Днес беше публикуван годишният мониторингов доклад на Съвета на европейските енергийни регулатори и Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори на ЕС (CEER/ACER) за вътрешния пазар на природен газ през 2022 и 2023 г. – „European gas market trends and price drivers 2023„.
Този доклад на ACER-CEER прави преглед на развитието на европейските газови пазари и разглежда факторите, които са довели до скока на цените на газа през лятото на 2022 г. Какви са основните констатации и изводи?
Интегрираната газова система на ЕС трябваше да се адаптира, за да преодолее шока от руските доставки. Като цяло обаче доставките на газ все още са ограничени, което излага цените в ЕС на непредсказуемост.
Множество фактори ще определят бъдещата устойчивост на газовите пазари в ЕС, включително:
- повишена зависимост от втечнен природен газ;
- намаляване на търсенето на газ;
- преразпределение на приходите; и
- ролята на подземните хранилища.
В доклада се правят някои препоръки, свързани с бъдещите фактори за устойчивост на газовите пазари в ЕС:
- Държавите членки следва да поддържат политически ангажименти за намаляване на потреблението на газ;
- Операторите на преносни системи и регулаторните органи следва да се координират широко и съвместно да увеличат максимално наличния капацитет;
- Регулаторните органи следва да насърчават прозрачни режими за достъп до инфраструктурата за втечнен природен газ, за да не се застрашава интеграцията на пазара на газ в ЕС и равнището на конкуренция.