Оценка на въздействието на повишението на цените върху потребителите и енергийните компании
13,6% по-високи цени за домакинствата – клиенти на ЧЕЗ
Ако вашето домакинство е клиент на ЧЕЗ, сметката ви за месец юли 2012 ще е по-висока с 2,1 ст./КВтч. ДКЕВР повиши цената с 13,6% и един КВтч вече ще струва 17,6
[1] вместо досегашните 15,5 стотинки (с ДДС). При средногодишно потребление от 3 МВтч разходите за електрическа енергия на едно домакинство ще нарастнат с 48 лева годишно или с 4 лева месечно. Така общите ви годишни разходи от 465 лева ще достигнат до 513 лева. Подобни или малко по-високи (17,9 – 18,1 ст./КВтч) ще са сметките и на домакинствата – клиенти на ЕВН и ЧЕЗ.
14,2% по – високи цени за небитовите клиенти на ЧЕЗ, присъединени към мрежа ниско напрежение
От 147 до 168 лв/МВтч (без ДДС) ще се повиши цената на небитовите клиенти на ЧЕЗ на ниско напрежение. Същата категория клиенти на ЕВН и ЕОН ще купуват електрическата енергия по цени, по-високи с до 10-12% от тези на ЧЕЗ. Това се обяснява с различия в цените на енергията и/или в цената за пренос и достъп по разпределителната мрежа.
Цените за домакинствата остават по-ниски от цените на стопанските потребители на ниско напрежение
Битовите и стопански потребители, присъединени към мрежа ниско напрежение плащат еднакви цени за пренос и достъп до мрежата и еднакви добавки към цените за пренос. По-ниската с 2 до 4 ст./КВтч крайна цена за домакинствата се дължи на съответно по-ниските тарифни цени за енергията, които ДКЕВР е определила за тях. Така все още се запазва кръстосаното субсидиране от бизнеса към домакинствата.
Крайните снабдители ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН ще продължат да губят от продажбите на електрическа енергия на домакинства
Крайните снабдители фактурират и събират задълженията на домакинствата за използваната електроенергия. Събраните суми се пренасочват съгласно определените от ДКЕВР цени към:
– НЕК – Обществен доставчик като плащания за купената енергия
– НЕК – преносно предприятие за услугата “пренос по преносна мрежа”
– ЕСО – за достъп и системни услуги
– Разпределителните дружества – за услугата пренос по разпределителна мрежа
– Бюджета – ДДС.
Крайните снабдители биха могли да реализират собствени приходи единствено ако тарифните цени за енергия (дневна и нощна) надхвърлят цената, по която те купуват енергията от НЕК. При актуалните към момента цени това практически не може да се случи – приходите им от енергия за домакинствата ще варират между 6 и 7,5 ст/КВтч, докато в същото време ще я купуват от НЕК по 7,9 ст/квтч.
15,2% по-високи цени за клентите на ЧЕЗ, присъединени към мрежа средно напрежение
Вместо по 110, тези клиенти на ЧЕЗ ще плащат по 126 лв/МВтч (без ДДС). Доста по –високи – с до 20% – са регулираните цени за клиентите на средно напрежение, присъединени към мрежите на ЕВН и ЕОН.
Голямата разлика между цените на електрическата енергия, предоставяна на мрежа средно и мрежа ниско напрежение се дължи на значителните разходи за поддържане на мрежа ниско напрежение и на технологичните загуби на енергия при преноса й по тази мрежа. За сравнение, цените за пренос по мрежа средно напрежение, определени от ДКЕВР са приблизително 6 пъти по-ниски от цените за пренос по мрежа ниско напрежение.
50% по-високи цени за ползвателите на мрежата
Ползвателите на мрежата (търговците и клиентите на свободния пазар) ще трябва да си приготвят по 34,3 вместо по 22,9 лв/МВтч, за да транспортират по преносната мрежа електрическата енергия, която са купили по свободни цени. Това произтича от задължението им да заплащат не само цената на преносната услуга, но и всички добавки към нея. Допълнителните близо 12 лв/МВтч ще се насочат:
– към НЕК Обществен доставчик за компенсиране на невъзстановяеми разходи, възникнали от дългосрочни договори и от покупка на ВЕИ в минали периоди – 6,38 лв
– към нови призводители на ВЕИ – 4.38 лв
– към топлофикационните дружества за насърчаване на комбинирана електрическа енергия – 1 лв.
Рекапитулацията: 600 млн. лв. допълнителни приходи за електроенергетиката
Клиентите и ползвателите на мрежата ще платят около 600 млн. лв. повече за електрическа енергия за периода юли 2012 – юни 2013 в сравнение с предишния едногодишен период, съответно:
- 390 млн. лв. – от регулирания пазар (клиентите на ниско и средно напрежение)
- 210 млн. лв. – от свободния пазар (ползвателите на мрежата-търговци и клиенти на свободния пазар)
Рекапитулацията: 330 млн.лв. – за НЕК, 190 – за ВЕИ, 40 – за въглищни централи извън НЕК, 40 – за топлофикации и заводски централи
Допълнителните приходи от 600 лв. ще бъдат събрани и преразпределени по следния механизъм:
- към НЕК чрез по-високите регулирани цени на нейния електропроизводствения микс– приблизително 70 млн. лв.
- към НЕК чрез новата добавка за невъзстановяемите разходи ДКЕВР – около 140 млн. лв.
- към НЕК чрез добавката за зелена енергия заради признати от ДКЕВР загуби за миналата година – 120 млн. лв.
- към нови ВЕИ чрез по-високата добавка зелена енергия- около 190 млн. лв.
- към топлофикации и заводски централи чрез добавката за високоефктивна комбинирана електрическа енергия – приблизително 40 млн. лв.
- към други централи извън микса на НЕК (Бобовдол, Марица 3 и Варна) – около 40 млн. лв.
Да не забравим: 40 млн. повече за бюджета
Източник на тези допълнителни приходи ще бъдат домакинствата чрез плащането на по-висок ДДС.
“Нулевите” играчи
На фона на нарасналите от 70 до 79 лв/МВтч цени на електропроиводствения микс за последните три години не може да не направи впечатление неизменната и вече близо два пъти по-ниска цена на АЕЦ “Козлодуй’ от 44 лв/МВтч. Простите сметки показват, че без присъствието на атомната централа цената на микса ще бъде трицифрена. И тази година АЕЦ ще осигури близо половината от електрическата енергия за регулирания пазар.
Регулаторът не беше предвидил в предложението си съществено ценово изменение и за другата евтина централа – Марица изток 2. От неговото окончателно решение обаче се вижда, че цената на енергията е повишена от 35,7 на 39 лв/МВтч. Тъй като мотиви не бяха публикувани, не става ясно дали това са допълнителни приходи, предназначени за търговията с емисии или за доставчиците на въглища – Мини “Марица изток”.
Към групата на “нулевите” играчи тази година се присъединяват и мрежовите компании. Това е така, въпреки че на пръв поглед цените за пренос през разпределителната мрежа са увеличени. Чрез увеличението обаче ще могат да се компенсират най-вече оскъпените разходи за покупка на енергия, но не и да се акумулират допълнителни приходи за поддържането на мрежата.
66% – за производители, 17% – за мрежа, 17% – за ДДС
Да се върнем към началото на тази информация, а именно – към домакинството на ЧЕЗ и да проследим пътя на парите от касата на ЧЕЗ към енергийните компании.
Както беше обяснено, домакинството ще плаща 17,6 ст/КВтч, от които:
- 3 стотинки – за ДДС
- 3 стотинки – за поддържане на мрежата
- останалите 11,6 стотинки – за производителите на електрическата енергия.
Към тези изчисления би трябвало се добави още една стотинка, за да се отразят загубите на ЧЕЗ от продажбите на енергия за домакинствата. Това допълнително ще увеличи плащанията към производителите и ще намали делът на мрежата в общата цена.
[1] изчисленията са направени при 60% дневна и 40% нощна тарифа за битовите клиенти и при 20% върхова, 60% дневна и 20% нощна тарифа за стопанските клиенти