Начало НовиниАнализиСъбитияЦентрализираното топлоснабдяване: ключ към достъпна и гъвкава декарбонизирана енергия

Върни се назад

Назад

Централизираното топлоснабдяване: ключ към достъпна и гъвкава декарбонизирана енергия

Централизираното топлоснабдяване: ключ към достъпна и гъвкава декарбонизирана енергия

Централизираното отопление е мултитехнологично решение, което понастоящем не се използва достатъчно, за да може Европа да постигне на достъпни цени краткосрочните цели за декарбонизация, се подчертава в съобщение относно проучване на технологичната група Wärtsilä. През 2021 г. централното отопление осигурява едва 11% от нуждите на европейските домакинства за отопление. Проучването, проведено от фирмата за икономически консултации Compass Lexecon, показва, че модернизирането на този сектор може да намали значително въглеродните емисии в ЕС и да увеличи използването на възобновяема енергия чрез преминаване от негъвкави системи, работещи с въглища.

Констатациите подчертават значителния потенциал на интегрирането на системите за централизирано топлоснабдяване и електроснабдяване (известно още като секторно свързване) за декарбонизиране както на топлинната, така и на електрическата енергия, като същевременно се постигат икономии.

Проучването идентифицира и анализира различни потоци от приходи за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия (по-специално двигатели за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия), използващи газ, и разглежда съответната европейска регулаторна рамка и бъдещите тенденции, които засягат тези потоци от приходи. То включва и специфични за всяка страна казуси с информация за националните регулаторни и пазарни условия.

Централизираното топлоснабдяване има неизползван потенциал в Европа да бъде печеливш път към нулево нетно потребление“, казва Игор Петрик, директор „Развитие на пазара“ във Wärtsilä Energy. „Това е нещо повече от просто отопление на домове – то е свързано с осигуряване на възможност за растеж на възобновяемата енергия, предлагане на гъвкавост и създаване на жизнеспособно решение за зависимите от въглища страни, които преминават към по-чиста енергия.“

Констатациите сочат, че гъвкавите технологии за централно отопление, като например когенерациите, могат да допринесат за интегрирането на нарастващото предлагане на енергия от възобновяеми източници и за ускоряване на постепенния отказ от изкопаеми горива. В Полша, наскоро публикувано моделиране на Wärtsilä показва, че чрез интегриране на системите за централно отопление и електроснабдяване страната може да спести 3,8 млрд. евро през следващото десетилетие, намалявайки годишните емисии на CO2 в доминирания от въглища енергиен сектор с 57% до 2032 г.  При моделирането технологиите за комбинирано производство на топлинна енергия и електрическа енергие заедно с  термопомпите се очертават като ключови фактори за ефективно интегриране на разширяващия се капацитет на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в Полша.

Игор Петрик добавя: „Технологиите за комбинирано производство на топлинна енергия и електрическа енергия и гъвкавите технологии като термопомпите оптимизират използването на енергия. Те динамично избират между технологиите за производство на топлинна и електрическа енергия, за да се адаптират към пазарните цени, като максимизират икономическата възвръщаемост. Например, когато възобновяемата енергия е в изобилие, термопомпите и електрическите котли усвояват допълнителната енергия. Когато слънчевата и вятърната енергия са малко, тези двигатели произвеждат топлина за градовете и електроенергия за мрежата. Този двупосочен баланс поддържа надеждността на енергийните доставки.“

Проучването подчертава също така гъвкавостта на технологията на когенерационните мощности в сравнение с традиционните газови турбини, което позволява по-ефективно реагиране на колебанията в доставките на електроенергия и нестабилните цени. Това предимство е наблюдавано при проучвания на конкретни случаи в световен мащаб, където гъвкавостта, закупена от мрежовите оператори, трябва да бъде осигурена само в рамките на 5 минути или по-малко. Възможността за осигуряване на такава краткосрочна гъвкавост може да осигури значителен поток от приходи за мощностите за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, като по този начин се намаляват разходите за топлинна енергия и същевременно се подобрява стабилността на електроенергийната система.

Проучванията на случаи в Дания, Унгария, Чешката република и Полша, които представляват съществуващи проекти за централизирано топлоснабдяване, потвърждават, че инвестициите в гъвкави технологии, като например мощности за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, са осъществими и перспективни. Тъй като системите за централно топлоснабдяване се развиват в цяла Европа, казусът Скаген в Дания показва как технологията на когенерационните блокове играе ключова роля дори в мрежи с висок дял на производството на енергия от възобновяеми източници. В същото време Zuglo в Унгария демонстрира гъвкавостта на когенерационните мощности, внедрени в системите за централно отопление, при осигуряването на електроенергия и стабилност на мрежата.

Правителствената подкрепа е определена като решаващ фактор за модернизиране и декарбонизиране на системите за централно отопление. В Чешката република целенасочените субсидии, съобразени с целите на ЕС, ускориха въвеждането на когенерационни инсталации и стимулираха инвестициите. В Унгария пазарът на спомагателни услуги насърчава инвестициите в когенерационни инсталации, като подпомага по-широкото използване на възобновяеми енергийни източници и намаляването на въглеродните емисии.

Тъй като Европа продължава да се фокусира върху декарбонизацията на енергийните си системи, централизираното топлоснабдяване се откроява като стабилно и гъвкаво мултитехнологично решение за справяне както с предизвикателствата, свързани с изменението на климата, така и с енергийната ефективност. Въпреки че регламентите на Европейския съюз (ЕС), като например Директивата за енергийната ефективност, определят рамката за декарбонизация, като насърчават преминаването към възобновяеми и нисковъглеродни енергийни източници, националните политики и транспонирането на политиката на ЕС остават от решаващо значение за създаването на регулаторни рамки, които подкрепят инвестициите в централно отопление.

С подходящите политически рамки и инвестиции в технологии централизираното топлоснабдяване може да играе ключова роля в осигуряването на устойчиво и достъпно енергийно бъдеще.

Джералд Ауе, вицепрезидент на Compass Lexecon, заключава: „Нашето проучване показва, че ефективните системи за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия могат да играят важна роля за смекчаване на изменението на климата, като заменят въглищата. Това се потвърждава и от факта, че при определени условия тези двигатели могат да изпълнят критериите на Таксономията на ЕС за устойчиви дейности.

За повече информация: тук

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: