Начало НовиниАнализиСъбитияPower Barometer 2024: разкрива важни данни за енергийния пейзаж в Европа

Върни се назад

Назад

Power Barometer 2024: разкрива важни данни за енергийния пейзаж в Европа

Power Barometer 2024: разкрива важни данни за енергийния пейзаж в Европа

Миналата седмица Еврoeлектрик публикува годишната равносметка на данните за енергийния сектор в Европа относно напредъка, който е  постигнат по отношение на декарбонизацията на производството на електроенергия, електрификацията, каква е ситуацията с цените на енергията и къде се намираме днес.

Докладът Power Barometer 2024 разкрива, че през тази година 75% от електроенергията в ЕС произлиза от чиста енергия, а енергийният сектор е постигнал 50% намаление на емисиите в сравнение с 2008 г. Въпреки това европейската икономика не се електрифицира достатъчно бързо, като потреблението на електроенергия е намаляло със 7,5 % поради спирането и преместването на промишлени предприятия по време на енергийната криза.

Днес една трета от енергията, консумирана от европейските индустрии, се покрива от електричество, като само 4% от промишлените процеси на отопление с високи емисии са електрифицирани. Електрификацията на сградите също изпитва затруднения, като продажбите на термопомпи намаляват с 5% през 2023 г. Електрическите превозни средства са се увеличили до общо 9 милиона единици през 2024 г., но остават далеч от целевите 30 до 44 милиона единици до 2030 г. Въпреки поставените цели, темповете на електрификация са в застой и се очаква да спаднат значително под целите на EK за 2030 г., както е посочено в сценария на RepowerEU. В световен аспект Китай e лидер в електрифицирането на различните сектори в икономиката.

Докато през 2022 г. е имало 249 часа с отрицателни цени в ЕС, през 2023 г. този брой нараства до 821 часа. Към август 2024 г. броят на часовете вече е нараснал до 1031 часа. Отрицателните цени на електроенергията и нестабилността на цените създават рискове за бъдещите инвестиции в чиста енергия, въпреки че откриват възможности за съхранение и гъвкавост.

Услугите за гъвкавост стават все по-важни. Разходите за редиспечиране са се увеличили от 2019 г. насам и се влияят все повече от сезонните колебания.

Без мрежите преходът е невъзможен. Анализът на данните показва, че около 30% от днешната мрежа е на възраст над 40 години. Необходимите инвестиции в мрежа се изчисляват на 67 млрд. евро годишно  между 2025-50 г. Изпреварващите инвестиции могат да доведат до десет процента спестяване на средства,  необходими за мрежата. Докладът идентифицира още допълнителни стратегии на инвестиране в мрежите, което да доведе до последващи икономии на средства.

Препоръки: от Евроелектрик:

  1. Увеличаване на електрификацията възможно най-бързо. Забавянето на потреблението на електроенергия и особено на това от промишлеността, следва да се преодолее чрез облекчаване на икономическите пречки. Трябва да се създаде план за действие за електрификация, който да покаже истинската стойност на електроенергията.
  2. Стимулиране на растежа на гъвкавите технологии и технологиите за съхранение. Ролята на гъвкавостта в енергийната система следва да бъде надлежно призната. Гъвкавостта може да е резултат както от страна на потреблението, така и от производствени активи, съхранение на енергия и/или електролизери. Необходима е стратегия за съхранение на енергия, която да стимулира инвестициите в областта на съхранението.
  3. Развитието на мрежовата инфраструктура следва да бъде улеснено чрез модернизиране на мрежовите тарифи и осигуряване на достъп до фондовете на ЕС. Следва да се прилагат ориентирани към бъдещето мрежови стратегии, като например изпреварващи инвестиции, оптимално управление на активите и гъвкавост, съобразена с нуждите на мрежата.
  4. Конкурентоспособността на промишлеността следва да се насърчава чрез промишлено допълващо споразумение към „зелената сделка“ на ЕС, както и чрез конкурентни цени на електроенергията и бързо прилагане на Директивата за новия пазарен дизайн

Повече от анализa и основните изводите на Евроелектрик за енергийния пейзаж в ЕС можете да прочете: тук

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Сподели: