Активното участие на потребителите е от ключово значение за осъществяване на енергийния преход – как може да се случи това?
Стремежът на ЕС към въглеродна неутралност до 2050 г. изисква бързи промени. В Доклада на ACER-CEER за наблюдение на пазара на дребно на енергия и защита на потребителите за 2024 г., публикуван на 30.09.2024 г., се подчертава, че преходът към чиста енергия няма да се осъществи без гъвкавост на енергийната система и активно участие на потребителите на енергия.
Какви са основните препоръки в доклада на енергийните регулатори?
- Пазарите на дребно могат да играят ключова роля като доставчици на гъвкавост. Отключването на по-гъвкаво потребление на дребно е от решаващо значение за успеха на енергийния преход. То също така създава възможности за потребителите да се възползват от по-ниски цени на енергията.
- Докладът призовава регулаторните органи и държавите членки да дадат приоритет на рамките за реагиране на търсенето, да стимулират ефективното използване на мрежата и да ускорят въвеждането на интелигентни измервателни уреди. Динамичното ценообразуване и гъвкавите договори са от ключово значение за овластяването на потребителите.
Какви ключови предизвикателства са посочени в доклада?
Докладът подчертава основните тенденции на пазарите на дребно на електроенергия и газ през 2023 г:
- Разпространението на интелигентни измервателни уреди остава слабо: Интелигентните измервателни уреди са от решаващо значение за предоставянето на потребителите на контрол в реално време върху използването на енергия и спестяванията им. В 10 държави членки обаче по-малко от 30% от домакинствата имат достъп до тях, като в 6 от тях разпространението е под 10.
- Повишена нестабилност на цените: Честотата на ниските и отрицателните цени на електроенергията на едро е нараснала дванадесет пъти през 2023 г. в сравнение с 2022 г. Тази волатилност показва нарастващата необходимост от гъвкавост на системата. До 2030 г. ежедневните нужди от гъвкавост ще се увеличат повече от два пъти.
- Преобладават фиксираните договори: 73% от домакинствата в ЕС са с регулирани фиксирани или пазарни договори за електроенергия. За да се даде възможност на потребителите, трябва да се предлагат по-гъвкави, основани на пазара варианти на договори.
- Ценовите интервенции възпрепятстват гъвкавостта: В 8 държави членки нецеленасочените ценови интервенции забавиха приемането на гъвкави ценови договори и практики на потребление, които са от решаващо значение за задоволяване на нуждите както на потребителите, така и на мрежата.
Как да се отключи гъвкавостта на дребно?
Трябва да се премахнат пречките пред оптимизиране на потреблението – demand response – и да се създадат подкрепящи инвестиционни рамки, за да се даде възможност на малките, съвместими с климатичните цели гъвкави ресурси да участват на всички пазари на електроенергия наравно с традиционните централизирани източници на гъвкавост.
Отключването на гъвкавостта на енергийните пазари на дребно ще изисква усилия в няколко направления:
- Актуализиране на регулаторната рамка: Насърчаване на реакцията от страна на търсенето, като същевременно се балансира защитата на битовите потребители в периода до 2030 г.
- Стимулиране на ефективното използване на мрежата: Регулаторните органи следва да стимулират операторите на разпределителни системи (ОРС) да оптимизират ефективността на мрежата, като гарантират, че инвестициите в инфраструктурата са в подкрепа на бъдещите енергийни нужди.
- Ускоряване на въвеждането на интелигентни измервателни уреди: Бавното въвеждане на интелигентни измервателни уреди продължава да бъде пречка. Държавите членки, регулаторните органи и операторите на разпределителни мрежи трябва да ускорят въвеждането на интелигентни измервателни уреди. Регулаторите и доставчиците трябва да гарантират, че на потребителите се предлага по-широк набор от гъвкави договори, включително договори с динамични цени.
- Овластяване и информиране на потребителите: Държавите-членки, регулаторните органи и доставчиците трябва да повишат осведомеността на потребителите относно ползите от гъвкавото използване на енергия (като например потенциални икономии на разходи и намаляване на въглеродния отпечатък) и да предоставят стимули, които отразяват тези ползи.
На 7 октомври 2024 г. Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори на ЕС (ACER) и Съветът на европейските енергийни регулатори (CEER) организираха уебинар, за да представят основните констатации и препоръки в доклада Активното участие на потребителите е от ключово значение за стимулиране на енергийния преход: как може да се случи това?
Енергийният сектор на дребно трябва да допринесе за постигането на целите за декарбонизация, но все още съществуват пречки пред оптимизацията на търсенето. Това изисква да се премахнат пречките за навлизане на пазара и да се създадат подкрепящи инвестиционни рамки, за да се даде възможност на малките, съвместими с климата ресурси за гъвкавост да участват на всички електроенергийни пазари наравно с традиционните централизирани източници на гъвкавост. Събитието се фокусира върху промените, необходими в енергийния сектор на дребно, за да се подпомогне постигането на въглеродна неутралност до 2050 г.
Енергийният преход няма да се осъществи без гъвкавост на електроенергийната система и без активното участие на потребителите на енергия. Дали обаче потребителите на разполагат с подходящи инструменти за активно участие на пазара? Възползват ли се те наистина от последните ниски (и дори отрицателни) цени на електроенергията на едро?
Тъй като все повече европейци преминават към електрически превозни средства и термопомпи, потреблението на електроенергия ще се увеличи, което ще доведе до необходимостта от гъвкавост от страна на потребителите. По време на събитието ACER и CEER разглеждат:
- Инструменти за декарбонизация, като интелигентни измервателни уреди и договори за динамични цени, които позволяват на потребителите да играят своята роля в прехода към чиста енергия.
- Значението на гъвкавостта на ниво потребители, необходимостта от ефективно използване на мрежата и спешната необходимост от ускоряване на въвеждането на интелигентни измервателни уреди. Необходимо е да се създадат стимули за потребителите да адаптират активно потреблението си, когато това е необходимо, и за динамично управление на съхранението.
- Как динамичното ценообразуване и гъвкавите договори могат да дадат възможност на потребителите и да стимулират устойчиво и устойчиво енергийно бъдеще. Традиционните договори с фиксирани/фиксирани цени не са достатъчни; от съществено значение е да се включат гъвкавостта и участието в пазара на електроенергия.
Презентацията е достъпна тук.