяване, по-нисък от мощността на присъединяваното оборудване), или принципите на присъединяване при търговски условия.
През последните години председателят на URE е отправял и конкретни предложения към министъра на климата и околната среда за изменения на Закона за енергетиката, основно в член 7 от закона. Целта е да се увеличи гъвкавостта на правилата за присъединяване на инсталации за ВЕИ и за съхранение на енергия към мрежата.
Законодателните предложения на регулатора включват въвеждането на нови решения за споразуменията за присъединяване, в т.ч:
- въвеждане на възможност за инсталиране на устройства, които да гарантират, че капацитетът на присъединяване не се превишава от инсталации, чиято инсталирана мощност е по-голяма от капацитета на присъединяване
- включване в споразуменията за присъединяване на договорени ограничения за експлоатацията на съоръжения за съхранение на енергия и за вкарване на енергия в мрежата от инсталации за ВЕИ.
Следващото предложение е да се разшири обхватът на задължението на оператора на преносната система да проверява отново, в случай на отказ за присъединяване, възможността за техническите и икономическите условия за получаване на такова присъединяване, след като се вземе предвид декларацията за прилагане на ограничение на мощността.
Какво следва? Насоки за посоката на развитие на мрежите и изпълнението на приоритетните инвестиции
В резултат на измененията в Закона за енергетиката от 2023 г. на председателя на URE е вменена задачата да разработи Насоки за посоката на развитие на мрежите и изпълнението на приоритетните инвестиции, които да бъдат включени в плановете за развитие на мрежите, така че да се гарантира тяхното систематично и координирано развитие на национално равнище.
Последните насоки за операторите на разпределителни мрежи са публикувани в края на юли 2024 г. Тяхната цел е да улеснят операторите на разпределителни мрежи в изпълнението на законовите им задължения, от една страна и да рационализират процедурите за съгласуване на плановете за развитие и за изчистване на текущите приоритетни инвестиции, от друга.
Разширяването и модернизацията на преносните и разпределителните мрежи на Полша са от решаващо значение за напредъка на енергийния преход в страната, като същевременно носят значителни ползи за потребителите и предприятията. Чрез модернизирането на тези мрежи Полша може да интегрира повече възобновяеми енергийни източници, предлагайки по-чисти и по-устойчиви възможности за електроенергия както за гражданите, така и за търговските дружества. Създава се благоприятен цикъл: по-добрата инфраструктура привлича повече инвестиции, което стимулира по-нататъшни иновации в управлението на енергията. За крайните потребители модернизираната инфраструктура обещава подобрена надеждност на услугите, конкурентни цени и по-бързо приемане на гъвкави тарифни опции и интелигентни технологии, което им помага да оптимизират използването на енергия и да намалят разходите. По същество развитието на разпределителните и преносните мрежи на Полша формира устойчива, ориентирана към потребителите енергийна система, която подкрепя икономическия растеж, екологичните цели и безпроблемното въвеждане на бъдещи енергийни решения.
[1] 30% от мрежи в ЕС са на повече от 40 години Grids for Speed https://powersummit2024.eurelectric.org/grids-for-speed/